Hükümet, KKTC’nin tanınması konusunda strateji kuramıyor

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, Ulusal Kanal’da Çıkış Yolu programında gündemi değerlendirerek, KKTC’nin tanınmasının Türkiye’nin güvenliğinin merkezi meselesi olduğunu vurguladı. Perinçek, “Hükümetin, KKTC’nin tanınması konusunda faaliyet içerisinde olmadığı görülüyor” dedi.

Vatan Partisi Lideri Dr. Doğu Perinçek, Ulusal Kanal ve Ulusal Radyo ortak canlı yayınında Çıkış Yolu programında Türkiye’nin ve dünyanın gündemini değerlendirdi. Hükümeti KKTC’nin tanınmasıyla ilgili faaliyet yürütemediğini, bu konuda stratejisinin de bulunmadığını ileri sürerek eleştirdi.

KKTC TÜRKİYE’NİN VİLAYETİ DEĞİL

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjde olarak açıkladığı külliye inşasının bir müjde olmadığını ifade etti. Rauf Denktaş’ın Gezici Büyükelçisi Hüseyin Macit Yusuf’un Ulusal Kanal ekranlarında yaptığı ve “Para pul bina değil, tanınma istiyoruz” diyen  açıklamalarına olduğu gibi katıldığını aktaran Perinçek, müjde tartışmalarının yanında KKTC’ye yapılacak bir inşaatın, Türkiye’nin bir vilayetine yapılan bir inşaat gibi açıklanmasını yanlış bulduğunu ifade etti. Perinçek, KKTC’nin ayrı bir devlet olduğunu vurgulayarak, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın KKTC yöneticilerini kenara iterek böyle bir açıklama yapması hiç uygun olmadı” dedi.

TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİ’NİN MERKEZİ KIBRIS’TIR

Perinçek, ABD’nin ve AB’nin Kıbrıs’ta Rum kesimini açıkça desteklediğini ve Kıbrıs’ı Rum kesimine ait gördüğünü hatırlattı. KKTC’yi tanıyabilecek ülkelerin belli olduğunu ifade eden Perinçek, Rusya ve Çin’i işaret etti.

KKTC’nin tanınmasının Türkiye güvenliğinin merkezi meselesi olduğunu kaydeden Doğu Perinçek, “Türkiye’nin güvenliğinin merkezi coğrafyası bugün Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’tır” dedi. Perinçek, “Türkiye hükümetinin KKTC’nin tanınması konusunda bir strateji kuramadığını ve bir faaliyet içerisinde olmadığını görüyoruz” dedi.

BARIŞ HAREKÂTI’NIN 47. YIL DÖNÜMÜ

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın yıldönümüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Perinçek, “Bugün Barış Harekâtı’nı sürdürecek olay KKTC’nin tanınmasıdır” dedi. Barış Harekâtı’nın bütün kazanımlarının güvenceye alınabilmesi için yapılacak en kritik hamlenin, uluslararası planda KKTC’nin tanınması için harekete geçmek olduğunu vurgulayan Perinçek, “Barış Harekâtı böyle savunulur, Barış Harekâtı nutuk atarak savunulmaz” dedi.

UKRAYNA KARADENİZ’DEKİ YUNANİSTAN

Türkiye’ye tehdidin ABD’den geldiğini belirten Perinçek, Türkiye’yi çevreleyen ABD üslerinin haritasını gösterdi. Gürcistan’dan itibaren ABD üslerinin başladığına dikkat çeken Perinçek, Abhazya ve Rusya’da ABD üslerinin olmadığını, oralardan Türkiye’ye tehdit gelmediğini ifade etti. Ukrayna için “Karadeniz’deki Yunanistan” benzetmesi yapan Vatan Partisi lideri, Ukrayna’nın Rusya’nın üzerine sürülmesinin aynı Yunanistan’ın Türkiye’nin üzerine sürülmesi gibi olduğunu ifade etti.

Türkiye ve Rusya’nın ortak çıkarları olduğunu ifade eden Perinçek, ABD üslerinin yoğunluğunun Doğu Akdeniz ve Ege’de olduğuna dikkat çekti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.