Hükümet bacağına kurşunu sıktı; çoklu baro teklifi yasalaştı

Onca mücadeleye, tuzak uyarılarına rağmen siyasi iktidar bildiğini okudu ve çoklu baro düzenlemesini de içeren kanun teklifinin tüm maddeleri, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Kanun ile avukat sayısı 5 binden fazla olan şehirlerde, en az 2 bin avukatın imzası ile yeni barolar kurulabilecek. Her baro en az 4 delege ile temsil edilecek.

Kanun ile avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde 2 bin avukatın imzasıyla baro kurulabilecek.

Yeni baro kurmak için gereken 2 bin şartına, baro levhasına kayıtlı olmasa da kamu avukatlarıyla KİT avukatları da dâhil olacak.

Avukat, aynı ilde birden fazla baro varsa herhangi birine kayıt olabilecek.

Mesleğe yeni başlayan avukatların baro keseneği, 5 yıl süreyle yarı oranında alınacak.

Tüm barolarda, baro başkanlığı, yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyelikleriyle TBB delege seçimleri, bu yıl Ekim ayının ilk haftasında yapılacak.

Aynı ilde yeni bir baronun kurulması halinde TBB, tüzel kişilik kazanma tarihini esas alarak ve 1’den başlayarak baroları o ilin adıyla numaralandıracak. Yani Mevcuttaki barolar bir numaralı baro olarak adlandırılacak. Yeni kurulacak barolar ise tüzel kişilik kazanma tarihlerine göre kuruldukları ilin adına göre numaralandırılacak. Her baro, başkan ve üç delege olmak üzere 4 kişi ile Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) temsil edilecek.

TBB başkanlığı, yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyelikleri seçimleri Aralık 2020’de yapılacak. Barolara her 5 bin avukat için ek bir delege hakkı verilecek. Barolar ekim ayının ilk haftası, Türkiye Barolar Birliği ise dört yılda bir aralık ayında seçim yapacak.

Birden fazla baronun bulunduğu illerde adli yardım bürosu,  baroların eşit temsili esas alınarak oluşturulacak. Baroda görevlendirme, o ildeki avukatlar arasında eşitlik gözetilerek yapılacak.

Avukatlar, mahkemelere, Türkiye Barolar Birliği’nce şekli belirlenecek cübbeyle çıkacak.  Avukatlara, staj dönemi de dâhil baro ve birliğin iş ve işlemleri ile mesleğin icrası kapsamında kılık ve kıyafetle ilgili herhangi bir zorunluluk getirilemeyecek.

Ulusal Kanal’ın haberine göre, Genel Kurul’da çoklu baro düzenlemesi görüşmeleri devam ederken baro başkanları da Kuğulu Park’taydı. Kanun teklifinin geri çekilmesi için halktan dilekçe topladılar.

Başkanlar ve avukatlar, dilekçelerle Meclis’e doğru yürüyüşe geçti. Meclis önünde toplanan baro başkanlarının dilekçeleri toplu halde vermesi polis tarafından engellendi. Bunun üzerine CHP’li vekiller dilekçeleri teslim edeceklerini belirtti.

Engellemenin ardından grup, Ankara Adliyesi’ne yürüdü. Baro başkanları, adliyede baroya tesis edilen alana da alınmadı. Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, basın açıklaması yaptı.

ABONE OL
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir