Kahvehaneciler ve kafecilerin feryadı

Kahvehaneciler oyun izni bekliyor

Kovid19 salgınının en çok sarstığı meslek grupları içinde yer alan kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, İnternet kafeler, playstation ve oyun salonları sahipleri, yeni Normal (Kontrollü Toplumsal Hayat) sürecinde de hala okey, tavla, oyun kâğıdı vb. oyun oynanmasına izin verilmediği için mağduriyetlerinin arttığını belirterek yazılı bir basın açıklamasıyla devletten yardım talebinde bulundu.

Geçen yılın Kasım/ Aralık aylarından beri, bizde ise 11 Mart’tan bu yana insanlığı derinden etkileyen yeni tip Koronavirüs (Kovid19) salgını mağduriyetleri devam ediyor.

Ülkemizde 3 ay içinde Kovid19’a karşı mücadelede belli bir mesafe alınması üzerine 1 Haziran’dan itibaren Kontrollü Toplumsal Hayat sürecine geçildi.

Kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, İnternet kafeler, playstation ve oyun salonları da kontrollü olarak ve oyun oynatmamak şartıyla 1 Temmuz’dan itibaren faaliyetlerine başladı.

Ancak oyun olmayınca vatandaşların oyun alanlarına gitmemesi nedeniyle esnaf mağdur duruma düştü.

Bugün Kahvehaneciler Odası Başkanı Mehmet Ali Seçer yazılı bir basın açıklaması yaptı.

İşte o açıklama!

Hepimizce bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle, virüsün halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak maksadıyla Hükümetimizce alınan tedbirler doğrultusunda16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 81 il Valiliğine göndermiş olduğu genelgesi ile kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, İnternet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetleri geçici olarak durdurulmuş, normalleşme adımları doğrultusunda da 01 Haziran 2020 tarihinde kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi işyerlerimiz oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başlamış olup İnternet Kafe ve Playstation Salonları ise 01.07.2020 tarihinde faaliyete geçti. 

İnsan sağlığı konusunda Hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı da açıkça belirtmek isteriz.

Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelmektedir. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kâğıdı vb. oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedir.  Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte, bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır.  Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, su, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup, mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır. 

Anayasamızın 173. Maddesine göre Devlet, Esnaf ve Sanatkarları koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür.

Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin yevmiyesini dahi ödeyemez ve neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir.

Devletimizden talebimiz;

Covid-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir.

  1. Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılmasını,
  2. Esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesini,
  3. Birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturalarının yılsonuna kadar ertelenmesini,
  4. Esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin Devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yılsonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz.

Kahvehanelerimizde hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir. Bu konuda esnafımızca tüm önlemler alınmıştır ve alınmaya da devam edilmektedir. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde Devletimizce öngörülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak alacağımızı ayrıca belirtmek isteriz.

Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kâğıdı, bilardo vb. oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz.  

Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi,  yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın CUMHURBAŞKANIMIZ olmak üzere, İlgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir