Hayvancılık sektörünün sorunları

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB), hayvancılık sektöründe –özellikle kırmızı et pazarında- son yıllarda iyice nükseden ve temel sebepleri ve etkenleri, “dünya ekonomisiyle bütünleşme” uygulamalarının başladığı 1980’lere kadar uzanan temel meseleleri inceleyen bir rapor hazırlayıp yayınladı.

12 Eylül darbesiyle iktidara geçen ABD’nin “our boys/ bizim oğlanları”nın uygulamaya başladığı ve bugünlere çığ gibi büyüyerek gelen özü “dünya ekonomisiyle bütünleşme” uygulaması olan neoliberal politikalar geldiğimiz noktada hayvancılık sektöründe büyük sorunlara sebep oldu.

Bir yanda yeterli üretimin sağlanamaması, diğer yanda fiyatların alıp başına gitmesi sonucu üretim açığının ithalatla karşılanmaya çalışılması gibi bir kısır döngü hayvancılık sektörünü yiyip bitirdi.

TDSYMB raporu, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB) Başkan Yardımcısı Veteriner Hekim Yunus Baydar’ın eşgüdümünde hayvancılık sektörünün sorunları ve çözüm önerilerinin özetlendiği ve sahada pratik içinde hazırlanan bir rapor özelliği taşımaktadır.

Ayrıca hazırlanan bu raporda, sektörün sorunları bölgelerinde birebir yerinde temaslar ve incelemelerle tespit edilerek bölgesel projelerle de hayvancılığın sorunlarına çözüm önerileri sunulmuştur.

Büyük bir özen ve ciddi bir emekle hazırladığı belirtilen bu raporun pdf’i için tıklayınız

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir