Kaçakçılara ve kaçak kazıya geçit yok!

Kültür ve tabiat varlıklarını korumaya yönelik çalışmalara kapsamlı bir şekilde aralıksız devam eden güvenlik güçleri, kaçakçılara ve kaçak kazıya geçit vermiyor.

Burdur Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden bildirildiğine göre, İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekiplerce Yeşilova ve Karamanlı’da iki farklı olayla ilgili yapılan çalışmada izinsiz kazı yapan ve elinde bulundurduğu tarihi eseri satmaya çalışan şahıslar yakalandı.

Yeşilova/ Aşağıkırlı Köyü’nde 1’nci derece sit alanı olan ören yeri mevkisinde Rİ ve MD isimli şüpheli şahısların izinsiz kazı yaptıkları ihbarı üzerine, anılan mevkiye Jandarma ekipleri tarafından yapılan baskında, 1 adet detektör, 2 adet kazma, 2 adet kürek, 1 adet traktör ve 1 adet pullukla birlikte iki şahıs izinsiz kazı yaptıkları esnada suçüstü yakalanmışlardır.

İzinsiz kazı yapılan bölgede yapılan araştırmada şüphelilerin 40 cm genişliğinde ve 20 cm derinliğinde 30 çukur kazdıklarının saptandığı belirtiliyor. Yeşilova Cumhuriyet Savcısının talimatı ile ele geçirilen kazı malzemelerine el konulmuş, şüpheli şahıslar hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefetten işlem yapıldığı ifade ediliyor.

Diğer olayda ise Burdur İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Karamanlı-Yeşilova karayolu üzerinde şüpheli görülen SÇ isimli şahsın aracı durdurularak üzerinde ve aracında yapılan aramada, İslami döneme ait 802 gümüş sikke ele geçirildi.

Tefenni Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile ele geçirilen eserler Burdur Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.