Süt üreticisine bir destek de Başkan Ercengiz’den

Ülkemizde ve ilimizde yaklaşık 1,5 yıldır süt üreticisinin ve besicinin yüzü gülmüyor. Zira süt örgütleri, süt sanayicilerinin karşısında boyunları kıldan ince olduğu için pazarlılarda başarılı olamıyorlar. Bu nedenle bir buçuk yılı aşkın süredir, süt mamullerine yüzde 10’un üzerinde zam gelmesine rağmen çiğ süt patinaj yaptı ve yerinde saydı; 1,15 lira öteye geçemedi. Bu kapsamda Burdur belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, dün makamında yaptığı basın açıklamasında, ilimizde süt arzının talebi aştığını, tüm ülkede ve ilimizde süt fiyatlarının malum olduğunu, bu konuda hem üreticiye hem de tüketiciye katkı koymak bakımından Belediye olarak geliştirdikleri bir proje uyarınca süt üreticisi ile süt tüketicisi arasında belli oranda köprü olmayı, fazla sütü tüketici halka ulaştırmayı düşündüklerini belirtti.

Süt sanayicilerinin uzlaşmaz tutumu ve süt üretici örgütlerinin yerince çaba göstermemesi nedeniyle Ulusal Süt Konseyi (USK’de) belirlenen çiğ süt fiyatının Temmuz 2014 tarihinden bu yanan 1 lira 15 kuruş seviyesini aşamaması, üstelik birçok ilde bu seviyenin de altında satılması,  buna karşılık aynı dönem içerisinde mamul fiyatların perakende sütte yüzde 8,9, beyaz peynirde yüzde 7,9, yoğurtta yüzde 2,4, fabrika yeminde yüzde 2, yoncada yüzde 3,6 artması üzerine harekete geçen Burdur belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, süt üreticisi ile süt tüketicisinin yüzünü güldürmek amacıyla bir proje geliştirdiklerini açıkladı. Başkan Ercengiz, “ilimiz Milletvekili Mehmet Göker, Burdur’da süt üretiminin talepten daha fazla olduğunu ve sütün üreticinin elinde kaldığına yönelik bir açıklama yapmıştı. Biz bu sorunun önümüzdeki süreçte daha da büyüyeceğini öngörüsünde bulunmuştuk. Burdur’un süt üretim merkezi olduğunu, hayvancılık ve tarım alanında ciddi bir lider sektör olduğunu göz önünde bulundurarak bir takım önlemler alma kararı aldık” diye konuştu.

Başkan Ercengiz şu görüşleri paylaştı:

“Yürütülecek proje kapsamında hem sütün arz fazlalığını ortadan kaldırmak için bir kıvılcım yakmak hem de süt üretiminin vatandaşımıza sağlıklı bir gıda olarak ulaştırılmasını için proje hazırladık. Türkiye, ileri yaşlarda özellikle D vitamini ve kalsiyum eksikliğine bağlı olarak osteoporoz hastalıklarıyla mücadele eden bir ülke. Bu anlamda erken yaşlarda süt tüketimi en önemli faktörlerden biri… Amacımız süt tüketimini ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırabilmesini sağlamak. Bu projenin genele yayılmasını istiyoruz. Burdur Gölü’nün çekilmesine dikkat çekmek için göle döktüğümüz birer litre suların katkısı nasıl olduysa bugün de süt ve süt ürünlerini dar gelirli vatandaşlarımıza ulaştırarak süt tüketimine katkı koymak istiyoruz.

“Burdur ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Süt tüketiminin yeterli olmaması durumunda süt hayvanlarının kesime gönderileceğini biliyoruz. Burdur Belediyesi olarak bu işi el atmamız yetmez bu projenin büyüyerek daha büyük kitlelere ulaşmasını istiyoruz. Burdur Belediyesi olarak süt ürünleri alımı yaparak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Amacımız birilerinin kasasını doldurmak değil, amacımız ilimizde üretici lehine süt tüketimini arttırmak. Projemiz çok kısa bir zaman içerinde hayata geçirilecek.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir