Kayadibi’nin geriye götürüp köye dönüştürebilirler mi?

Salda Gölü Millet Bahçesi adı altında başlatılan faaliyetlere yerel direnç dinamiklerinden tepki geldikçe en önemli ve temel direnç merkezi Yeşilova Belediyesi’ni çökertme projesinin önemli bir şekli olan Kayadibi Mahallesi’nin belediyeden ayrılarak köy olma talebi doğrultusunda Pazar günü yapılacak olan referanduma yönelik tarafların çalışmaları zirveye ulaştı. Bugün Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in de katılımıyla Kayadibi’nde bir halk toplantısı düzenledi. Kayadibililere, belediye içinde mahalle olarak kalmanın avantajları anlatıldı. Kaybedecekleri değerler açıklandı.

Son zamanlarda gündemden hiç düşmeyen manşet konu…

Kamuoyunun yoğun ilgisini çeken Salda Gölü Millet Bahçesi…

Projenin önündeki temel engel Yeşilova Belediyesi…

İki milyon yılda oluşmuş bir tabiat harikası, 184 m’ye kadar ulaşan derinlikte olan, endemik türlerle uluslararası üne sahip, önemli bir kuş, tabiat ve bitki sahası, 110 kuş türüne evsahipliği yapan, dünyada Mars ile aynı özellikleri taşıyan iki yerden birisi, Mars’ta da bulunan yüksek magnezyum içerikli beyaz kayaçların ev sahibi Salda Gölü’nü belediyeden başka hiçbir kurum ve kuruluş koruyamaz.

Yasa gereği belediye olarak kalabilme nüfus miktarının bıçak sırtında olduğu gerçeğinin kaşındığı Kayadibi Mahallesi’nde CHP Yeşilova İlçe Örgütü, Milletvekili Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in de katılımıyla bugün bir halk toplantısı düzenledi.

Toplantıda belediye başkanları Ali Orkun Ercengiz, Mümtaz Şenel, Milletvekili Göker, CHP İl ve İlçe başkanları birer konuşma yaptılar.

Konuşmacılar, belediyenin Kayadibi’nin patlayan sularına ve kanalizasyonlarına anında koştuğunu, Belediye’nin otobüslerdeki kumbaraları söktürdüğünü, Çarşamba günleri kadın ve çocukların parasız yolculuk yapmalarının sağlandığını, eksik parke taşlarının tamamlamak için canla başla çalışıldığını, belediye hizmetlerinin artarak devam edeceğini, ayrılık olursa bu hizmetlerden mahrum kalacaklarını, ilimizin 190’ı aşkın köyünün olduğunu, Özel İdare’nin devletimizin bir kurumu olduğunu, ancak bu kurumun özelliğinin bele3ediyeler kadar hizmet sunamayışı olduğunu vurgulayarak Kayadibi sakinlerine referandumda hayır vermeye çağırdılar.

Öte yandan belediyenin yüzde 80’i hibe olan AB destekli projeler yaptığını, ancak son gelişmelere binaen çalışmaları kendileri için bir milat olacak olan ayın 8’ine kadar durduklarını, ayın 8’inde olumlu bir sonuç çıkarsa tekrar çalışmaları başlatacaklarını, AB destekli projeleri hayata geçireceklerini, bunlardan Kayadibi’nin de menfaat sağlayacağının altın ı çizdiler.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir