İran’daki olaylar karşısında hangi ülke nasıl tavır aldı?

İran’ın yükselen hayat pahalılığı ve dış politika tutumları gibi kendi iç dinamiklerinden kaynaklanan halk hareketi birden dünya gündeminin ilk sıralarına oturdu. Bu kapsamda İran’daki halk eylemlerine hangi ülkenin hangi yaklaşımı gösterdiği konusunda yapılan bir araştırma, dostu düşmanı ortaya çıkardı.

İRAN’A KARŞI KIŞKIRTICI SÖYLEMLERDE BULUNAN ABD VE İSRAİL GENE YALNIZ KALDI

Ulusal Kanal’ın araştırmasına göre, Amerika ve İsrail, İran’daki eylemlerle ilgili “dış müdahale kampanyası” yürütmeye başladı. Türkiye, Rusya, Almanya, Çin ve Suriye ise “dış müdahaleye karşı” tavır aldı. İran’a karşı kışkırtıcı söylemlerde bulunan Amerika ve İsrail yine yalnız kaldı.

TÜRKİYE, RUSYA, ALMANYA, ÇİN VE SURİYE

SAĞDUYU, ABD VE İSRAİL DIŞ MÜDAHALE ÇAĞRISI YAPIYOR

İran’da Atlantik cephesi tarafından açıkça provoke edilen eylemler dünya ülkelerinin gündeminde. Türkiye, Rusya, Almanya, Çin ve Suriye İran’daki eylemlerle ilgili sağduyu çağrısı yaparken, Amerika ve İsrail dış müdahale propagandası yapıyor.

Kudüs’ten sonra İran’ı menziline alan Atlantik medyası yaptıkları haberlerle İran hükümetini hedef alıyor.

ABD Başkanı Trump sosyal medyadan attığı “Değişim zamanı” tivitiyle Ruhani’yi hedef aldı.

İsrail Başbakanı Netenyahu dA “Bu rejim nihayet düştüğünde -ve bir gün olacak- İranlılar ve İsrailliler bir kez daha harika arkadaşlar olacak” diyerek Ruhani’yi tehdit etti.

ABD ve İsrail’den gelen kışkırtıcı açıklamalarının aksine sağduyu çağrısında bulunan ülkelerden Türkiye ise “Bir an önce ülkede sükûnetin sağlanmasını ve sağduyunun hâkim kılınarak olayların tırmanmasının önüne geçilmesini, gelişmeleri kışkırtıcı söylem ve dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz” şeklinde Tahran’a destek açıklaması geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile görüşerek İran’daki son durumu değerlendirdi.

Rusya, gelişmelerin ülkenin iç meselesi olduğunu vurguladı. Rus Dışişleri Bakanlığı, “İran’daki durumu istikrarsızlaştırabilecek dış müdahaleler kabul edilemez” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, şiddet içeren eylemlerden kaçınılmasını istedi.

Çin Halk Cumhuriyeti de “İran’ın istikrarını korumasını ve kalkınma gerçekleştirmesini diliyoruz’’ ifadesini kullandı.

Suriye Dışişlerinden yapılan açıklamada da “Suriye’nin, ABD ve Siyonist İsrail’in İran’da mevcut durumlar konusunda ilan ettikleri tutumları keskin bir dille kınadı” ifadesine yer verildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir