İlginç bir saptama; yok birbirimizden farkımız!

Seçim bildirgeleri ardardına kamuoyuna açıklandı; onlarca, yüzlerce sayfa tutarında. Genel Başkanların uzun uzun bildirgeyi okumaları esnasında insanlar uyudu. Bildirgelerin incelenmesini müteakiben ilginç benzerlikler göze çarpıyor; ilginç aynılıklar saptanıyor. 3 partinin de başlıklar ve izlenecek politikaların benzerliği manidar bulundu ve okuyanları şaşırttı.

Yüzerce sayfalık seçim bildirgeleri ardardına kamuoyuna açıklandı. Genel Başkanların bildirgeleri uzun uzun okumaları insanlar uyuttu. Bildirgeler incelendiğinde ilginç benzerlikler göze çarpıyor; enteresan aynılıklar saptanıyor; sanki siyam ikizleri gibi! AKP, CHP ce HDP… 3 partinin de başlıkların ve izlenecek politikaların benzerliği manidar bulundu ve okuyanları şaşırttı.

Ulusal Kanal video haberinde göre, 3 partinin bildirgesinde de “Özerklik” vurgusu öne çıkıyor.

Bölünme açılımının sürdürülmesi, anadilde eğitim de ortak hedefler arasında…

AKP ile HDP Kıbrıs’ta Batı planlarına hizmet eden politikalar konusunda da hem fikir.

AKP, CHP ve HDP’nin açıkladığı seçim beyannamelerinde özerklikten açılıma, anadilde eğitimden Kıbrıs sorununa kadar pek çok konuda ortak politikaların savunulması dikkat çekti.

PKK’nın öncelikli talebi özerklik. Bu talep 3 partinin de seçim bildirgesine “Yerel Yönetimlerde Özerklik Şartı” olarak girdi.

3 parti de bölünme açılımının sürdürülmesinde ısrarcı. AKP de CHP de HDP de açılım için Meclis’te komisyon kurulmasını istiyor.

PKK’nın “anadilde eğitim” talebi 3 partinin seçim bildirgesinde de mevcut.

Türk Milleti’nin Anayasadan çıkarılması konusunda 3 parti de hemfikir.

Kıbrıs konusunda da AKP ve HDP aynı politikaları güdüyor, “Batı planlarına teslimiyet!”

 

CHP:

“Merkezden yapılan planlama ve karar alma süreçlerinde yerel yönetimlere danışacağız. Merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında hizmet bütünlüğünü sağlayacağız. Merkezi idarenin, yerel yönetimler üzerindeki denetim yetkisini kötüye kullanmasının önüne geçeceğiz. Yerel yönetim reformu ile yeni kaynaklar üretebilen bir belediyecilik anlayışını tesis edeceğiz.”

“Muhalefetteki hiçbir partiyle özel bir tartışma alanı yaratmak istemiyoruz. Bizim hedefimiz iktidar olmak. İktidarda olmayan bir partiyle neden kavga edelim biz? Kürt Sorunu Türkiye’nin en temel sorunlarından bir tanesidir. İktidar kanadı, şu ana kadar bu sorunun nasıl çözüleceğine ilişkin hiçbir düşünceyi ifade etmemiştir. Bu hükümet ülkenin başına çok daha büyük felaketler açacak. Yerel yönetimlere özerklik şartına evet diyoruz.” (Cumhuriyet)

AKP:

“Avrupa yerel yönetimler özerklik şartında belirtildiği gibi, yerel yönetimler, kanun tarafından belirlenen yetki sınırları içinde kalan tüm konularda faaliyette bulunmak açısından takdir hakkına sahip olacaktır. Merkezi idarenin görev ve yetkileri tek tek sayılacak ve bunun dışında kalan tüm görevler yerel yönetimlere bırakılacaktır.” (TIKLA)

“AKP’nin Seçim Beyannamesi’nin “İleri Demokrasi” başlığı altında “Mahalli müşterek nitelikli hizmetleri sunma konusunda Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartındaki esaslara uygun olarak mahalli idareler tam yetkili hale getirilecektir” vaadine yer veriliyor.” (Milliyet)

HDP:

“HDP bildirgesinde, merkezi idarenin yerel yönetimler üzerindeki vesayetine son verileceği ifade edilerek, “demokratik özerklik” vurgusu yapılarak, “Demokratik özerklik, Kürt sorununun çözümünde Türkiye’nin demokratikleşmesinde, toplumsal barışın gerçekleşmesinde, halkların özgür ve gönüllü birliğinde önemli bir rol oynayacak” ifadesi kullanıldı.” (Hürriyet)

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir