Karanlıkdere kanyonunda yeniden yaban keçisi görülecek

Burdur Altınyayla (Dirmil’de) bulunan eşsiz bir tabiat harikası Karanlıkdere Kanyonu Tabiat Parkı’na 7 yaban keçisi salındı.  

Burdur Altınyayla (Dirmil’de)…

Tabiat harikası Karanlıkdere Kanyonu Milli parkı…

Meşe, çınar, sedir, ardıç, kızılçam ve karaçam ağaçlarıyla kaplı bir koruluk…

Burdur’a 150 km, Altınyayla (Dirmil’e) 25 km, Fethiye İlçesine 90 km uzaklıkta…

Batı Torosların sık ağaç ve bitki örtüsüyle kaplı bir cennet mekânı…

2018 yılında bölge Karanlıkdere Kanyonu Milli Parkı olarak ilan edildi.

Kanyon 18 bin dekar alana sahip…

En derin yeri deniz seviyesinden 350 metre, en yüksek yeri bin 500 metre yüksekliğinde olan kanyon 10 km uzunluğa sahiptir.

Vaşak ve karakulağın aynı habitatı paylaştığı ender alanlardan biri…

Kanyonda vaktiyle yaban keçilerinin de yaşadığı öğrenildi.

Bu kapsamda Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Burdur 6’ınci Bölge Müdürlüğü tarafından, Karanlıkdere Kanyonu bölgesinde kalan köylerin muhtarlarından gelen talep üzerine geçmişte kanyonda yaşadığı bilinen yaban keçilerinin tekrar bu bölgede doğal yaşamlarını sürdürmeleri için doğaya yaban hayvanı yerleştirme ve aşılama çalışması yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Ülkemizin birçok bölgesinde yapılan doğaya yaban hayvanı yerleştirme ve aşılama çalışması kapsamında geçtiğimiz günlerde Antalya İli Manavgat İlçesinde doğaya salınan 26 Alageyik ve 11 Karaca’nın ardından bugünde 7 yaban keçisi Burdur İli Altınyayla İlçesi sınırlarında kalan Karanlık Dere Kanyonunda doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

ANTALYA/AKSEKİ’DEN ALTINYAYLA’YA

Çalışma kapsamında DKMP 6’ıncı Bölge Müdürlüğü Antalya Şube Müdürlüğü Akseki Şefliği sınırlarında yakalanan 5’i dişi, 2’si erkek olmak üzere 7 yaban keçisi bugün Altınyayla İlçesi Ballık Köyü sınırlarında Karanlık Dere Kanyonuna salındı.

ÜLKEDE BİR DOĞAL ORTAMDAN DİĞERİNE İLK YERLEŞTİRME

Yaban Keçilerinin yeniden Karanlıkdere Kanyonunda yaşamaları için ülkemizde ilk kez doğal ortamından alınan yaban keçileri başka bir doğal ortama yerleştirildi. İlk etap olarak 7 Yaban Keçisinin yerleştirildiği bölgeye toplamda 25 Yaban Keçisi yerleştirilerek bölgede güçlü bir yaban keçisi popülasyonunun oluşturulması hedefleniyor.

Düzenlenen Yaban Keçisi salınma programına Altınyayla Kaymakamı Kübra Teymur, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Mahmut Temel, Bölge Müdür Yardımcısı Uğur Altındal, Antalya Şube Müdürü İsmail Kaya ve Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ıncı Bölge Müdürlüğü Uzman Personeli katıldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.