Hava durumunu değiştirebilir miyiz?

Hava Değiştirme Programı

AFP’nin haberine göre 2012-2017 arasındaki 5 yıllık dönemde çeşitli hava değiştirme teknolojilerine 1,34 milyar dolar yatırım yapmış olan Çin, doğa felaketlerinden yangınlara kadar birçok konuda çözüm sunacağı düşünülen hava değiştirme programını, Hindistan’dan daha büyük bir alanı kapsayacak şekilde genişletiyor.

Yasin Sofuoğlu’nun Independent Türkçe ve CNN’den derleyerek yayınladığı haberine göre, Çin Devlet konseyi, hava değiştirme teknolojilerini 5,5 milyon kilometrekarelik alanı kapsayacak şekilde genişletilerek, bilimsel araştırma ve önemli teknolojik ilerlemeler sayesinde 2025’e kadar hava değiştirme programının bir üst seviyeye taşınacağını açıkladı. Bu da yaklaşık olarak Hindistan’ın yüzölçümünün bir buçuk katına tekabül ediyor.

Ülkenin programına göre 5 yıl içinde 5.5 milyon kilometrekarelik alana suni yağmur ya da kar yağdırılacak.

Ayrıca 580 bin kilometrekarelik alanınsa dolu engelleme teknolojileriyle sel ve fırtına gibi doğa olaylarından korunacağı ifade edildi.

Açıklamada, geliştirilen hava değiştirme programıyla doğa felaketlerinden korunma, tarımsal üretim, orman ve çalılık alanlarda yangına hızlı müdahale, kuraklık ve aşırı yükseklikteki sıcaklarla ilgili çözümler üretileceği belirtildi.

Amerikan emperyalizminin Vietnam savaşı sırasında parçalı bulutlar arasına gümüş iyodür parçacıkları serpiştirme yöntemiyle aşırı yağmurlar yağdırarak ve sellenmelere neden olarak Vietnam tarımını mahvetmesine karşılık, Çin, tarım arazilerini korumak ve önemli organizasyonlarda hava durumunun iyi olmasını sağlamak için bu teknolojinin üretimi ve geliştirilmesi üzerinde uzun süredir çalışıyor.

Örneğin, 2008 Pekin Olimpiyatları öncesinde olası bir yağmur ve sisi önlemek amacıyla “bulut tohumlama” olarak adlandırılan teknoloji kullanmıştı.

Bu yöntem, bulutlardan düşen yağış miktarı veya türünü değiştirmek için havaya çeşitli maddeler yayarak bulut içindeki mikrofiziksel süreçlere müdahale edilmesi prensibi üzerine kurulu.

Çin’in resmi haber ajansı Şinhua’ya göre 2019’da da hava değiştirme teknolojisi sayesinde, önemli tarım arazilerinin bulunduğu Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde doluların oluşturabileceği zarar yüzde 70 oranında azaltılmıştı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir