Kamudan alacaklı olanları iflaslar bekliyor

Son Torba Yasa (7061 sayılı kanunun) 7’nci maddesiyle, 6183 sayılı yasanın 22/A maddesinde öyle bir değişiklik yapıldı ki, 696 sayılı KHK’nın 121’nci maddesine binaen herkes korku ve dehşet imparatorluğu oluşturma peşine düştüğü için pek farkedilmedi. Sadece Aydınlık’ta Mustafa Pamukoğlu köşesinde inceledi. Başta müteahhitler ve BİK’ten ilan alan gazeteciler olmak üzere kamudan alacaklı, ancak vergi borcu olan işadamı, esnaf ve tüccarları önümüzdeki süreçte peşpeşe iflaslar beklemektedir. Çünkü devlete vergi borcu olanlar, alacaklarını tahsil edemeyecekler.

Kamudan 2 bin liranın üzeri alacakları tahsil edebilmek için istenen evraklar arasına artık vergi borcu yoktur yazısı da eklendi. Hatta denebilir ki, istenen evrakların en önemlisi ve belirleyicisi de bu evrak oluşturuyor: Vergi borcu yoktur!

Bundan böyle vergi borcun varsa kamu idarelerinden 2 bin liranın üzerindeki alacağını tahsil edemezsin. Ödemeyi yapacak olan muhasebe senden vergi borcu yoktur yazısı isteyecek. Vergi borcu olamayan tüccar, iş adamı ve esnaf var mı ortalıkta? Hemen hemen herkes yapılandırma sürecine girmiş. Yapılandırmayı bile ödeyemeyip bu hakkından da mahrum kalmış durumda. Yeni yapılandırma ve af gözler olmuş.

Peki, piyasa gerçekten de yangın yerine dönmüşken, 2018 yılının kıyamet ve dehşet yılı olacağı söylenip dururken, siyasi iktidar da işin ayırdında olduğunu belli eden emareler gösterirken bu kanunun amacı nedir?

Bunu Pamukoğlu şöyle açıklıyor:

“Bütçe açığı artıyor. Mali disiplini sağlamak ve vergi tahsilatlarını artırmak gerekiyor. Yapılandırma ve tecil taksitlerinin zamanında ödenmesini icbar etmek ve bu yolla Hazine’nin nakit akış dengesinin bozulmamasını sağlamak zorunlu halde.

“Vergi borçlarının ödenmesi hususunda bir zorlayıcı sistem getirmek şart.

“Ancak yasal düzenleme oldukça sert ve ekonomiden kaynaklanan sorunlar nedeniyle vergi borcu bulunanları oldukça olumsuz etkileyecek.”

Zor günler bizi bekliyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir