Hatçam türküsünün yoz popüler müziğin kurbanı olmasına tepki

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’den Teke Yöresinin ünlü türküsü Hatçam’ın yoz göbek atma ve kıç kıvırma şarkısı haline getirilmesine sert tepki

Teke Yöresinin ölümsüz eseri ‘Hatçam’ türküsünü orijinalinden uzaklaştırarak düzenleyen ve göbek atma havasına çeviren Murat Övüç’e, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz sert tepki gösterdi.

Teke Yöresinin başkenti olan Burdur’un Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Murat Övüç tarafından düzenlenerek piyasaya sürülen, toplumun kültürel seviye bakımından ne kadar yozlaştığının bir göstergesi olarak milyonlara uzanarak Trending Topic (TT) olan ‘Hatçam’ türküsünün oyun havası versiyonuna sert eleştiri getirdi. “Güzelim Burdur türküsünü ne hale getirmişler” diye serzenişte bulunan Başkan Ercengiz, “gerçekten hem üzüldüm hem de popüler kültürün ne hale geldiğini görünce içim acıdı. Neredeyse ağıt formatında olan bu türküyü oyun havasına çevirmek de neyin nesi?” değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Ercengiz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ‘Denizin Dibinde Hatçam’ türküsünün Dj Murat Uyar tarafından mikslenerek oyun havası haline getirilmesinin doğru olmadığını, türkülerin aslını yaşatmak gerektiğini savundu.

‘Dalga Dalga’ sözleri ile dillere pelesenk olan ‘Denizin Dibinde Hatçam’ türküsünün oyun havasının aksine Burdur’dan Antalya’ya uzanan hazin bir aşk hikâyesinin hüznünü aktardığını vurgulayan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, türkünün alt yapısında Teke Yöresine ait Burdur’un enstrümanları olan kabak kemane ve geleneksel sazlarla bestelenmiş bir eser olduğunu işaret etti.

Popüler Kültür asli değerlerimizi yokediyor

‘Denizin Dibinde Hatçam’ türküsünü, öyküsüne aykırı bir şekilde oyun havasıymış gibi hem söyleyip hem de danslarıyla eşlik eden Dj Murat Övüç’e tepki gösteren Başkan Ercengiz, türkünün yazılmasına, derlenmesine ve ruhuna aykırı bir formatta sunulmasından dolayı duyduğu üzüntüsünü ifade etti. Popüler kültürün, asli değerlerimizi yok ettiğine dikkat çeken Başkan Ercengiz’in türkünün asıl hali ile dinlenmesinin ve söylenmesinin önemini belirtti. Burdur’un hemşerisi ünlü Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü de sosyal medya hesabından ‘Denizin Dibinde Hatçam’ türküsünün orijinal halini seslendirerek Başkan Ercengiz’e destek verdi.

Ünlü Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü sosyal medya hesabından Başkan Ercengiz’i Retweetleyerek, “anonim eserlerin kaynak kişileri ve derleyicileri yasadaki ‘işlemeci’ sıfatıyla telif kapsamına alınırsa milli kültür korunabilir! Tıpkı milli tarım ürünlerindeki “Coğrafi İşaretler” ya da “Tarihi Eserler” gibi!” şeklinde yol gösterici bir paylaşımda bulundu.

Hatçam’ın doğru okunuşu ünlü Halk Müziği sanatçısı Ezgü’den

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir