Ferdi Ay: Kaşıkçı Elması’na benzettiği Salda Gölü’ne sahip çıkılmasını istedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yeşilova İlçe Başkanı Avukat Ferdi Ay, 4-5 yıl önce ülkede ve dünyada ünlenmeye, dolayısıyla rant peşinde koşanların da iştahını kabartmaya başlayınca Salda Gölü’nün bir “Kaşıkçı Elması” olduğunu, mutlaka ranta ve peşkeşe kurban edilmemesi için halk olarak sahip çıkılmasını gerektiğini ifade etmiş olduğunu belirterek, bugün gelinen noktada iktidar sahiplerinin CHP’li belediyeleri cezalandırma ve yıpratma taktiğinin sürdüğünü ve Salda Gölü’nün de bundan nasibini aldığını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yeşilova İlçe Başkanı Avukat Ferdi Ay, kendisini ziyaretimiz esnasında yaptığı açıklamamayla Salda Gölü’nü Kaşıkçı Elması’na benzetti.

Gerçekten de Salda Gölü Kaşıkçı Elması’na dönme sürecinde…

1699 yıllarında bir çöplükte bir gariban yuvarlak bir taş bulur.

Bir yaymacıya bu taşı 3 kaşık karşılığı satar.

Yaymacı taşı bir kuyumcuya 10 akçeye satar.

Artık taşın değerli bir maden olduğu yavaş yavaş anlaşılmaya başlanmıştır.

Kuyumcu ile bir arkadaşı değerli maden üzerinde kavgaya tutuşur.

Kuyumcubaşı, her ikisine birer kese akçe vererek taşı satın alır.

Ancak olay sarayda da duyulmuştur.

Sadrazam Köprülüzade Fazıl Ahmet Paşa taşı satın almaya hazırlanır.

Ancak konu en tepelerde konuşulurken Padişahın kulağına da gider.

4’üncü Mehmet bir Hatt-ı Hümayun çıkartır.

Taşı Saray-ı Hümayuna getirterek Saray Elmastıraşçısına teslim edilir.

Taş işlenince ortaya 86 karatlık nadide bir elmas çıkar.

Kuyumcubaşıya, Kapıcıbaşılık rütbesi bir kese bahşiş ihsan olunur.

Olan, ilk bulan garibana olmuş, 3 kaşıkla kalakalmıştır.

Başkan Ay, tarihi elmasların en büyüğü ve görenleri büyüleyen, geçen yıl yeniden Topkapı sarayında sergilenmeye başlanan, etrafı 49 adet iri pırlantayla çevrili 86 karatlık Kaşıkçı Elması’nın ilk sahibinin 3 kaşıkla kalakalması gibi, Salda Gölü gibi bir elmasın da sonunda ilk sahipleri olan gariban Yeşilovalıların 3 kaşıkla kalakalacaklarına dikkat çekerek, Göl’e sahiplenilmesini istedi.

İlçe gündeminin 31 Mart seçimlerinden beri sürekli hareketlilik içinde bulunduğunu belirten Başkan Ay, “önce Belediye Halk Plajı’ndaki tesisimizi Millet Bahçesi projesi içine alarak yıkan, daha sonra Kayadibi Mahallemizi Köy yapmak için kolları sıvayan bu zihniyet ne hak ne de hukuk tanıyarak halk iradesini yok saymaktadır” diye konuştu.

Başkan Ay şu görüşleri ifade etti:

“Yeşilova Halkı inandığı değerler adına tarih boyunca mücadele eden bir topluluktur. Haksızlık karşısında Yeşilova Halkı her zaman dimdik ayakta durmuştur. Siz değerli basın mensuplarıyla zaten sürekli olarak süreçleri değerlendirdik. Son olarak burada şunu söylemek istiyorum; eğer rantçı eller Yeşilova’nın üzerinden acilen çekilmezse Cumhuriyet Halk Partisi olarak her türlü eylem ve direniş haklarımızı kullanacağız. Ayrıca mesleğim itibariyle hukuki süreçleri de takip ediyorum. Bu hususta halkımız müsterih olsun.”

Öte yandan Yeşilova CHP İlçe örgütü mülkiyeti kendine ait olan yeni binasına taşınma süreci yaşıyor.

Başkan Ay, Yeşilova’da CHP’ye yeni bir soluk katacağını ileri sürdüğü yeni binalarıyla ilgili olarak şu görüşleri ifade etti:

“Mevcut binamızda genç ve kadınlarımıza yönelik düşündüğümüz yeni projelerimiz var. Bunları daha sonra açıklayacağız. Özellikle okuma alışkanlığının kaybolduğu ülkemizde biz bunu Yeşilova’da geri kazandıracağız. Kitap ve kırtasiyeci olarak ilçemizde esnaflık yapan Yönetim Kurulu üyemiz Şükrü Alpuğuz’un büyük katkılarıyla ve bağışçı kişilerden oluşturduğumuz bir Kitap Köşemiz de var bu binada. Yeni binamız aynı zamanda kütüphane ve eğitim yuvası gibi de çalışacak. Parti binasında bulundurduğumuz siyasi, hikâye ve roman içeriğinde olan kitaplarımızı her yaştan halkımıza ücretsiz olarak temin edeceğiz. Ayda bir parti içi eğitimcilerimizi ilçemize davet ederek parti programlarımız ile ilgili eğitim toplantıları gerçekleştireceğiz.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir