Kalın’dan, ABD’yi sevindirecek, celladın kılıcına kafasını uzatan Rusya açıklaması

ABD’nin hoşuna gidecek, adeta celladın kılıcına kafasını uzatan dar açılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Çok güçlü bir Rusya karşıtı koalisyon oluştu” diyerek, Kırım’ın ilhakını ve Ukrayna’nın silahsızlandırılmasını kabul etmeyeceklerini söyledi. Kalın’ın açıklamalarına Vatan Partisi Lideri Dr. Doğu Perinçek’ten sert bir cevap geldi. Dr. Perinçek, “Rus muhatapları telefona çıkmazsa şaşırmam. Kim adına görüşeceksiniz? Rusya’yla ancak aynı tehdide maruz olan iki eşit, dost ülke olarak görüşürsen bir anlamı var. ABD’nin sözcüsü olarak mı görüşeceksiniz? Köprüleri atmıyoruz çünkü ABD’nin sözcülüğünü yapacağız?” dedi.

Rusya’nın NATO ve ABD’nin doğuya doğru genişletmesine ve kendisini kuşatarak tehdit etmesine karşı başlattığı Ukrayna operasyonu bütün hızıyla ve şiddetiyle sürerken, Türkiye’nin dengeci ve ABD’yi hoşnut etme tutumu tartışılıyor. Bu kapsamda CNN Türke Konuşan Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan ABD’yi sevindirecek türden bir açıklama geldi. Rusya’nın Ukrayna’nın silahsızlandırılması ve Kırım’ın ilhakının tanınması gibi taleplerinin “kabul edilebilir” olmadığını söyleyen Kalın, yapılan askeri operasyonu da “işgal” olarak niteledi. Kalın, “Bir ülkenin işgal edilmesi haklı ve meşru değil. Biz burada Rusya ile köprüleri atmadan, Ukrayna’ya da destek olarak ve Batı’yla iletişim sürdürerek devam ediyoruz” dedi.

Kalın’ın açıklamalarını Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek Aydınlık gazetesinde değerlendirdi. Perinçek, “Rus muhatapları telefona çıkmazsa şaşırmam. Kim adına görüşeceksiniz? Rusya’yla ancak aynı tehdide maruz olan iki eşit, dost ülke olarak görüşürsen bir anlamı var. ABD’nin sözcüsü olarak mı görüşeceksiniz? Köprüleri atmıyoruz çünkü ABD’nin sözcülüğünü yapacağız?” dedi.

RUSYA’NIN GÜVENLİĞİNE YÖNELİK HASSASİYETLERİ GERÇEKÇİ DEĞİLMİŞ! Müzakerelerin çok zor geçtiğini, Rusya’nın gerçekçi olmayan taleplerinin olduğunu belirten Kalın,

“Kırım’ın tanınması gibi, Ukrayna’nın silahsızlandırılması gibi. Bizim açımızdan bakıldığında da bunlar kabul edilebilir talepler değil. Odaklandığımız yer bu savaşın sona ermesi. Müzakere masasından ateşkes kararı çıkması, bir insani koridor oluşturulması. Daha fazla insan ölmesinden endişe duyuyoruz. Rusya tarafına gerekli telkinlerde bulunuyoruz. Hepsinin nihai amacı bu. Rusya tarafında daha büyük bir sorumluluk var. Karamsar olmak istemiyorum ama gördüğüm tablo iç açıcı değil. Özellikle yaşanan son gelişmeler ile beraber pek umut verici bir durum yok” dedi.

Putin’in amacının Ukrayna olmadığını, Batı’yla “daha büyük bir pazarlık” peşinde olduğunu belirten Kalın, “Ukrayna üzerinden elini yükseltmeye çalışıyor. Bir ülkenin işgal edilmesi haklı ve meşru değil. Biz burada Rusya ile köprüleri atmadan, Ukrayna’ya da destek olarak ve Batı’yla iletişim sürdürerek devam ediyoruz. Önümüzdeki on yıllarda bu konular bizi meşgul etmeye devam edecek. Bunun temelinde de Rusya ile Batı arasında kurulması gereken kazan-kazan ilişkisi. Biz Rusya ile bu ilişkiyi geliştirdik. NATO üyesiysek Rusya ile bu ilişkiye girmeyelim demedik. Bizim de Rusya ile itilaf ettiğimiz konular var. Suriye’de Libya’da anlaşamıyoruz. Kırım’ın ilhakını tanımıyoruz. Ama bu bizi soğuk savaşa götürmedi. Bu sorunların diplomasiyle çözüleceğini gösterdik” değerlendirmesinde bulundu.

Kalın açıklamalarının devamında şu görüşlere yer verdi:“Cumhurbaşkanımız önemli bir başlık açtı. Batı açısından Türkiye hemen döndüğü, yardım için destek için yöneldiği önemli bir müttefik. Batılı muhataplarımız bize diyor ki Rusya ile köprüleri

atmayın. Biz de onlara böyle bir niyetimizin olmadığını söylüyoruz. NATO bağlamında olsun AB bağlamında olsun normal zamanlarda Türkiye’nin güvenlik kaygılarını giderecek adımlar neden atmıyorsunuz? İlla böyle bir felaketin mi yaşanması gerekiyor Türkiye’nin önemini yeniden kavramak için. Doğru bir stratejiyle konuya yaklaşırlarsa Türkiye’nin temel ihtiyaçlarını karşılanması açıdan hızlı adımlar atmaları gerekir. Bu Türkiye’nin de menfaatine, onların da menfaatine. Savaşı devam ettirirlerse bu Rusya için de büyük felaket olur. Rus ekonomisi aylar içerisinde felç olacak. Bu sonuçları dikkate almak zorundalar.”

‘BİZ DAHA UZUN SOLUKLU BİR KRİZİN, BİR SAVAŞIN HENÜZ BAŞINDAYIZ’

Krizden dersler çıkarılması gerektiğini belirten kalın, “Biz daha uzun soluklu bir krizin, bir savaşın henüz başındayız. Umarım savaş bir AN önce sona erer. Cumhurbaşkanımızın, dışişleri bakanımızın, savunma bakanımızın yürüttüğü bütün diplomasi bu yönde. Bir lider ‘Nükleeri kullanırım’ diyorsa, orada bir sendeleme var. NATO daha olgun bir yanıt verdi. Rusya’nın bundan sonra atacağı adımlar, kendisinin güvenlik kaygılarının yönlendirdiği adımlar olacak. Rus toplumunda mutlaka bir tepkiye yol açacaktır. Rus bilim insanlarının, sanatçıların, sporcuların tüm uluslararası müsabakalardan dışlanması makul gelmiyor bana. Ülkemizin önceliklerini dikkate alarak hareket etmek zorundayız. Rusya ile konuşabilecek bir aktörün olması gerekiyor. Herkes köprüleri attığında Rusya ile kim konuşacak. Biz bu kanalı açık tutmak adına yaptırım paketi planlamıyoruz” diye konuştu.

DOĞU PERİNÇEK: “TÜRKİYE ABD’NİN KILICINA BOYNUNU UZATARAK KURTARILAMAZ”

İbrahim Kalın’ın Türkiye’yi kuşatan ve AK Parti hükümetini yıkacağını açıkça söyleyen ABD’yi sevindiren bu açıklamalarına Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek sert tepki gösterdi.

“ABD’nin sözcülüğünü mü yapacağız” diyen Perinçek, “Rus muhatapları telefona çıkmazsa şaşırmam. Kim adına görüşeceksiniz? Rusya’yla ancak aynı tehdide maruz olan iki eşit, dost ülke olarak görüşürsen bir anlamı var. ABD’nin sözcüsü olarak mı görüşeceksiniz? Köprüleri atmıyoruz çünkü ABD’nin sözcülüğünü yapacağız?” dedi.

“KENDİLERİNİ DE KURTARAMAZALAR”

Kalın’ın bu açıklamasının İsrail’le aynı cephede olduğunu belirten Perinçek “One minute ne oldu” sorusunu sorarak, “İbrahim Kalın’ın bütün söyledikleri Biden tayfasıyla İsrail’le aynı cephede duruyor. “One minute” ne oldu? Hani Filistin’e vefaları vardı? İsrail’le aynı cephede. Türkiye ABD’nin kılıcına boynunu uzatarak kurtarılamaz. Kendilerini de kurtaramazlar” uyarısında bulundu.

“UFUKSUZLUK GÖRÜYORUM”

Perinçek olası tehditlerle ilgili bir senaryo olmadığını belirterek, “Türkiye’nin karşısına fiili bir tehdit geldiği zaman kim Türkiye’nin yardımına koşacak? ÖSO mu gelecek? Zelenski mi koşacak? Ufuksuzluk görüyorum. Basiret yok. Türkiye’nin karşılaşacağı sorunlar hakkında ciddi senaryo yok” dedi.

“İBRAHİM KALIN’A SAORUYORUM: DOĞALGAZI, ELEKTRİĞİ NEREDEN BULACAK?”

Kalın’ın bu açıklamalarının Türkiye’nin ekonomisini de düşünmeyen açıklamalar olduğunu belirten Perinçek, “Çin’i ve İran’ı da kaybediyorlar. İbrahim Kalın’a soruyorum: Doğalgazı, elektriği nereden bulacak? Domatesi nereye satacak? Gazipaşa’nın salatalığını nereye satacak? Türkiye’nin ekonomisini de düşünmüyor” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.