Halkın iradesi: Kayadibi, Yeşilova ilçesinin bir mahallesidir, öyle kalacak!

Bugün İl Genel Meclisi’nde AK Parti Grubu’nun oy üstünlüğüne dayanarak, halkın iradesiyle reddedilmesine rağmen Yeşilova Belediyesi Kayadibi Mahallesi’nin köy statüsüne geçirilmesinin uygun olacağı yönünde karar alarak İçişleri Bakanlığı’na bildirmeye kalkışması kamuoyuna bomba gibi düştü. Bu kapsamda yazılı bir açıklama yapan Yeşilova Vatan Partisi İl Başkanı İbrahim Kılınç, İl Genel Meclisi kararına sert tepki göstererek, “halkın iradesi: Kayadibi, Yeşilova ilçesinin bir mahallesidir, öyle kalacak!” dedi.

Salda Gölü üzerindeki karabulutlar yoğunlaşmaya devam ediyor.

Salda Gölü’ne gözünü dikmiş olanlar Salda Gölü’nü ranta açmak ve mahvetmek için çabalarını sürdürüyorlar.

Yeşilova Belediyesi, belediye olmaktan çıkarmak için Kayadibi Mahallesini köye dönüştürme hamlesi yapılmış, halkoylamasında bu teşebbüs çökertilmişti.

Şimdi de İl Genel Meclisi’nde, AK Parti Grubu oy çokluğu ile Kayadibi’nin köy olmasını uygun görerek İçişleri Bakanlığı’na görüş bildirme kararı aldı.

Bu karar tepkiler çığ gibi büyüyor.

İl Genel Meclisi kararına sert bir tepki de Vatan Partisi Yeşilova İlçe Başkanlığı’ndan geldi.

Vatan Partisi Yeşilova İlçe Başkanı İbrahim Kılınç yazılı bir açıklama yaparak, AK Parti ve İl Genel Meclisi’nin ilgili kararını sert bir dille eleştirdi. Karardan dönülme çağrısı yaptı.

İşte Kılınç’ın açıklaması!

Bugün İl Genel Meclisi toplantısında AK Parti Grubu, halkın iradesiyle reddedilen Kayadibi Referandumuna karşı İçişleri Bakanlığı’na görüş bildirmek amacıyla Kayadibi’nin köy olmasının uygun olacağı kararı alındı.

Bu karar, tam bir AK Part klasiği olarak tarihe geçecektir.

Bu karar, AK Parti’nin dilinden düşürmediği millet iradesi laflarının tamamen bir yave olduğunun ispatıdır.

Bu karar, bir tabiat harikası olan Salda Gölü’nü ranta çevirme projesi olan Millet Bahçesi yapma çalışmalarına direnen Yeşilovalılar üzerinde baskı oluşturmak amacıyla tezgâhlanan Kayadibi’ni Yeşilova Belediyesi’nden koparma hamlesinin halkoylamasıyla boşa çıkartılmasına rağmen AK Parti çevrelerinde hala rant umutlarının kırılmadığını göstermektedir.

Kayadibi’ni köy statüsüne sokma hamlesinin çökertilmesinin ardından İl Genel Meclisi kararının hiçbir geçerliliği yoktur.

Bir tabiat harikası, bembeyaz kumları ve Göl tabanını oluşturan, Stromatolit adı verilen arkaik dönemde oluşmaya başlamış ve oluşumu hala devam eden bakteriyel kökenli beyaz kayaçlar sebebiyle masmavi sularıyla Türkiye’nin Maldivleri ve en derin göllerinden biri, barındırdığı endemik türler ile aynı zamanda uluslararası bir öneme de sahip, ÖDA, ÖKA ve ÖBA ölçütlerini sağlayan, 2 milyon yıl önce oluşmuş Salda Gölü’nü ranta açma projesi olan Millet Bahçesi’ne dönüştürmesini Yeşilova halkı kabul etmemektedir. Bunun en bariz ve somut örneği Kayadibi Referandumu provokasyonudur. Kayadibi halkı bu AK Parti provokasyonunu, 145 oya karşılık 238 hayır oyuyla boşa çıkarmıştır.

Kayadibi halkının iradesi, İl Genel Meclisi’nin AK Partili üyelerince yok sayılmaktadır.

Burada amaçlanan Salda Gölünün ranta açılmasıdır.

Bu karar kabul edilemez. En kısa zamanda bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir