Esnafın durumu vahim, SOS veriyor

Mart ayından bu yana 9 aydır iş yapamayan, Kovid19 salgının yeni pikinde yeniden faaliyetleri kısıtlanan esnaf, bu sürecin en mağdur olan toplum kesimi oldu. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel başkanı Bendevi Palandöken konuyla ilgili olarak yatığı açıklamada, salgın boyunca en fazla sıkıntıyı çeken kesimin esnaf ve sanatkâr camiası olduğunu belirterek, “Kovid-19 tedbirleri kapsamında faaliyetleri durdurulan ve çalışma saatleri ile çalışma şekilleri sınırlandırılan tüm esnafımıza nakdi destek sağlanmalı” dedi.

Esnaf, sırat köprüsünden geçiyor.

Salgın nedeniyle zaten iş yapamıyordu;

Şimdi yeni tedbirlerle faaliyetleri sıfır noktasına kadar kısıtlandı,

Sadece paket servisiyle sınırlandırıldı.

Esnaf, durumu sorguluyor:

“17 Mart-1 Haziran arasında işyerlerini kapattık. Adliye de icra daireleri de kapandı. Kredi çektik ve açık hesap çekler ödendi. Şimdi yine kapandık ama adliyeler ve icra daireleri açık. Mülk sahibimiz kirada bırakın indirimi jet hızıyla icra takibi başlattı.”

“Bu kış nasıl mı geçecek; söyleyeyim mi, bol bol avukat icracı borçlu kavgalarını duyacağız. Devletimiz dükkânları kapatırken icra dairelerini neden kapatmıyor? Çalışanlarımızı içimiz kan ağlayarak işten çıkartıp evlerine yolladık. Çare devlette?” @lutfielvan

“KISITLAMALAR EN ÇOK ESNAF VE SANATKÂRI ETKİLİYOR”

Bu kapsamda Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel başkanı Bendevi Palandöken sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamasında “kısıtlamalar, en çok esnaf ve sanatkârı etkiliyor” dedi.

Mart ayından bu yana iş yapamayan esnaf ve sanatkârın son alınan Kovid-19 tedbirlerinden sonra somut olarak desteklenmesinin şart olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “esnaf ve sanatkâr camiası olarak salgın boyunca en fazla sıkıntıyı biz çektik. Mart ayından bu yana 2 milyon esnafımız ve tüm iş kolları bu süreçten olumsuz etkilendi. Bazı meslekler artık bitme noktasına geldi. Yeni tedbirler kapsamındaki kısıtlamalarla birlikte esnafımızın artık dayanacak gücü kalmadı. Kovid-19 tedbirleri kapsamında faaliyetleri durdurulan ve çalışma saatleri ile çalışma şekilleri sınırlandırılan tüm esnafımıza nakdi destek sağlanmalı” ifadelerini kullandı.

İŞ YERİ KAPANAN ESNAFA VE İŞÇİYE AYLIK NAKDİ DESTEK ŞART

Faaliyetleri durdurulan ve sınırlandırılan esnafla çalışanlarına mutlaka aylık parasal destek sağlanmasının zorunlu olduğunun vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Palandöken, “esnaf ve sanatkârlar camiası olarak her zaman devletimizin ve milletimizin yanında durduk. Mart ayından bu yana halkımızın sağlığı için yapılan tüm düzenlemelere harfiyen uyduk. Sağlık için alınan tüm tedbirleri destekliyoruz ancak salgının yayılmasını önlemek için faaliyetleri durdurulan kahvehane, kıraathane, internet kafe işletmecileri başta olmak üzere, örgün eğitime yeniden ara verilmesiyle işine ara veren servis araçları, okul kantinleri ve hizmetleri yalnızca paket servisi ile sınırlandırılan restoran, lokanta, pastane, kafe gibi işletmelere nakdi destek şart. Bu işletmeler zaten Mart ayından bu yana çok sıkıntılı bir süreçten geçiyor” değerlendirmesinde bulundu.

BAĞ-KUR, SSK VE VERGİ ÖDEMELERİNDEN MUAF TUTULMALI

Kapalı olduğu süre boyunca esnaf ve sanatkârların SSK, BAĞ-KUR ve vergi ödemelerinden muaf tutulması gerektiğinin altını çizen Palandöken sözlerine, “kısıtlamalar nedeniyle çalışmayan esnafımız bırakın ev geçindirmeyi, iş yeri kirasını ve faturalarını bile ödeyemez. Bu dönemde esnafımız ya kepenk kapatacak ya da nakdi desteklerle bir şekilde ayakta kalacak. Esnafın kira, elektrik, su ve doğal gaz faturalarını ödeyebilmesi için aylık nakdi yardım yapılmalı. Esnaf ve sanatkârlar kapalı oldukları bu dönemde SSK, BAĞ-KUR ve vergi ödemelerinden muaf tutulmalı. Ayrıca geçmiş dönem borçları için yapılandırmaya başvuran esnafın tüm borçları faizsiz olarak en az 1 yıl süreyle dondurulmalı” şeklinde son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.