Böylesi Türk siyaset tarihinde görülmedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Batı’nın ‘Rus oligarklara’ yönelik yaptırımlarına dikkat çekerek, Hükümet’e yakın Türk iş insanlarının da aynı kaderi paylaşacağını savundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Batı’nın Rus mallarına el koymasına destek verirken Türkiye’yi de Batı ile tehdit etti.

Kemal Kılıçdaroğlu video yayınlarını sürdürdü. Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından paylaştığı yeni videosunda, “Beşli Çete” olarak adlandırdığı iş insanları üzerinden Türkiye’yi Batı sopasıyla tehdit etti. Kılıçdaroğlu “Size de bir çift lafım olsun. Ey Beşli Çete, siz Putin’in oligarkları için kurduğu sistemin, Türkiye’deki kopyalarısınız. Saray’daki şahıs Putin’den ne öğrendiyse sizinle de onu uygulamak istiyor. Gittiniz İngiltere’de mahalleler satın aldınız, villalar satın aldınız. Bankalar kurdunuz, paralarınızı oralara taşıyorsunuz, taşımaya da devam ediyorsunuz. Oralarda paranızın güvende olacağını mı zannediyorsunuz? Bakın Putin’in oligarklarına, ne oldu? Rusya’dan kaçırdıkları paraları söke söke alıyorlar. Bütün mal varlıklarını, parayı kaçırdıkları ülkeler el koydu. Batı, Rus oligarkların mal varlıklarını hedef alan özel birim kurdu. Teker teker avlıyorlar” dedi.

‘BATI SİZİ İBRETİÂLEM YAPACAK’

Kılıçdaroğlu bu ifadeleriyle bir yandan Batı ülkelerinin uluslararası hukuku çiğneyerek NATO kuşatmasına karşı harekete geçen Rusya’nın mallarına el koymasına destek verirken, diğer yandan da Türkiye’yi de Batı sopasıyla tehdit etti. Batı’nın iktidara yakın işadamlarını izlediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Ey yerel oligarklar, size mi yedirecekler zannediyorsunuz? Halkın parasını çaldınız. Çaldığınız parayı da Batılı ‘nasıl yeriz’ diye tetikte bekliyor, sizi izliyor. Size de huzur yok, size de uyku yok. İbretiâlem olacaksınız siz de” ifadelerini kullandı.

CHP’DE TEPKİ

CHP’li eski hukukçu bir milletvekili Kılıçdaroğlu’nun sözlerini Aydınlık’a değerlendirdi. Kılıçdaroğlu’nun son videosunu “skandal” olarak niteleyen eski hukukçu milletvekili, “Videoda verilen mesajlar neresinden baksan skandal. Açıkça Rusya hedef alınıyor. Batı Rusya geriliminde Rusya’ya karşı yapılanlar destekleniyor. Yarın iktidara gelirsen ülkeyi nasıl yöneteceksin; Rusya’ya açık düşmanlık yaparak sorunları çözebilecek misin? Enerjide Rusya’ya bağımlısın. Bu tutum iktidara aday bir partinin tavrı olamaz. Batı’dan iktidar bekleyen birinin tavrı olabilir. Zelenskiy’nin durumunu bile görmüyorlar. Türkiye’ye Batı sopası gösteriliyor. İddiaların hukuka aykırılığı bir yana Türk halkı bu politikaya destek verir mi? Batı sopası sallayanlara itibar eder mi? Kurtuluş Savaşını yöneten kadroların kurduğu parti ne hale geldi” ifadelerine yer verdi.

BAHÇELİ’NİN KONUŞMASI

Bir CHP yöneticisi de Kılıçdaroğlu’nun videosunu eleştirirken, “Dün bir grup arkadaş birlikteydik. Kılıçdaroğlu’nun videosunu hep beraber izledik. Herkes şaşkındı. Bu arada MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin konuşması gündeme geldi. Partide yıllarca yöneticilik yapmış bir arkadaş, ‘Bahçeli’nin konuşmasının altına imzamı atarım. Eskiden bu tür mesajları CHP verirdi. Bu gidiş iyi gidiş değil’ dedi. Bütün arkadaşlar destek verdi” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NUN GÖRMEDİĞİ FIRSAT

CHP’li bir iş insanı da görüşlerini, “Gece gözüme uyku girmedi. Rusya’ya karşı düşmanca bir tavır içinde. Batı’nın sopasını sallıyor. Oysa ki Türkiye bu krizi fırsata çevirebilir. Turizm gelirimiz, Rusya’ya ihracatımız artar. Batı yaptırımlarını aşmada köprü oluruz ve biz kazanırız. Şu anda Ruslar Türk bankalarında hesap açmaya başladı. Ana muhalefet partisi bu kadar körü körüne hareket edemez” şeklinde ifade etti.

AK PARTİLİ VEKİLLER: ABD’YE ‘BİZİ SAHİPLENİN’ MESAJI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun videosuna Ak Parti milletvekillerinden tepki geldi. Ak Partili vekiller, Kılıçdaroğlu’nun videosunun tehdit ve şantaj diliyle olduğunu belirtti. Amerika’ya Batı’ya ‘bizi sahiplenin’ mesajı verdiğini söyleyen vekiller, Kılıçdaroğlu için “koltuk için her şeyi yapar” görüşünde.

BATILI ELÇİLER ELLERİNE TUTUŞTURUYOR

Ak Parti Genel Başkanvekili Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Turan, “Türkiye için bir projesi olmayan, daha 2023’deki adaylarını bile belirleyemeyen bir muhalefetin sosyal medya üzerinden propaganda yapması normaldir. CHP Genel Başkanı canı sıkıldıkça kameranın karşısına geçip beyanat vermeyi siyaset zannediyor. Kendi partisinde 7 yıl genel başkan yardımcılığı yapan siyasetçi geçmişte ‘Kemal Kılıçdaroğlu Amerikan Projesidir’ demişti. Kılıçdaroğlu da olan biteni Amerikan filmi gibi izliyor. Her hafta sektirmeden görüştükleri Batılı büyükelçilerin ellerine tutuşturdukları metinlerle konuşanların ülkemizin çıkarlarını korumasını beklemek hayalciliktir. Rusya-Ukrayna savaşından bile siyasi rant elde etme peşinde koşan bir muhalefet” diye konuştu.

DERDİ AMERİKA’YA MESAJ VERMEK

Ak Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Amerika’nın, Rusya’ya karşı tavrını kutsayıcı bir yaklaşım ortaya koyuyorlar. Kılıçdaroğlu videoda ‘Rus oligarklarının paralarına el konuldu’ diyerek Türkiye’yle kıyas yapıyor. Aslında onun derdi,  Batı’ya bir mesaj vermek. ‘Ben sizin yanınızdayım’ demek istiyor. Bu da öyle ortağı da öyle. Rusya’ya karşı bir savaş açalım yaklaşımındaydı. Bunların bütün derdi o; bizi sahiplenin, destekleyin iktidara taşıyın diye yalvar yakar haldeler” ifadelerine yer verdi.

DIŞ GÜÇLER DEDİĞİMİZDE HAVAYA HOPLUYORLAR

Ak Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, “Yalan dolan iftiradan her türlü politikayı uyguluyor. Sadece yalan ve iftira. Bunlar koltuk için her şeyi yaparlar ama biz millet olarak Cumhurbaşkanımızla birlikte çalışıyoruz. Biz savaşa karşıyız. Dış güçler dediğimizde havaya hopluyorlar, dış güçler bitti! Dış güçler bu ülkeden hiç ellerini çekmiyorlar. Ama biz uyanık olacağız. Muhalefetsen muhalefet görevini yap. Ülkeyi düşünerek bir şey yapmıyorlar” dedi.

‘EMPERYALİST PROJELERDE ROL ALMA YARIŞI’

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı, eski TBMM Başkanvekili Hasan Korkmazcan ise “Her söylem, söyleyenin konumunu belirler. Bunlar bir yandan Türkiye’de mal güvenliği olmadığı yalanıyla yabancı yatırımcıları ürkütmeye çalışıyorlar. Şimdi de batı ülkelerinin hukuk ve ahlak dışı kolektif yağmacılığına alkış tutmuş oluyorlar. İngiltere’nin Kıbrıslı yatırımcılara yönelik soygununu, ABD’nin F-35 batakçılığını meşrulaştırıyorlar. Diğer taraftan bu yolla Suriye’de PKK teröristleri eliyle yapılan petrol hırsızlığını gözlerden saklamaya çalışıyorlar. Demek ki 6+1 muhalefetinin yeni görevi ABD-İngiltere öncülüğündeki çete-devlet zihniyetini savunmaya dönüşmüştür. Kendi sözde kurallarını yok sayan Batı yağmacılığını yüceltmek Türkiyeli bir siyasetin işi değildir. Bu olsa olsa emperyalistlerin projelerinde rol alma yarışına girenlere verilen bir görevdir” değerlendirmesinde bulundu.

ATLANTİK’E DOST AVRASYA’YA DÜŞMAN NATO NE DERSE O

Kılıçdaroğlu, 2 Mart 2022’de katıldığı televizyon programında Türkiye’nin NATO’dan çıkmaması gerektiğini savundu. Kılıçdaroğlu, “Biz NATO ittifakının bir parçasıyız. NATO’yu sadece savunma gücü olarak görmemek lazım. Biz NATO’nun bir parçası olarak NATO’nun öngördüğü şekilde çalışmak zorundayız. NATO’ya karşı çıkmanın bir anlamı yok” dedi.

DEMOKRASİNİN GÜVENCESİYMİŞ!

İngiliz Reuters Haber Ajansına 21 Şubat 2022’de konuşan Kılıçdaroğlu, NATO’culukta vites yükseltti. Kılıçdaroğlu, “Biz NATO’yu sadece bir savunma aracı, kurumu olarak da görmüyoruz. NATO artık bugün 21. yüzyılda aynı zamanda demokrasinin de bir güvencesi” dedi.

ABD’DEN DESTEK İSTEDİ

Kılıçdaroğlu, 13 Kasım 2020’de Orta Doğu Enstitüsü’nden Gönül Tol ile bir söyleşi yaptı. Kılıçdaroğlu’na Donald Trump’ın ardından devlet başkanı seçilen Joe Biden göreve gelmeden önce yaptığı söyleşide, “ABD’nin yeni başkanından Türkiye’ye dair atmasını istediğiniz ilk adım ne olurdu?” diye soruldu.

Kılıçdaroğlu, “Sadece yeni seçilecek olan Amerikan başkanından değil, Türkiye’deki demokrasi hareketlerini desteklemesini isteriz. Avrupa Birliğinden, Avrupa Birliği liderlerinden de aynı talepte bulunuyor. Türkiye’deki demokratikleşme hareketlerini desteklesinler” şeklinde konuştu.

‘S-400’LERİ İADE EDECEĞİZ’

İngiliz haber ajansı Reuters’e 21 Şubat 2022’de açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, S-400’lerden vazgeçip yerine “NATO ile entegre bir sistemi”n hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Suriye mi, İran mı, Yunanistan mı? Kim için kullanacağız? Bu sorunun şu ana kadar cevabı alınmış değil” dedi.

‘DIŞ POLİTİKAYI PUTİN YÖNETİYOR’

Kılıçdaroğlu, Türk dış politikasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından belirlendiğini söyledi. 15 Ocak 2020’de Aksaray’da, “Bir tarafa Amerika bir tarafa Rusya silah veriyor. ‘Buyurun beyler birbirinizi öldürün’ diyorlar. Biz de buna teşne oluyoruz” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, “Ben de diyorum ki ‘Teşne olmayın arkadaşlar, niye Müslüman kanı akıyor? Hangi gerekçeyle akıyor? Engel olmamız lazım’. Peki, bizim dış politikamızı kim belirliyor? Dışişleri Bakanlığı mı? Saray mı? Yok. Putin belirliyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti böyle miydi? Türkiye’nin dünyada bir ağırlığı vardı” diye konuştu.

BÜYÜKELÇİLERE MEKTUP

Kılıçdaroğlu, 5 Kasım 2021’de Kanal İstanbul Projesi için Türkiye’deki tüm büyükelçiliklere çağrı mektubu gönderdi.

Kılıçdaroğlu mektubunda, “Ülkemizdeki tüm büyükelçiliklere bugün kendi dillerinde gönderdiğim çağrı mektubudur. Suyumuz, toprağımız, doğamız bizim her şeyimizdir; yok edilmesine izin vermeyeceğim. Milletimin bilgisine sunarım. İklim krizi tüm dünyanın ortak sorunudur. İklim krizinden geçmekte olan dünyayı ağır bir şekilde etkileyecek bir proje bugün Türkiye’nin gündeminde. ‘Kanal İstanbul Projesi’, ekolojik sistemi altüst ederek sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya zarar verecek niteliktedir” ifadelerine yer verdi.

ŞANGHAY BEŞLİSİ’Nİ HEDEF ALDI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye Şanghay Beşlisi içerisinde neden olmasın?” sözlerini eleştiren Kılıçdaroğlu, 25 Kasım 2016’da Antalya’da “Hayal peşinde koşuyorlar. Hayalleriyle ne kadar idare ederlerse etsinler” dedi. Kılıçdaroğlu, “Avrupa Türkiye’den vazgeçemez, ama Türkiye de Avrupa’dan vazgeçemez. Yüzümüz hep Batı’ya dönüktü. Şanghay Beşlisi… Dikta yönetimlerinin olduğu bir sürece Türkiye’yi mi sürükleyecekler? Bir kişi bile kalsak buna izin vermeyiz. Türkiye’yi, yönünü çevirdiği uygar dünyadan kimse alıkoyamaz. Birileri ‘Biz oy çokluğuyla şunu yapacağız, bunu yapacağız’ diyor. O kadar kolay değil” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.