Koronavirüsle mücadelede hijyen kiti

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü öğrencileri Koronavirüs başta olmak üzere zararlı organizmalara karşı etkili bir hijyen kiti geliştirdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Kovid19’dan) korunmak ve bulaşıcılığını önlemeye yönelik üç önemli tedbirden, üç mecburiyetten biri de hijyen kuralı. Bu doğrultuda proje geliştiren MAKÜ’lü öğrenciler geliştirdikleri proje ile Türkiye İhracatçılar Meclisi İnovasyon yarışmasında ödüle layık görüldüler.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü öğrencisi Ali Sefa Akpınar ve ekibi tarafından geliştirilen Koronavirüse karşı etkili hijyen kiti projesi 800 proje arasından ilk 15’e girdi. Öğrenciler bu proje ile Türkiye İhracatçılar Meclisi İnovasyon yarışmasında 2 bin 500 lira ödüle layık görüldüler. İçerisindeki antiviral kumaş sayesinde maskelerin tekrar kullanımını sağlayan hijyen kitinde ayrıca dezenfektan ve antibakteriyel ıslak mendil yer alıyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir