İlk kadın şehit pilot Ayfer Gök, Burdur merkezde F4 Fantom uçakla yaşayacak

Başkan Ercengiz’den Şehit Gök’ün ailesine ziyaret

2 yıl önceki bir Belediye Meclisinin, Türk Hava Kuvvetlerinin envanterinden düşürülmüş bir F4 Fantom savaş uçağının Burdur’a getirilerek sergilenmesi kararı üzerine geçen haftalarda başlayan İbrahim Zeki Burdurlu Caddesindeki montajlama faaliyeti üzerine Başkan Ercengiz, şehit pilotu Ayfer Gök’ün ailesini bilgilendirmek için ziyaret etti.

Başkan Ercengiz, şehit evinde şehit annesi Ümmü Gülsüm Gök’ün elini öperek, hatırını sordu.  Başkan Ercengiz, Şehit Pilot Ayfer Gök’ün anısına İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi ve Gül Yağı Fabrikası altında, sergilenmek üzere montajlama çalışmalarına başlanan F-4 Fantom savaş uçağının bulunduğu kavşağa ilk kadın şehit pilotu Ayfer Gök’ün isminin verileceğini vurgulayarak, kavşak düzenlemesiyle ilgili Şehit Annesi Ümmü Gülsüm Gök’ü bilgilendirdi. Başkan Ercengiz yaptığı konuşmada, “devleri yaşatmak lazım. Çoluk çocuğumuza bunları öğretmemiz, halkımıza değerlerimizi hatırlatmamız lazım. Bir memleket kolay kazanılmıyor. Memleketimizin her değerine sahip çıkmalıyız. Ayfer kardeşimizin ismini bu şekilde yaşatmak istedik. Bunun müjdesine de ben kendim sizlere vermek istedim. Çok da güzel oldu ve o caddemiz şenlendi. Uçağımızın son hazırlıkları da yapıldıktan sonra ilerleyen günlerde açılışını da yapacağız. Tekrar vatandaşlarımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Şehit Annesi Ümmü Gülsüm Gök ise Başkan Ercengiz’in gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bizlere de sürpriz oldu. Çok sevindik, çok mutlu olduk” dedi.

ŞEHİT PİLOT AYFER GÖK KİMDİR?

2001 yılında Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan Hava Pilot Teğmen Ayfer Gök komutasındaki F-5A uçağı, Karaman’ın Ermenek ilçesi yakınında düştü. Bucaklı Ayfer Gök, ilk şehit kadın pilot olarak tarihe geçti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir