Kariyer sınavına karşı öğretmenler meydana iniyor

Niteliklerinin sınavla ölçülmesine itiraz eden öğretmen sendikaları, kariyer basamakları sınavının iptal edilmesini istiyor. Sendikalar, eylem sürecini 31 Ağustos’ta başlatacak     

Öğretmen sendikaları, şubat ayında yürürlüğe giren ve şimdiye kadar basın açıklamaları, konferans ve paneller, sosyal medya faaliyetleri vs. şeklinde düşünsel alanda mücadele ettikleri Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenliğin kariyer mesleğine dönüştürülmesine tepkilerini eyleme dönüştürme ve meydanlara taşıma kararı aldı.

Aydınlık’ın haberine göre, öğretmenler 18 Temmuz’da başlayan uzman öğretmenlik için 180 saat, başöğretmenlik için 240 saatlik eğitim videolarına ve kariyer basamakları sınavına tepkilerini sosyal medyadan dile getirdi. Sınavın iptalini talep etti. Eğitim videolarının içeriğinin, mesleğe katkısı olmadığını, bu eğitimlerde uygulanan yöntemin yanlış olduğunu dile getiren öğretmenler, niteliklerinin sınavla ölçülmesine itiraz ediyor.

EYLEM PLANLARI

Eğitim-İş, 31 Ağustos’tan itibaren yurdun dört bir yanında “Öğretmene Saygı” eylemleri yapacaklarını duyurdu. Eylemlilik süreci tüm illerde kitlesel basın açıklaması ile devam edecek. 1 Eylül’de Burdur’da başlayacak ve ardından İzmir, İstanbul, Samsun, Diyarbakır’da basın açıklamaları yapılacak; 9 Eylül’de Anıtkabir ziyaret edilip Milli Eğitim Bakanlığı önünde kitlesel basın açıklaması yapılacak. 5 Eylül’den itibaren ise eylemlilik süreci kokart eylemi ile devam edecek.

EĞİTİM SİSTEMİNİN ÜZERİNE KÂBUS GİBİ ÇÖKECEK

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmenlerin sorunlarına çare sunmaktan uzak olduğunu belirterek, “Öğretmene saygı, öğretmenliğe itibar istiyoruz ve alacağız. Sadece eğitim emekçisinin haklarını tahrip etmekle kalmayıp, okullardaki çalışma barışını bozarak tüm eğitim sistemine kâbus gibi çökecek olan bu kanuna karşı yükselen haklı itirazımızın daha çok insana ulaşacağını umuyoruz.” dedi.

Türk Eğitim-Sen, 2022-2023 eğitim öğretim yılının başlangıcında, 1 Eylül Perşembe günü “öğretmenlerin kariyer planlaması sınavla olmaz, hizmet yılı esas alınmalıdır” çağrısıyla 81 ilde meydanlara ineceklerini duyurdu. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Esas alınması gereken tek ölçüt, hizmet yılı olmalıdır. 10 yılını dolduran öğretmenimiz uzman öğretmen, 20 yılını dolduran her öğretmenimiz de başöğretmen olarak değerlendirilmelidir.” dedi.

Eğitim Bir Sen tarafından yapılan açıklamada ise “’Uzman ve Başöğretmenlik hizmet yılına bağlı olsun’ talebi Eğitim-Bir-Sen’in, ‘kamuda kariyer meslek uygulaması sınavla olmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı’nda da öyle olacaktır’ yaklaşımı Bakanlığın, meslek kanunu ve kariyer basamaklarını hayata geçirme iradesi ise TBMM’nindir. Yazılı sınav şartı gibi sorunlu görülen alanlar TBMM tarafından yeniden ele alınmalıdır.” denildi.

ÖZEL SEKTÖR DE BİRLEŞİYOR

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası (Öğretmen Sendikası) da taban maaş haklarını geri almak için 30 Ağustos’ta Ankara’da meydana inecek. Sendikadan yapılan açıklamada 10 aylık sözleşmelerle haklarının gasp edildiği de vurgulandı. Uzun mesailerin yanı sıra izin haklarını da kullanamadıkları belirtilen açıklamada, “Güvencesizliği durduracağız.” denildi.

15 Haziran itibariyle uzman ve başöğretmenlik Kariyer Basamakları Eğitimi için 603 bin 864 öğretmen başvurdu. Bu başvuruların 533 bin 359’u uzman öğretmenlik, 70 bin 505’i başöğretmenlik alanında yapıldı. 18 Temmuz itibariyle öğretmenler Öğretmen Bilişim Ağı sistemi üzerinden uzman ve başöğretmenlik için eğitim videolarını izlemeye başladılar.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.