İl Genel Meclisi’nde bir ilk; 5 Aralık kutlaması

5 Aralık Dünya Kadınlar Günü’nde ve göğün yarısını omuzlayan Türk kadınına tarihimizde ve milletler camiasında ilk olarak seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 85’nci yıldönümünde Burdur İl Genel Meclisi’nde de bir ilk yaşandı. CHP Grup Başkanvekili Hakan Açar, 5 Aralık Dünya Kadınlar Günü’nü ve Atatürk tarafından tarihimizde bir ilk ve dünya tarihinde de ilk önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 85’nci yıldönümü münasebetiyle bir konuşma yaparak, AK Parti listelerinden İl Genel Meclisi üyeliğine seçilen Hatice Dalgar’a bir çiçek takdim etti; günün kutladı.

5 Aralık…

Dünya Kadınlar Günü…

Ama aynı zamanda Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazandığı gün.

85 yıl önce 1934 yılında Türk kadını seçme ve seçilme hakkını kazanınca Meclis’e 18 kadın milletvekili soktu.

5 Aralık 1934 yılında seçme ve seçilme hakkının kazanılmasını
müteakiben Mcelis’e giren 18 kadın milletvekili

Bu oran tüm tarihlerin en yüksek oranlarından biriydi; dünyada ikinci sırada yer aldı: Yüzde 4,5…

Türkiye, Fransa, İtalya, Hırvatistan, Slovenya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, Yunanistan’dan 15, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdı.

Bu kapsamda dün Burdur İl Genel Meclisi’nde de bir ilk yaşandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Hakan Açar, bir konuşma yaparak 5 Aralık Dünya Kadınlar Günü’nü, dolayısıyla Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 85’nci yıldönümünü kutladı.

Konuşmasına, “bugünlerde yaşanan kadın cinayetleri yine yüreğimizi dağlamaktadır. Biz Türk milleti öyle bir soydan gelmekteyiz ki, bizim atalarımız Türk boyları, liderlerine, hükümdarlarına Hakan ismini, eşlerine Hatun ismini vermektedirler” diyerek başlayan Hakan Açar, “kadının değeri erkeğinkine denktir. Böyle bir atadan gelen insanların yaşadığı ülkede yaşananları hayretle izliyor, her ne sebeple olursa olsun tüm kadın cinayetlerini şiddetle kınıyor, öldürülen tüm kadınlara Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Hakan Açar, “dünyada ilk defa kadına seçme ve seçilme hakkını vermiş olan Atatürk’ün verdiği bu hakkı kullanarak Meclisimize giren, İl Genel Meclisi’nin tek kadın üyesi olan Hatice Dalgar hanımefendiyi, bu hakkı cesaretle kullanmasından dolayı kutluyor, bu hakkı kullandırdığı için Adalet ve Kalkınma Partisi’ne de teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Daha sonra Hakan Açar, İl Genel Meclisi AK Partili üyesi Hatice Dalgar’a çiçek takdim etti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir