“Gittikçe hukuktan ve adaletten uzaklaşıyoruz”

“Yasalara uyulmadığı yerde avukatların/avukatın önü kesilmiş demektir”

Burdur Barosu avukatları, 5 Nisan Dünya Avukatlar Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk büstüne çelenk sundu. Çelenklerini sunan Baro Başkanı Ramazan Gedik, basına açıklamalarda bulundu.

Burdur Barosu, 5 Nisan Dünya Avukatlar Günü münasebetiyle Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenledi. Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik’in Atatürk büstüne çelenk sunması ile başlayan tören, şehitlere saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik, program sonrasında basına açıklamalarda bulundu. Gedik, “Burdur Barosu Avukatları olarak 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle; Anayasa da sayılan devletin temel niteliklerine uygun davranılmasını ve hukuk içinde kalınmasını, mevcut yasalara ve anayasaya saygı gösterilmesini bekliyor ve diliyoruz. Türkiye’nin er geç doğruyu bulacağına inanıyoruz” dedi.

“Hukuk Devleti olabilmenin temel koşulu, mevcut anayasa ve yasalara uygun davranmak ve hukuku üstün tutmaktır” diyen Başkanı Gedik, “başta hak ve özgürlükler olmak üzere, her alanda daha iyi ve çağdaş yasalar yapmayı amaçlamak, bu nedenle strateji belirlemek, reform yapmayı düşünmek, eylem planı hazırlamak elbette güzel hedeflerdir. Ama bunlardan daha önemli ve doğru olanı önce mevcut anayasa ve yasalara uymak ve uygulamaktır” dedi.

GİTTİKÇE HUKUK VE ADALETTEN UZAKLAŞIYORUZ

“Biz şu anda mevcut anayasa ve yasalara uyuyor muyuz?” diye soran Başkan gedik, “buna ne yazık ki olumlu cevap vermek mümkün değildir ve gün geçtikçe biraz daha hukuktan ve adaletten uzaklaşıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

HUKUKTAN UZAKLAŞTIKÇA ADALET VE GÜVENİ SAĞLAYAMAYIZ

Hukuk ve adaletten uzaklaşmanın sonuçlarına dikkat çeken Başkan Gedik, “hukuktan uzaklaştıkça, güven ve adaleti sağlayamayız. Hukukta güven ve adalet olmazsa yatırım olmaz, kalkınma olmaz, üretim ve istihdam olmaz, refah olmaz çalışma barışı ve huzur olmaz, düşünce ve ifade özgürlüğü olmaz. Aynı yanlışları yapıp farklı sonuçlar bekliyor ve yine kendimizi aldatıyoruz. Avukatlar, hukuka uygun yasaların uygulanması ile illerini iyi ve doğru yapabilirler. Yasalara uyulmadığı yerde avukatların/avukatın önü kesilmiş demektir. Avukatın önünün kesilmesi, yurttaşın adalete ulaşmasının önünün kesilmesi demektir” diye konuştu.

“Burdur Barosu Avukatları olarak 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle; Anayasa da sayılan devletin temel niteliklerine uygun davranılmasını ve hukuk içinde kalınmasını, mevcut yasalara ve anayasaya saygı gösterilmesini bekliyor ve diliyoruz” ifadelerini kullanan Gedik sözlerine, “Türkiye’nin er geç doğruyu bulacağına inanıyoruz” diye son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir