İnsuyu ovasında incelemelerde buluna Vali Arslantaş, üreticilerin sorunlarını dinledi

Tarım Kredi Kooperatifi’nin pazara girmesi fasulye üreticisinin yüzünü güldürdü

Bu yıl bir yandan dolu ve aşırı sıcaklar gibi afetlerle diğer yandan Koronavirüs salgının derinleştirdiği ekonomik kriz nedeniyle dert deryası olan fasulye üretimi ve örtü altı yetiştiriciliğinin merkezi durumundaki İnsuyu Ovası ve Çatağıl Köyü Pazarında incelemelerde bulunan Burdur Valisi Ali Arslantaş, üreticilerin meselelerini dinledi. Fasulye üreticileriyle beraber fasulye topladı.

Ülke fasulye üretiminde önemli bir paya sahip olan ve İnsuyu Fasulyesi diye anılan ürünün bu yılki verimi ve Koronavirüs salgını şartlarındaki sorunları konusunda üreticileri dinleyen Vali Arslantaş, ardından İnsuyu Ovasındaki üretimin canlı pazarı durumunda olan Çatağıl Pazarını gezerek yaş sebze yetiştiren çiftçilerle ve tüccarla sohbet etti.

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ ÇATAĞIL PAZARINA GİRDİ

Vali Arslantaş incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada; “fasulye üreticisi vatandaşlarımızın hem tarladaki çalışma şartlarını, hem ürettikleri ürünün, alın teri emeklerinin pazardaki pazarlama şekillerini gördük. 3 bin 500 kişinin yevmiyeci olarak çalıştığı, ilimizin ekonomisine özellikle yaş sebze ekonomisine çok ciddi katkılar veren çok çalışkan insanların bulunduğu bir yer. Fiyattaki dalgalanmalardan ötürü de Tarım Kredi ile yaptığımız görüşmelerin bugün neticelerinin de alınmaya başlandığını gördük. Tarım Kredinin hem Söğüt’teki domates üreticilerimiz için, hem burudaki domates üreticilerimiz ve yaş sebze üreten fasulyeden, barbunyaya her türlü yaş sebze üreten vatandaşlarımızın ürünün değerlenmesi için bir aktör olarak piyasaya sokmak istiyoruz. Bunda kısmen başarılı olduğumuzu gördük, mutlu olduk. Ben vatandaşlarımıza bereketli olsun diyorum. Alın terlerini çocukları ile aileleri ile huzur içerisinde kazanca dönüştürmelerini temenni ediyorum” dedi.

FASULYE PAZARINA KOOPERATİF MÜDAHALESİ FİYATLARI 1 LİRA ARTIRDI

KıvılcımHaber’e konuşan Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay Tarım Kredi Kooperatifinin İnsuyu Ovası’nda fasulye, domates, barbunya ürünlerinde piyasaya girerek alım yapmasının fiyatları 1 lira civarında artırdığını ifade etti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir