İklim krizi bütün ülkeleri karıştırdı

‘Davos’ emirleri Hollanda çiftçilerini vurdu; Hollanda’da polis ile çiftçiler karşı karşıya geldi

Davos’ta alınan “nitrojen salınımını azaltmak için çiftliklerin kapatılması” kararı Hollanda hükümetini harekete geçirdi; “inekler doğaya zarar veriyor” diyerek çiftlikleri kapatmak istedi. Bu karar ülkeyi karıştırdı. Kararı protesto etmek maksadıyla 45 gündür eylem yapan Hollandalı çiftçiler, kendilerine şiddet uygulayan polise müdahale etti; polislerin üzerine gübre ve saman sıktı.

Davos’taki iklim zirvesi sonrasında birçok Avrupa hükümeti, çiftlikleri kapatmak için kolları sıvadı. İlk harekete geçen Hollanda hükümeti “Nitrojen ve azotun doğaya zarar verdiği iddiasıyla inek çiftliklerini kapatma” kararı aldı. 15 binden fazla çiftçinin işsiz kalacağı “iklim krizi” planı tasarlanmaya başladı.

Ancak Hollanda’da, Almanya’da ve İspanya’da çiftçiler ayaklandı.

Hollanda’da yaklaşıl bir aydır birçok markette raflar boş kaldı. Çiftçiler, “Davos’un emri ile çiftlikleri kapatmayın, biz üreticiyiz. Yemek üretiyoruz, atık üretmiyoruz” dedi, tepki gösterdi. 45 gündür devam eden gösterilere, Hollanda’nın her kesiminden destek yağdı. İnsanlar, yiyeceklerini marketler yerine doğrudan çiftçilerden almaya başladı. Hollanda hükümeti ise gösterilere sert polis müdahalesi ile cevap verdi. Çiftçiler, cop

ve tazyikli su ile darp edildi. Hollanda polisi ayrıca 17 yaşındaki bir çiftçinin traktörüne gerçek mermiyle ateş etti. Çiftçi, ölümden son anda kurtuldu.


Rudaw’ın haberine göre; bu defa çiftçiler, polise müdahale etti. Tarım araçları ile Hollanda polisinin üstüne gübre ve saman sıktılar.
Davos’un “et tüketimini” ve “hayvansal gıda üretimini” azaltma planları, dünyada gündem oldu.
City Group, “İklimi ve doğayı korumak için böcek yiyin” dedi, Davos’taki zenginler ise yapay eti işaret etti. Bill Gates ve George Soros tarafından fonlanan böcek proteini ve yapay et şirketleri reklamlarını yaptı. Hollandalı çiftçiler ise, gösterileri sırasında Bill Gates’in yapay et üretim ve satım tesisini ateşe verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.