Kentin rantı nasıl yandaşa peşkeş çekilir?

“Konyaaltı’nda şeytan üçgeni”

Kent rantları halkın lehine mi kullanılacak yoksa yandaşa ve cukkaya peşkeş mi çekilecek?

İşte esas mesele budur Belediye Başkanlığında!

Ya dönemin değeriyle ayda 5 milyon liraya Bursa’dan bir yandaş taşeron getirip kentin çöpünü toplatabilirsiniz ya da bir seferliğine o 5 bin lirayla başlayan miktarlarda çöp kamyonu satın alarak kendi çöpünü kendin de toplayabilirsin.

Ya kaldırımları taşerona milyonlarca lira vererek döşetebilirsin ya da kendi öz emek gücünü seferber ederek yüzde 60-70 ucuza da mal edebilirisin.

Ya -Antalya’da olduğu gibi- altyapısına yüz milyonlarca lira harcadığın Konyaaltı’nı yandaşa (Hülya Koçyiğit’in damadına ve Suat Ünver’e) ihale edilir ya da eskiden olduğu gibi sahildeki üniteler belediyece kiraya verilir.

Konyaaltı sahilindeki altyapı çalışmalarına Menderes Türel yönetimindeki Antalya Büyükşehir Belediyesi (ABB’si) 254 milyon lira harcadı.

ABB, 8,5 milyon liraya kiraya verdi.

Ancak tamamı belediyeye kalmıyor. 8,5 milyon lira kiranın vergileriyle Milli Emlak’a yapılan ecri misil ödemelerinden sonra kalan miktar yıllık 3,3 milyon lira.

İhaleyi alan firmalar ise Konyaaltı’ndaki 91 üniteden net 32,5 milyon lira elde ediyorlar.

Şimdi kafanızda şöyle bir tablo canlandırın:

“Sahilin güvenliğini Emniyet sağlıyor.

“Temizlik, çöp toplama, peyzaj, düzenleme, sulama ve zabıta işlerini Belediye yapıyor.

Yani firmalar sadece kira topluyor ve hiçbir gidere harcama yapmıyorlar.

“Kısacası şu: ‘Belediyenin 254 milyon TL harcayarak yeniden düzenlediği sahil üzerinden ALKOÇ ve SENA TUR firmaları yıllık 32,5 milyon TL kemiksiz kazanç sağlıyor.’”

Ne dersiniz; örneğin İstanbul ve Ankara gittiğinde salya sümük ağlaşmışlar, yatak yorgan hasta olmuşlardı. Gerekçe bile üretemediklerinden “hiçbir şey olmamış olsa bile bir şeyler olmuştur” diye saçmasapan ifadelerle seçim yenilemeleri boşuna değilmiş değil mi?

Gazeteci Mehmet Talay

İşte haberin gerçeği, gerçek haber, gündemin merkezi HürSes!

Mehmet Talay’ın kaleminden…

KONYAALTI’NDA ŞEYTAN ÜÇGENİ

İki hafta önce sessizce geçiştirilen ama son derece ciddi bir olay yaşandı.

“Suat Ünver” isimli bir şahıs, yanında hepimizin çok yakından tanıdığı bir gazeteci ve bir de eski mankenlerden bir kadınla beraber aracında kokain âlemi yaparken polis tarafından suçüstü yapılarak yakalandılar.

Tıklayıp tamamını okuyunuz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir