İstiklal için Samsun’dan Ankara’ya yürüdüler

Deniz Gezmişlerle başlayan istiklal geleneği günümüzde

TGB ve TLB sürüyor: İstiklal için Samsun’dan Ankara’ya yürüdüler

26 Ekim’de Samsun’dan başlayan İstiklal Yürüyüşü, dün Birinci Meclis’ten Anıtkabir’e yapılan ve on binlerin katıldığı yürüyüşle sona erdi.

 

 

 

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. yılında Atatürk’ün yolunda ilerleyen Türkiye Gençlik Birliği(TGB) üyeleri 26 Ekim’de Samsun’dan başlattıkları yürüyüşü dün Ankara’da tamamladı.

TGB’liler Samsun’dan başlayarak Amasya, Erzurum ve Sivas’ta kitlesel yürüyüşler ve açıklamalar yaptı, Cumhuriyet bayramını Anadolu insanıyla kutladı.

ATATÜRK YOLUNDA SAMSUN’DAN ANKARA’YA

İstiklal adını verdikleri yürüyüşün son adımını Ankara’dan atan gençler İkinci Meclis önünde buluşarak ” Ya İstiklal Ya Ölüm Tam Bağımsız Türkiye”, “Gençlik vatan savunmasında”, “Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti ” sloganları ile Anıtkabir’e yürüdü.

Büyük yürüyüşe Vatan Partisi ve Cumhuriyet Kadınları Derneği de katıldı.

 

 

İkinci Meclis önünde açıklama yaparak gençliğin her daim vatan savunmasında olduğunu, Türkiye’yi bölmeye çalışan güçlere asla geçit vermeyeceklerini vurgulayan TGB Genel Başkanı Cem Dikmen şunları söyledi:  ”Bizler Türk gençliği olarak mücadele tarihimize yaslanıyoruz, zaferlerimize yaslanıyoruz ve bu zaferlerle birlikte umumi manzarayı yeniden tespit ediyoruz. Türkiye’miz ateşlerin içinden geçmektedir. Türkiye’miz şu an da vatan bütünlüğünü tehdit eden dünyanın en büyük teröristi olan Amerika Birleşik Devletleri’yle ve onun taşeron terör örgütleri olan PKK ve FETÖ’yle karşı karşıya gelmiş ve savaşmaktadır. Türk ordusu, İdlib’de savaşmaktadır. Yine yurt içinde Türk polisi PKK ile FETÖ ile şehirlerimizde savaşmaktadır.

 

 

“Türk milleti ve Türk gençliği hem şehirlerinde hem üniversitelerinde hem liselerinde bu terör örgütleriyle savaşmaktadır. Umumi manzarayı Türk gençliği olarak çok iyi görüyoruz. Bir taraftan da milli birliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde milletin birliğini bölecek belli başlı uygulamalar maalesef hükümet tarafından dayatılmaktadır. Türk gençliği bu dayatmalara asla geçit vermeyecek. Bu sebeple burada toplandık. Atatürksüz müfredata asla geçit vermeyeceğiz. Türk ordusunu bozguna uğratmaya çalışan güçlere asla izin vermeyeceğiz. Türk milletini bölmeye, bölmeye çalışan güçlere asla geçit vermeyeceğiz. İşte bu kararlılıkla bugün burada toplanmış bulunuyoruz. Türk gençliği işte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifeye atılmıştır. Bugün Ankara’da buluşmadan önce 3 günlük bir yürüyüşten geldik. Bu 3 günlük yürüyüşü tıpkı Mustafa Kemal gibi Samsun’dan başlattık. İlk adımımızı Samsun’dan attık ve ardından Amasya’ya, Erzurum’a ve Sivas’a geçtik. Gördüğümüz tablo şudur: Türk Milleti bağımsızlığı için savaşmaya hazırdır, Türk milleti manda ve himayeye, yeni mandacılara asla geçit vermeyecektir. Türk Milleti, milli sınırlar içinde vatanının bölünmesine asla geçit vermeyecektir ve Türk Milleti “Ya İstiklal Ya Ölüm” şiarında birleşmiştir.”

 

 

‘İSTİKLAL VİZEMİZİ ATATÜRK’TEN ALDIK’

Yürüyüş hattı boyunca farklı materyallerle siyasi mesajlar yansıtan gençler Anıtkabir’de sonlanan yürüyüşte de farklı görselleri sergiledi.

Hazırladıkları tiyatral ile FETÖ, PKK ve ABD adını verdikleri toplar ezildi. Tiyatral gösteride topları ezen kişilerin genç olarak belirlemesi dikkat çekti.

Taşıdıkları ‘Amerika’dan İstemez Vize İstiklalimiz Yeter Bize, İstiklal Vizemizi Atatürk’ten Aldık, Milli Eğitim Milli Müfredat’ yazılı dövizler halkın ilgisini topladı.

 

 

TLB: ATATÜRKSÜZ MÜFREDATA GEÇİT YOK

‘Açtığın yolda gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime andiçerim’ ve ‘Atatürksüz müfredata geçit vermeyeceğiz’ pankartlarıyla yürüyen Türkiye Liseliler Birliği (TLB), alkışlarla karşılandı.

 

 

ATATÜRK GENÇLİĞİ İSTİKLAL YOLUNDA

”ABD, FETÖ, PKK kaybediyor, Türkiye Cumhuriyeti kazanacak” pankartı arkasında yürüyen TGB’lilerin Anıtkabir’e yürüyüşünde kortej iyice büyüdü. On binlerce Ankaralı elde bayraklarla sokakları inleterek Anıtkabir’e vardı.

 

 

 

KAYNAK: AYDINLIK

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir