Kayadibi halkının iradesine saygı!

Kayadibi halkının köy olma referandumunda köy statüsünü reddederek mahalle kalma arzusunu göstermesine rağmen, bugün İl Genel Meclisi toplantısında AK Partililer oy çokluğuna dayanarak, referandum konusunda İçişleri Bakanlığı’na görüş bildirmek üzere, Kayadibi’nin köy statüsüne geçmesi kararı alması Burdur ve Yeşilova kamuoyunda infial yarattı. Konuyla ilgili olarak akşamüzeri CHP İl Başkanlığı binasında bir basın açıklaması yapan İl Genel Meclisi CHP Grubu üyeleri, Kayadibi halkının iradesine saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Basın açıklaması toplantısına İl Başkanı İzzet Akbulut, İl Genel Meclisi CHP’li üyeleri Hakan Açar, Hasan Yalçın, Nurettin Korkmaz ve Celal Saygın katıldı.

Grup adına İl Genel Meclisi Yeşilova üyesi Nurettin Korkmaz, İl Genel Meclisi’nin ilgili kararı aldığı toplantıda Meclis üyelerine hitaben yaptığı konuşma metnini okudu.

İşte Korkmaz’ın açıklaması!

Çok Değerli Basın Mensupları Kayadibi mahallemiz 15.07.2012 tarihinde Kayadibi halkının talebiyle referandum yaparak 226 oy mahalle olalım 173 oy köy kalalım şeklinde sonuçlanmış yani mahalle olmayı tercih etmişlerdir.

Ancak 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra Kayadibi mahallesinden köye dönüşmek için toplandığı iddia edilen 331 imza yasalara uygun bir şekilde toplanmamıştır. Çok önemli bir süreci başlatan, ilçemizde ve mahallemizde çok büyük kayıplara neden olacak bu imzaların noter ya da resmi bir kurum gözetiminde atılması gerekirdi. Ancak bu imzalar gelişi güzel toplanmış ve Kayadibi halkı referanduma gitmek zorunda kalmıştır.

08.12.2019 tarihinde yapılan referandum sonucu toplanan imzaların gerçeği yansıtmadığı görülmüştür. 08.12.2019 tarihinde yapılan referandum sonuçları mahalle kalalım 238, köy kalalım 145 şeklindedir. Toplanan imzanın yarısına dahi ulaşılamamıştır.

15.07.2012 tarihinden önce köyüm Kayadibi’nde:

Kanalizasyonumuz yoktu. Kanalizasyon olmamasından dolayı fosseptik çukurları taşmış ve kanalizasyon suları sokaklara akmaktaydı. Sokaklar koku ve sinekten geçilememekteydi.

Sokaklarımızda bir metrekare dahi kilit taş yoktu. Bundan dolayı sokaklarımız kışın çamurdan yazın tozdan geçilemez durumdaydı.

Ayrıca mahalle olmadan önce işletmesi belediyemize ait olan göletten su belli bir alana verilmekteydi. Tarımla uğraşan köy halkı arazisindeki mahsulü sulayamıyordu.

15.07.2012 tarihinde yapılan referandum sonucu köy halkı mahalle olmayı tercih etmiştir.

Belediyemiz ilk olarak kanalizasyon sorununu çözmüştür. Sokaklar kokudan ve sinekten kurtulmuştur.

Kanalizasyon çalışması tamamlandıktan sonra sokaklarımız kilit taş ile döşenmiş çamur ve tozdan kurtulmuştur.

İçme suyu yeterli düzeye getirilmiş ve halkımıza sağlıklı ulaştırılması sağlanmıştır.

Bugüne kadar çöp toplama işlemi düzenli bir şekilde yapılmıştır.

Tarımla uğraşan mahallemiz işletmesi belediyemize ait olan göletimiz sayesinde ucuz sulama suyuna kavuşmuş ayrıca kıraç arazisine belediyemiz tarafından boru döşenerek su götürülmüştür. Bu sayede kıraç araziler suya kavuşturulmuş üretime kazandırılmıştır. Arazisini devlet sondajından 25-30 TL’den sulamak yerine göletten saati damlama 4 TL, yağmurlama 6 TL’den sulamakta böylece ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

İlçemizle iç içe olan mahallemize her gün halk otobüsü işlemekte, mahalle halkımıza ücretsiz ulaşım imkânı sağlanmaktadır.

Mahalle halkının memnuniyeti yapılan her iki referandum sonucu karşılaştırıldığında açık ve net olarak ortadadır.

15.07.2012 tarihinde yapılan referandumda mahalle olalım sayısı 226 iken 08.12.2019 tarihinde yapılan referandumda 238’dir. 15.07.2012 tarihindeki referandumda köy kalalım sayısı 173 iken 08.12.2019 tarihindeki referandumda köy olalım sayısı 145’e düşmüştür. Bu da mahalle halkının Yeşilova Belediyesi’nden aldığı hizmetten memnun olduğunu göstermektedir.

Köy halkının yaşam standardı daha yüksek olmuş olsaydı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan illerimizi büyükşehire dönüştürerek köylerimizi mahalle yapmazdı. Zaten mahalle halkımız 08.12.2019 tarihinde valiliğimizin yapmış olduğu referandum sonucunda mahalle olmaktan duyduğu 238’e 145 oyla ortaya koymuştur.

Saygıdeğer meclis üyesi arkadaşlarım bizler buraya vatandaşlarımızın oylarıyla seçilerek geldik. Şimdi de bizleri seçen irade 08.12.2019 tarihinde referanduma giderek tercihini açık ara farkla mahalle kalmaktan yana kullanmıştır. Siz meclis üyesi arkadaşlarımdan dileğim Kayadibi halkının iradesine saygı duymanızdır. Ayrıştırıcı değil birleştirici olmanız dileğiyle takdir yüce meclisimizindir, saygılar sunarım.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir