Kemal Solmaz Ortaokulu’ndan dikkat çeken bir uygulama

Uzun yıllar eğitim alanında çeşitli birincilikleri elinde tutan ilimiz eğitim kurumları arasında güzel, dikkate değer ve tebrike şayan uygulamalar devam ediyor. Bu kapsamda öğrenci başarısına yönelik öğrenci merkezli bir uygulama başlatan, başarısını ilimizdeki önemli liselere öğrenci yerleştirerek tescilleyen, bu kapsamda 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında Ercan Akın Lisesi’ne 1, Gönen Fen Lisesi’ne 3, Göller Lisesi Anadolu Lisesi’ne 1, Burdur Anadolu Lisesi’ne 3, Sosyal Bilimler Lisesi’ne 2, USO Anadolu Lisesi’ne 9, İbn-i Sina Sağlık Meslek Lisesi’ne 2, İmam Hatip Lisesi’ne 1 öğrenci olmak üzere toplam 23 öğrenci yerleştiren Menderes mahallesindeki Kemal Solmaz Ortaokulu, önümüzdeki sınav dönemine öğrencileri hazırlamak, öğrenci başarısının en büyük engellerinden olan sınav stres ve fobisinin önüne geçmek amacıyla öğrencilere seminerler vermeye başladı. Bu çalışmaların ilki dün (17 Kasım 2015 günü) okul konferans salonunda gerçekleştirildi.

2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında da başarısını tescillemiş olan ve Fen Lisesi’ne 2, Sosyal Bilimler Lisesi’ne 4, Göller Yöresi Anadolu Lisesi’ne 5, Spor Lisesi’ne 1, İbn-i Sina Sağlık Meslek Lisesi’ne 5 ve Güzel Sanatlar Lisesi’ne 2 olmak üzere toplam 19 öğrencisini kariyer liselerine yerleştirmeyi başaran Menderes Mahallesindeki Kemal Solmaz Ortaokulunda öğrencilerdeki sınav kaygısını yenmek için başlatılan seminere öğretmenler, 7’nci ve 8’nci sınıf öğrencileri ve veliler katıldı.

Seminer, başlamadan önce bir müzik şöleniyle şenlendirildi. Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan koro dinleyicilere keyifli ve hoş dakikalar yaşattı.

Semineri veren Devlet Hastanesi Psikoloğu Sıla Büyükeşmeci verdi. Psikolog Büyükeşmeli’nin anlatımları ve çeşitli uygulamaları büyük beğeni topladı.

Sınav öncesi ve anında yoğun kaygının yanısıra hiç heyecan hissetmemenin de başarıyı olumsuz etkilediğini vurgulayan Psikolog Büyükeşmeli, öğrenci ve velilere sınav stratejisinin belirlenmesinde kaygının ne zaman sorun haline dönüştüğü, sınav öncesi ve akabinde zihnimizde oluşan olumlu olumsuz düşünceler, kaygının asgari seviyeye inmesini sağlayan beden ve zihinsel teknik ve pratikler alanlarında bilgilendirdi. Konuşması süreci içerisinde zaman zaman öğrenci ve velilerin sorularını da cevaplandıran Psikolog Büyükeşmeli ilgiden çok memnun olduğunun altını çizdi.

Sunumu müteakiben kapanış konuşması yapan Okul Müdürü Akın Tevfik Akay, seminerin son derece verimli geçtiğini, 25/26 Kasım günlerinde 2 oturum halinde gerçekleşecek olan 1’nci Dönem sınavları ve diğer sınavlarda öğrencilerin bu seminerin büyük yararını göreceğini umduğunu ifade etti.

Benzer eğitim faaliyetlerinin sürdürüleceğinin altını çizen Müdür Akay, konuşmasını Psikolog Büyükeşmeli’ye, velilere ve programın gerçekleşmesinde emeği geçen tüm personele teşekkür ederek sonlandırdı.

Programın sonunda Müdür Akay Psikolog Büyükeşmeli’ye çiçek takdim etti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir