Hükümet, süt üreticilerini kandırıyor

Yazılı bir açıklama yaparak, Ulusal Süt Konseyi (USK’nin) çiğ süt fiyatını 15 Kasım’dan itibaren 2020 yılı sonun a kadar uygulanmak üzere 2,3 liraya çıkardığını, geçen yılın sonunda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2019 yılı ilk çeyreğinde çiğ süt destekleme priminin litre başına 15 kuruşluk artışla 25 kuruş olarak çiftçiye ödeneceği açıklandığı halde seçimlerden sonra Nisan ödemesi 25 kuruş yapılmasını müteakiben Mayıs-Haziran ödemelerinin bütçe yetersizliği gerekçe gösterilerek 10 kuruşa düşürdüğünü belirten CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, çiftçileri ve üreticileri kandırdığını, ineklerin kesime gitme tehdidi altında olduğunu ileri sürdü.

Ulusal Süt Konseyi (UTK) çiğ süt fiyatını 2,3 liraya çıkardı.

Uygulama 15 Kasım’da başlayacak;

2020 yılı sonuna kadar geçerli olacak.

Geçen yılın son ayında Tarım ve Orman Bakanlığı, gelecek yıl çiğ süt destekleme priminin litre başına 15 kuruş artışla 25 kuruş olarak ödeneceğini açıkladı.

Uygulama 31 Mart seçimlerinin ardından Nisan’da da 25 kuruş olarak gerçekleşti.

Ancak Mayıs ve Haziran aylarında bütçe sıkıntısı gerekçe gösterilerek 10 kuruşa düşürüldü.

ANAÇ HAYVANLAR KESİME GİTME TEHDİDİ ALTINDA

Bu gerçeklere değinen Milletvekili Göker, “her sektöre para bulan, teşvikler ve destek paketleri yaratan hükümet nedense söz konusu kesim çiftçiler ve üreticiler olduğu zaman kesenin ağzını bağlamaktadır. Yandaşa para bulan AKP iktidarı her zaman olduğu gibi üreticiyi ve hayvancıyı görmezden gelmektedir. Söz konusu bu durum, zaten sıkıntı içinde olan süt üreticisini, daha da zor duruma sokacaktır. Yüksek girdi maliyetleriyle üretim yapmaya çalışan süt üreticileri çiğ sütten para kazanamadıkları için kritik öneme sahip olan anaç hayvanlar kesime gönderilecektir” dedi.

Milletvekili Göker şunları iddia etti:

TÜRKİYE’NİN, ORTA VE UZUN VADELİ HAYVANCILIK POLİTİKASI YOKTUR

“Aslında hayvancılıkta yaşanan bu sorunlar bugünün sorunları değildir. Türkiye, hayvancılık sektöründe orta ve uzun vadeli bir politikaya sahip olamadığı için piyasada arz-talep dengesi ve fiyat istikrarı bir türlü sağlanamamış ve piyasa yıllardır ithalat ile terbiye edilmeye ve düzeltilmeye çalışılmıştır. Ama uygulanan ithalat politikaları, sistemi düzeltmek bir yana dursun iyice içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir.”

“Sonuç olarak, çiğ süt üreticisi desteklenmezse daha önce olduğu gibi 1 milyondan fazla inek kesime gönderilir ve yaklaşık 9 yıldır devam eden ithalat en az iki katına çıkar.“

AKP SÜT ÜRETİCİLERİNİ KANDIRDI; BU YANLIŞTAN DÖNMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Milletvekili Göker açıklamasına, “yerel seçim öncesinde çiğ süt destekleme primini 10 kuruştan 25 kuruşa çıkaran AKP iktidarı süt üreticilerini kandırmıştır. Kendilerini bu yanlıştan vazgeçmeye çağırmak bizim asli görevimizdir” diyerek son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir