Hastanede doktorların huzursuzluğu devam ediyor; doktor mücadelesi yükseliyor

Isparta-Burdur Tabip Odası yazılı bir açıklama yaparak, döner sermaye dağılımından duyulan rahatsızlıkları, çok sayıda doktorun ücret alamadığını, Devlet Hastanesi’ndeki olayların sürdüğünü belirtti. Yapılan toplantıda alınan kararlar, önümüzdeki süreçte doktor mücadelesinin yükseleceğine işaret etti.

Burdur Devlet Hastanesi’ndeki idari uygulamalardan kaynaklandığı belirtilen huzursuzluklar devam ediyor.

Hafta başında hastane doktorlarının tamamının katıldığı, döner sermaye konulu bir toplantı yapıldığı, rahatsızlığın, hastane döner sermayesinin düşmesi, çok sayıda doktorun sıfır ücret alması olduğu belirtildi.

Toplantıda, yasal sınırlarda MHRS sayısınca poliklinik kabulü, fatura inceleme amacıyla tecrübeli hekimlerden oluşan komisyon oluşturulması, kitle örgütü, sendika, medyadan destek istenmesi, istenilen tetkiklerin otomatik kontrolünü sağlayan sistemin devreye sokulmasının Başhekimliğe önerilmesi, sabit döner sermaye ödemelerinin ve yardımcı sağlık personelinin ücretlerinin genel bütçeden karşılanması önerisinin, Sağlık Bakanlığı’na iletilmesi, Burdur Devlet Hastanesi’ndeki problemin ne olduğunun idare tarafından net bir şekilde ortaya koyulmasının istenilmesi, Burdur Devlet Hastanesi döner sermaye hesaplamalarının, sağlamasının yapılmasının idareye önerilmesi, Burdur Devlet Hastanesi puan ortalamalarının adaletli bir şekilde düzenlenmesi kararlarının idareye önerilmesi kararları alan Tabip Odası toplantısı önümüzdeki süreçte doktor mücadelesinin yükseleceğine işaret etti.

İşte Oda Burdur Temsilcisi Dr. Mehmet gökçe tarafından yapılan açıklama!

22.07.2019 tarihinde Burdur Devlet Hastanesi’ de döner sermaye sorunlarının konuşulduğu bir toplantı yapıldı. Isparta-Burdur Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Ali Gökçe başkanlığında yapılan toplantıya Burdur Devlet Hastanesi hekimleri ve Isparta-Burdur Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı. Toplantıya, hastane doktorlarının tamamına yakını katıldı. Gündem, hastane döner sermayesinin düşmesi, çok sayıda doktorun SIFIR ücret alması idi.

Öne çıkan kararların başında, yasal sınırlarda MHRS sayısınca poliklinik kabulü geldi.

Fatura inceleme amacıyla tecrübeli hekimlerden oluşan komisyon oluşturulması, tüm sendikalar, ilgili STK’lar, Tabip Odası, medya kuruluşları ile konuşup desteklerini istemek, istenilen tetkiklerin otomatik kontrolünü sağlayan sistemin devreye sokulmasının Başhekimliğe önerilmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca sabit döner sermaye ödemelerinin ve yardımcı sağlık personelinin ücretlerinin genel bütçeden karşılanması önerisinin, Sağlık Bakanlığı’na iletilmesi, Burdur Devlet Hastanesi’ndeki problemin ne olduğunun idare tarafından net bir şekilde ortaya koyulmasının istenilmesi, Burdur Devlet Hastanesi döner sermaye hesaplamalarının, sağlamasının yapılmasının idareye önerilmesi, Burdur Devlet Hastanesi puan ortalamalarının adaletli bir şekilde düzenlenmesi kararlarının idareye önerilmesi, gerekli durumlarda, basın açıklamaları yapılması kararları alındı.

Önümüzdeki günlerde sendikalar, ilgili STK’lar, Isparta-Burdur Tabip Odası, medya temsilcileri ve Hastane idaresi ile yapılan görüşmeler neticesinde, kararlar sırasıyla uygulamaya koyulacaktır.

Emek en yüce değerdir.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.