Hükümetin ekonomiyi iyi yönetemediğinin itirafı: McKinsey

İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez, Türkiye ekonomisinin CİA bağlantılı McKinsey’e teslim edilmesine sert tepki gösterdi. Başkan Sönmez, “Türkiye durup dururken kendi devlet yönetimine yabancı bir kuruluşu niye ortak ediyor? Sorulması gereken asıl soru bu” dedi ve iktidarın McKinsey’le anlaşma yaparak, “ekonomiyi ben iyi yönetemedim, dışarıdan destek aldım” itirafında bulunduğunu vurguladı.

İKTİDAR KENDİ KENDİNİ YÖNETEMEZ HALE GELMİŞTİR

“Kendi kendini yönetemez haline gelmiş bir iktidarın Mckinsey ile anlaşma yaparak yine ipin ucunu başkalarına verdiğini görüyoruz” diyen Başkan Sönmez, “vatandaşımızın ekonomik olarak zor günler geçirdiği şu günlerde borç gırtlağa dayanmışken, Mckinsey şirketi Türkiye Cumhuriyeti’ni ABD’den yönetmeye başlayacak” şeklinde açıklamada bulundu.

Açıklamasını, “aslında bu durum tam olarak şu değil mi?” diye sürdüren Başkan Sönmez, “biz, liderlik edemiyoruz, yönetemiyoruz. Buna aklımız yetmiyor. Dışarıdan gelecek akla muhtacız. O akıl bizde yeterli değil, o akıl Amerikan şirketi McKinsey’de var. Dolayısı ile Amerikan şirketi akıl verecek biz de onun verdiği akla uyacağız?” diye ifade etti.

Başkan Sönmez’in acıkmasının devamı şöyle:

“Peki, ne oldu da gidip ekonomi yönetiminin liderliğini o ülkenin CIA ile de ilişkili olduğu söylenen McKinsey diye bir şirketine teslim ettik?

MCKİNSEY, ADI YOLSUZLUKLARLA ANILAN BİR ŞİRKETTİR

“Ekonomiyi yönetemediğiniz ve denetleyemediğiniz için mi ekonominin anahtarını ABD’li McKinsey adlı danışmanlık şirketine teslim ettiniz? Bir devletin bir danışmanlık şirketine emanet edilmesi o devlettin yönetilemediği anlamına gelmez mi? Adı yolsuzluklarla anılan bu şirket ile yapılan anlaşmanın 80 milyon vatandaşa maliyeti kaç paradır?

MCKİNSEY, ÖZELLEŞTİRME UZMANI BİR ŞİRKETTİR

Özelleştirme uzmanı olan McKinsey adlı danışmanlık şirketinin, Türkiye Varlık Fonu Başkanvekili ile birlikte çalışacak olması, Türkiye Varlık Fonu içinde bulunan şirketlerin özelleştirilmesi için yapılan bir hazırlık mıdır? AKP döneminde Türkiye’de en fazla danışmanlık hizmeti alan bu firmanın yaptığı çalışmalarda objektif olabileceğine nasıl inanıyorsunuz?

“McKinsey adlı şirket, Cumhurbaşkanı tarafından yapılan harcamaları denetleyebilecek yetkiye sahip mi? Bu yetkiye sahip değilse kamu harcamalarında tasarruf yapılabileceğine nasıl inanıyorsunuz?”

Başkan Sönmez sözlerine, “bu soruların cevabını elbette ki McKinsey ile anlaşma imzalayanlar verecektir ama bizim asıl derdimiz her geçen gün ekonomik sıkıntı nedeniyle borç içinde kalan vatandaşımızdır. Biz onların yanında omuz omuza durmaya her zamanki gibi devam edeceğiz. Başkaları gibi gidip aklımızı, irademizi dışa bağımlı şirketlere vermeyeceğiz” diye son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir