İŞKUR’dan işverenlere istihdam çağrısı

Burdur Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yunus Emre Akalın yazılı bir açıklama yaparak, 2020 yılında 2 bin 927 işsize iş bulduklarını belirtti.

İşKur olarak işsizlere iş bulmanın yanında İş ve Meslek Danışmanlığı, İş Kulübü hizmetleri, İşsizlik Sigortası Ödeneği, Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği, Meslek Edindirme Kursları ve Çalışma İlişkileri Servisleriyle halka hizmet verdiklerini vurgulayan İşKur İl Müdür Akalın, engelli istihdamının artırılmasına yönelik olarak 50 ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinde, 2020 yılında toplam 69 engelli vatandaşın istihdam edildiğini ifade etti.

Covid19 salgınına rağmen İşbaşı Eğitim Programı kapsamında özel sektör işyerlerine 335 kurs ve toplam olarak 856 kişilik personel desteği sağladıklarının altını çizen Müdür Akalın, “Aktif İş Gücü Yetiştirme Kursları kapsamında 8 adet kurs ve toplamda 170 kişi katılım sağlamış olup sertifika ve belge sahibi olmuştur” dedi.

Müdür Akalın açıklamasının devamında şu bilgileri verdi:

“Engelli ve Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi kapsamında sözleşmesi imzalanıp 2023 yılına kadar devam eden 6 adet proje vardır. Bunların 2’si Engeli, 4’ü Eski Hükümlü vatandaşımız olmak üzere, Toplam: 109 küçükbaş ve 6 büyükbaş hayvan desteği sağlanmıştır.

“Bu yıl düzenlediğimiz 9 adet Toplum Yararına Programı (TYP) ile 807 kişinin istihdama katkısı sağlanmıştır.                                                                                                                                                                                                               

“Çalışma İlişkileri Servisimiz ile İşçi ve İşveren arasındaki uyuşmazlık konularını incelemekte ve gerekli yönlendirmeleri yapmaktayız. 2020 yılında ALO 170 ve CİMER şikayet ve istek hattı üzerinden gelen toplam 989 adet şikayet ve istek dilekçesi incelenerek gerekli işlemler yapılmıştır.

Sosyal Koruma Kalkanı Kapsamında;

“İşsizlik Sigortası Ödeneği (İÖ) kapsamında 2480 vatandaşımıza en az 6 ay süreyle çalışmadıkları süre için İşsizlik Ödeneği bağlanarak Toplam: 10.906.032 TL. İşsizlik Ödeneği ödemesi yapılmıştır.

“Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) kapsamında 4154 vatandaşımıza Toplam: 23 milyon 810 bin 178 lira Kısa Çalışma Ödeneği ödemesi yapılmıştır.

“Nakdi Ücret Desteği (NÜD) kapsamında 4 bin 017 vatandaşımıza toplam 11 milyon 467 bin 164 lira Nakdi Ücret Desteği sağlanmıştır.

“Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında, İŞKUR tarafından 10.651 vatandaşımıza Toplam: 46 milyon 183 bin 374 lira destek sağlanmıştır.”

İşKur Müdürü Yunus Emre Akalın açıklamasına, İŞKUR’un, işveren ile iş arayan arasındaki güçlü bir bağ olduğunu ve köprü görevini üstlendiklerini belirterek, iş kapısı olarak iş gücü piyasasında aktif bir rol oynamaya devam edeceklerini, çalışma arkadaşlarının özverili ve gayretli çalışmalarıyla, kurumlarına yönelik beklentilerin tamamını karşılayacaklarını, temel hedeflerinin istihdama önemli katkılar sağlamayı sürdürmek olduğunun altını çizerek son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir