İşte tutuklanan HDP’lilerin sicili

Tutuklanan HDP’lilerin sicili oldukça kabarık. Bakalım 6-8 Ekim olaylarında büyük sorumluluğu olanlar kimler?

37 kişinin yaşamını yitirdiği, 761 kişinin yaralandığı 6-8 Ekim olaylarının arkasındaki isimler cezaevine gönderildi. Sorumlulukları büyük.

Peki, o isimler kim?

Ayla Akat Ata…

HDP Batman eski Milletvekillerinden. PKK cenazelerine katıldığı iddianamelerde yer aldı. Daha önce hakkında 95 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Bir süre Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde kaldı.

Emine Ayna

Bir dönem Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanlığını yaptı. 2016’da siyasi bıraktığını açıkladı. Emine Ayna, 6-7 Ekim olayları için çarpıcı ifadeler kullanmış, 37 kişinin öldüğü olaylar için başarılı yorumunda bulunmuştu.

Nazmi Gür…

DTP kurucular kurulu üyeleri arasındaydı. HDP eski Van Milletvekilliği yaptı aynı zamanda HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi.

Cihan Erdal…

HDP MYK eski üyesi… Türkiye üzerindeki yozlaştırma planlarının öncülerinden. O Soros destekli LGBTİ+ aktivistiydi.

Ayhan Bilgen…

HDP’li eski Kars Belediye Başkanı. Yerine şimdi kayyum ataması yapıldı. PKK’nın para kasalarından. Avrupa ile bağlantıları var. Kendisine yöneltilen suç dosyası kabarık. Cumhurbaşkanı’na hakaret, terör örgütü propagandası yapmak, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek bunlardan bir kaçı

Günay Kubilay…

HDP’nin Strateji Kurulu Üyesi… Partinin sözcülerinden…

Can Memiş

Cezaevine gönderilenler arasında HDP Parti Meclis üyesi

Daha önce de tutuklanmıştı. 15 Kasım 2018’de serbest bırakıldı. PKK’nın siyasi kolu HDP’nin gençlik yapılanmasında görev aldı.

Ve HDP çevrelerince yakından tanınan Altan Tan

HDP’nin eski vekillerinden. PKK’nın dağ kadrosuyla çekilen fotoğrafları basına yansımıştı.

HDP MYK üyesi Alp Altınörs, İsmail Şengün, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı,  HDP’nin eski saymanı Zeki Çelik,  Bircan Yorulmaz, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt ve eski milletvekili Emine Beyza Üstün de tutuklananlar arasında.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir