Hayvanları Koruma Günü’nde Hayvan Barınağı’nda etkinlik

Başkan Ercengiz: “Ne çok sevenden ne de çok korkandan rahatsız değiliz”

İlk kez 1822 yılında İngiltere’de hayvan dostlarının hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını, daha iyi şartlarda beslenmelerini ve korunmalarını sağlamaları amacıyla Hayvanları Koruma Birliği olarak ortaya çıkan, Türkiye’de ilk kez 1908 yılında hayvanları Koruma Derneği olarak kurulan, daha sonra aynı amaçla birleşen dernekler Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanlarını Koruma Federasyonu olarak beliren ve 1931 yılındaki Floransa toplantısında dünya üzerinde yokolma tehdidi altında olan hayvan türlerine dikkat çekmek amacıyla ilan edilen 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu kapsamda Burdur belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyesi Hayvan Barınağı’nda Gün dolayısıyla etkinlik düzenleyen öğrencilerle biraraya geldi. Başkan Ercengiz ve öğrenciler, hayvanları mamalarla sevindirdiler.

Başkan Ercengiz, kedileri kendi elleriyle süt vererek besledi

BAŞKAN ERCENGİZ, HAYVANLARI

KORUMA GÜNÜ’NÜ ÖĞRENCİLERLE BARINAK’TA KUTLADI

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü münasebetiyle Burdur Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni Burdur Özel Turuncu Eğitim Temel Lisesi ile birlikte ziyaret etti.  Mama torbalarını kucaklayarak, barınağa gelen liseliler, sokak hayvanlarını sevindirdi. 

Burdur Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde düzenlenen programa Başkan Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Duygulu ve Ali Say, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 6’ıncı Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, Burdur Özel Turuncu Eğitim Temel Lisesi öğretmen ve öğrencileri katıldı. Keyifli geçen ziyarette, öğrenciler sokak hayvanlarıyla yakından ilgilendi. Programda Burdur Belediyesi Veteriner Hekimi Mete Gümen, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi hakkında bilgi verdi. Başkan Ercengiz ise liselilerle birlikte sokak hayvanlarının beslenme noktalarına mama bıraktı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz basına yaptığı açıklamada, “bugün 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü… Biz de hayvan barınağımızda çalışanlarımızla, öğrencilerimizle, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüz ile gençlerimizi ağırlamaya çalışıyoruz. Burada baktığımız, beslediğimiz, kimisini tedavi ettiğimiz, kimisini kısırlaştırdığımız tekrar doğal yaşamına bıraktığımız hayvanların, çocuklarla ve gençlerle buluşmasını sağlamak için bugün böyle bir etkinlik tertipledi arkadaşlarımız, biz de geldik, genç kardeşlerimizle birlikte besleme yaptık. Hayvanlarımızın, bu dünyada yaşam paydaşları olduğunu asla unutmamalıyız. Bu dünya bize sadece kendimiz için kullanmak üzere verilmiş bir dünya değildir. Yaşayan tüm varlıklardan hepimiz sorumluyuz. Bugün Türkiye’de ya da dünyanın herhangi bir yerinde kendi doğal yaşamından koparılmış ve artık insanların hizmetine sunulmuş canlıların elbette beslenmesi, bakılması, hastalıklarının tedavi edilmesi ve doğayı birlikte paylaşması gibi sorumluluklarımız var. Bu tarafından baktığımız zaman tabi ki hiçbir sevgiyi fanatikleştirmeden, hiçbir canlıyı da ötekileştirmeden bu dengeyi tam da orta yerinde durarak, bizler yönetici olarak tutmak zorundayız. Hassasiyetleri anlayabiliyoruz, ne çok sevenden ne de çok korkandan rahatsız değiliz. Çok sevenle çok korkanın, hayvanlarla bir arada yaşamak isteyenleri, bizim de görevimiz bir arada yaşatabilmek için gayret göstermektir. Tekrar dünya hayvanlarının korunmasıyla ilgili bu özel farkındalık gününü ben de kutlamak istiyorum” şeklinde konuştu.

Burdur Belediyesi Veteriner Hekimi Mete Gümen, Sokak Hayvanları
Rehabilitasyon Merkezi hakkında öğrencileri bilgilendirdi
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir