İstanbul’dan Ankara’ya 25 dakikada ulaşılacak

Yeni geliştirilen ve 5’nci ulaşım sistemi denilen Hyperloop’la bilim kurgu filmleri gerçek olacak; bugün ortalama karayoluyla 5 saatte, uçakla 1 saatte katedilebilen İstanbul-Ankara arası mesafe 25 dakikaya düşecek.

Elektrikli otomobilin mucidi Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX firmasının geliştirdiği 5’inci ulaşım sistemi Hyperloop’a Türkiye’den İTÜ ekibi dâhil oldu. Proje gerçekleştiğinde uçakla bile 1 saat süren İstanbul-Ankara arası 25 dakikaya inecek

ODTÜ PROJESİ, DÜNYA ÇAPINDA BİN 200 EKİP ARASINDA EN İYİ 124’NCÜ PROJE OLDU

Elektrikli otomobil Tesla’yı geliştiren ekibin baş mimarı ve şirket ortağı ünlü girişimci Elon Musk’ın yeni projesi üst düzeyde yüksek hızlı kara aracı ‘Hyperloop’ için gerçekleştirilen yarışmada finale kalan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri, Zorlu Holding’in desteğiyle Amerika’da projelerini sundu. Dünya çapında bin 200 ekibin katıldığı yarışmada en iyi 124 proje arasına giren İTÜ Sci-X Hyperloop Pod tasarım ekibi, Houston Texas’ta gerçekleşen ‘SpaceX Hyperloop Pod Competition Weekend’de projelerinin detayını dünyanın önde gelen bilim insanlarına anlattı. Proje uygulandığında İstanbul-Ankara arası 25 dakikaya inecek.

İLK SEFER 2018’DE

Ulusal Kanal’ın Sabah Gazetesi’nden Hayrettin Bektaş’a dayandırdığı haberine göre, toplu taşımacılığın hızını ve emniyetini kökünden değiştiren Hyperloop’un 2018’de, ABD başta olmak üzere pek çok ülkede faaliyete geçmesi planlanıyor. Proje uygulamaya konulduğunda yolcular bugün karayolu ile ortalama 5 saat süren İstanbul ile Ankara arasını 25 dakikada gidebilecek. SpaceX ve Motor şirketlerinin kurucusu Elon Musk tarafından ilk defa 2013 yılında kamuoyuna duyurulan proje 450 ila 900 metre arasında değişen aralıklardaki sütunlar üzerine yerleştirilmiş alüminyum borular ve bunun içerisinde hareket eden kapsüllerden oluşuyor. SpaceX’in bu proje açıkladığında herhangi bir patent alınmayacağı ve tamamen açık kaynaklı olacağını duyurmuş olması ise projeye ilgiyi arttırdı. SpaceX’in, öğrencileri inovasyona teşvik etmek için yaptığı yarışmada ekipler, 29-30 Ocak 2016 arasında “SpaceX Design Weekend” kapsamında jürinin karşısına çıktı. Değerlendirme sonucunda seçilen pod tasarımları önümüzdeki dönemde önce çeşitli testlerden geçirilecek, sonra da üretim gerçekleştirilecek. Haziran 2016’da Kaliforniya’da hazırlanan 1,6 kilometrelik özel pistte üretilen bu podlar test edilecek.

HYPERLOOP NEDİR?

Otomobil büyüklüğündeki bir kapsüle yerleştirildiğinizi ve kapsülün saatte bin 126 kilometre hızla bir tüpün içinde ilerlediğini düşünün. Üstelik eğlence amaçlı değil, gideceğiniz yere ulaşmak için. Amerikalı milyarder Elon Musk, Los Angeles ile San Francisco arasındaki 643 kilometrelik yolu 30 dakikada kat edebilmeyi sağlayan Hyperloop adlı bir proje ortaya çıkardı.

Otomobil büyüklüğündeki bir kapsül, saatte bin 126 kilometre hızla bir tüpün içinde ilerleyecek.

Sistemle, büyük şehirlerarasındaki kara yolculuğunda havasız tüpler içinde insan taşınacak.

Tüm gücünü güneş panellerinden alan kapsül, ray sistemlerine ihtiyaç duymayacak ve tüm hava koşullarına karşı korunmaya sahip olacak.

Her 30 saniyede bir kalkış yapacak olan kapsüller, tek seferde 28 yolcu taşıyabilecek.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir