HDP/PKK, Kılıçdaroğlu’nu karşılama kararı aldı!

İlimizde bile konuştuğumuz birçok CHP’linin korktuğu başına gelmek üzere. PKK’nın legal siyasi kanadı olan HDP, milletvekillerinin tutuklu bulunduğu Kandıra’da Adalet Yürüyüşü’nü karşılama kararı aldı. HDP, İstanbul’daki buluşma için de çağrı yaptı.

CHP TABANININ KORKTUĞU BAŞINA GELİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı Adalet Yürüyüşü’nün 10’ncu gününde, ilimizdeki CHP tabanında bile korkulu rüya haline gelmiş bulunan HDP de yürüyüşe katılma kararı aldı. HDP, yürüyüşü “Herkes için Adalet” talebine dönüştürme çizgisini benimsedi.

PKK’nın Kandil’deki liderlerinden Mustafa Karasu, önceki gün örgütün yayın organı Özgür Politika’daki yazısında Adalet Yürüyüşü’nü destekledikleri açıklamıştı. Karasu, “Şu anda öncelikli olan yaklaşım, bu yürüyüşün başarıyla sonuçlanmasını istemektir” ifadesini kullanmıştı. Önceki aylarda Silivri’de hapis olan PKK/ HDP Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret eden CHP’li Tuncay Özkan da Adalet Yürüyüşü için “bu yürüyüş, Demirtaş’ın çığlıdır” demişti.

Hemen ardından PKK/HDP yürüyüşe destek adımlarını hızlandırdı. PKK’nın çatı örgütlenmesi Halkların Demokratik Kongresi (HDK) yürüyüşü desteklediklerini açıktan ilan etti. Ardından bugün sabah HDP’li vekiller “Selahattin Demirtaş’a özgürlük” pankartlarıyla CHP’nin İstanbul Maçka Parkı’ndaki nöbetine katıldı. HDP’nin son adım ise Kılıçdaroğlu’nu Kandıra’da karşılama kararı oldu.

İSTANBUL BULUŞMASINA ÇAĞRI YAPTILAR

Aydınlık gazetesinin Dihaber’e dayandırdığı haberine göre HDP, Adalet Yürüyüşü’nün ikinci haftasına denk gelmesi planlanan, güzergâhın Kocaeli Kandıra sapağında yürüyüşü karşılama kararı aldı.

Karşılama için belirlenen yer, Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevine 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Karşılama için bu noktanın belirlenmesi, eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile birlikte milletvekilleri Ferhat Encü, Çağlar Demirel, Gülser Yıldırım ve Besime Konca’nın bu cezaevinde tutuklu olması. HDP’nin yürüyüşten beklentisi HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne’ye kadar devam etmesi. Ancak, CHP’den bu konuda henüz alınmış bir karar yok. Bunun üzerine HDP de yürüyüşü Kandıra kavşağında bir karşılama ile desteklemeyi uygun bulduğu bildirildi.

HDP, yürüyüşü karşılamanın yanı sıra İstanbul’da yapılacak olan buluşmaya da kitlesel katılma kararı aldı. Parti aynı zamanda, yerellerde Adalet Yürüyüşü kapsamında yapılan etkinliklere de kitlesine katılım sağlanması çağrısında bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir