Hisarcıklıoğlu’na MAKÜ’den fahri doktora verildi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na fahri doktora payesinin takdim edildiği tören, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi(MAKÜ) Konferans ve Sergi Salonu’nda yapıldı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi(MAKÜ) Konferans ve Sergi Salonu’nda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na fahri doktora payesinin takdim edildiği törene Burdur Valisi Hasan Kürklü, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Garnizon Komutanı Piyade Albay Metin Karagöz, İl Jandarma Komutanı J. Albay Tayfun Dündar, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı, Burdur Ticaret Odası Başkanı Yusuf Keyik, Burdur Borsa Başkanı Yılmaz Başar, Türkiye Odalar ve Borsalar birliğine bağlı kuruluşların temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Anabilim Dalı doktora öğrencimiz Avşar Yengin tarafından hazırlanan müzik dinletisi ve Nurgül Mıhladız yönetiminde hazırlanan halk oyunları gösterisi ile devam eden programda açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ yaptı.

Üniversite-sanayi işbirliği ile üniversitelerin bulunmuş oldukları illere katkıların önemine değinen Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ, “üniversitelerin misyonları arasında dil bilim üretilmesi, üretilen bilginin geliştirilmesi, bu bilginin uygulamaya aktarılması noktalarında toplumdaki yerlerini alıyorlar. Özellikle 2002 yılından itibaren hükümetimizin her ilde bir üniversite kurulması projesi çerçevesinde bu iki ana misyona bir üçüncüsünün daha eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Artık devletimizin Burdur gibi şehirlerde milyar dolar kaynaklar aktararak kurmuş olduğu bir üniversitesinin bulunmuş oldukları sosyal ve ekonomik sistem içerisinde yerelin problemlerine evrensel ve akademik çözümler getirmesi çalışması gerekiyor. Yani Burdur’da bir üniversitenin var olmasının amacı bu misyonunu yerine getirmesi ile de üniversitelerin toplumsal dönüşüm projesi olduğunu ifade ediyor. Üniversiteler yerele inerek, yerelin problemlerinin masaya yatırarak bu anlamda değişik, bilimsel akademik bakış açılarıyla bürokratik çerçeve ile ama asıl problemin kaynağına inerek gerçekçi çözümler bulmak için var. İşte bu noktada üniversite-sanayi işbirliğini tetikleyen onlarca uygulama yer alıyor. Bünyesinde mutlaka akademinin bulunduğu birçok destek projeleri bulunuyor. Bu çerçevede konuğumuz Sayın Hisarcıklıoğlu’nun aramızda olmasından dolayı mutlu olduğumuzu belirtip kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Milletvekili Reşat Petek ise üniversitelerin bulundukları il ve ilçelerde toplumla birlikteliklerinin sağlanması noktasında önemli kurumlar olduğunu belirterek, üniversitede yapılan çalışmaların en somut örneğini yine bulundukları ilin görmesi, hissetmesi gerektiğinin altını çizdi.

Vali Hasan Kürklü de üniversitelerin çok önemli kurumlar olduğunu söyledi ve üniversitelerin bulundukları yerleri aydınlatan, yol gösteren, ilmi, eserleri ve projeleriyle o ilin kalkınmasında son derece önemli kurumlar olduğunu, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin de 2006 yılında kurulmasına rağmen çok büyük ilerleme kaydettiğinin vurguladı.

Konuşmaların ardından Rifat Hisarcıklıoğlu’nu tanıtan video izlendi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden fahri doktora payesi almasının kendisini ve ailesini onurlandırdığını belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, öğrencilere ve akademisyenlere de böyle bir üniversitede bulunduklarından dolayı gururlanmalarının yerinde olacağını belirtti.

Girişimciliğin önemine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, akademisyenlere ve öğrencilere ‘girişimci yetiştirin, girişimci olun’ çağrısında bulundu. “Kültürümüzde çok güzel bir söz var, diyor ki; ‘insanların en hayırlısı, insanlara faydası olandır.’ Bugün bana bir iş söyleyin ki insanlığa faydası olacak bir iş olsun. Ben diyorum ki girişimci olmak. Çünkü bugün Türkiye’deki her girişimci resmi olarak yanında 10 kişiyi istihdam ediyor. Bu müthiş bir şey. Türkiye’nin önümüzdeki dönemde en önemli sorunu işsizlik olacaktır. Bunun çözümü de girişimcilikte. Türkiye’de her yıl 900 bin kişi istihdam nüfusuna katılıyor. Bu insanlara nasıl iş bulacaksınız? Yeni girişimciler bulabilirsek işte ancak o zaman işsizlik problemimizi çözeriz. Yoksa geleceğimizdeki en büyük mutsuzluk ve huzursuzluk bu olacaktır. Örneğin 2.dünya savası sonrasında Almanya ve Japonya’dan tüm dünya ümidini kesmişti ama onlar girişimcilik ruhunu tekrar uyandırdılar ve şu anda dünyanın 3. ve 4.sü haline geldiler. Bizim zenginliğimiz müteşebbis ruhumuzun olmasıdır. Başarılı bir girişimci olmak için ise hayal etmek, hedef koymak, çok çalışmak, farklı olmak, markalaşmak ve kaybetmekten korkmamak gerekiyor. Bizim geleceğimiz aydınlık. Yeter ki ülkemizin birlik ve beraberliği, huzuru bozulmasın. Bir olalım, birlik olalım, birbirimizi sevelim ve birlikteliğimizin bereketini yaşayalım” şeklinde konuştu.

Daha sonra Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Üniversite senatosunca verilmesi kararlaştırılan ‘Fahri Doktora Payesi’ senato kararını okudu ve ardından fahri doktora payesini sunarak Hisarcıklıoğlu’na binişlerini giydirdi.

Ardından günün anısına Rektörümüz, Hisarcıklıoğlu’na Üniversite anmalığı ve özel yapım kumlama tablo sundular. Hisarcıklıoğlu ise Rektör Mehmet Akif Ersoy’un bugüne kadar yayınlanmış ve yayınlanmamış hatıralarının bulunduğu Safahat ile Dede Korkut Hikayelerinin yer aldığı kitabı hediye ettiler.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir