“Kibirli ve halktan kopuk sözlerine Burdur halkı hakettiğin cevabı verecektir”

Başkan Ercengiz’den AKP İl Başkanı’na tokat gibi cevap: “Ülkenin yaşamakta olduğu zor günlerde birlik beraberlik mesajı vermek yerine kibirli ve halktan kopmuş sözlerine günü geldiğinde Burdur Halkı sana hak ettiğin cevabı verecektir.”

AKP Burdur İl Başkanı, her zaman yaptığı gibi sapla samanı birbirine karıştırarak, başkalarının yaptığı hizmet ve işleri kendilerine malederek, Meclis’te yeterli çoğunluğu bulunan Belediye Başkanı’nın asfalt kredi kararına destek verdiklerini böbürlenerek anlatan, bütçesi belediyelerin kaynaklarıyla oluşan TBB’nden Burdur Belediyesi’ne verilecek olan itfaiye aracı konusundaki Milletvekili Özçelik’in tavassutunu bile sömürerek pay çıkarmaya çalışan açıklamasına Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’den tokat gibi açıklama geldi. Başkan Ercengiz, “Ülkenin yaşamakta olduğu zor günlerde birlik beraberlik mesajı vermek yerine kibirli ve halktan kopmuş sözlerine günü geldiğinde Burdur Halkı sana hak ettiğin cevabı verecektir” diyerek, AKP Burdur İl Başkanı’na yaman sorular yöneltti.

5 Ocak’ta yılın ilk Meclis toplantısı yapıldı.

Başkan Ercengiz toplantı açış konuşmasında, Türkiye’deki belediyelerin ödediği aidatlarla bütçesi oluşan Türkiye Belediyeler Birliği (TBB’nden) talep ettikleri ve Burdur Belediyesi’nin doğal hakkı olan itfaiye aracının verilmesinin gecikmesinde Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in tavassutta bulunmasına teşekkür etti.

Salt çoğunlukla karar alınan Meclis toplantısında, karar almada yeterli çoğunluğu bulunan Başkan Ercengiz’in asfalt kredisi kararını AKP grubu da destekledi.

Bütün bu gelişmelerle ilgili olarak dam üstünde saksağan vur beline kazmayı kabilinden yazılı açıklama yapan AKP İl Başkanı, durup dururken Burdur ortamını gene gerdi.

Başkan Ercengiz’den de tokat gibi cevap geldi.

İşte Başkan Ercengiz’in açıklaması!

Çok Değerli Hemşerilerim;
Sizlerin teveccühü ile ikinci kez seçilerek 8 yıldır bu kadim kente hizmet etmeye çalışıyoruz. Bilindiği üzere belediyecilik hizmetleri birçok etkene bağlı olarak yapılan ve ucu açık bir alandır. Dünyanın dört bir yanında belediyeler bulundukları yörenin yaşam koşullarına, beklentilerine, belediye kaynaklarına ve yönetenlerin vizyonları ölçüsünde karşılık vermeye çalışır.
Belediye Başkanı ve çalışma arkadaşlarının vizyonunun yanı sıra kaynak yeterliliği yasalar ve günün şartları belediyecilik faaliyetlerinin en önemli bileşenleridir.
8 yıldır biz de sınırlı kaynakları en etkin şekilde kullanarak, gerektiğinde borçlanma talebini Belediye Meclisi’ne getirerek gerekçeleri ile birlikte anlatıp kamu bankalarından verilmediği durumda özel bankalardan kaynak alarak kullanmaktayız. İster seçilerek ister atanarak görevde olan kamu yetkilileri sorumsuz borçlanamaz, yapılan iş ve görevleri de kendi kaynaklarını kullanıyor gibi anlatamaz.
8 yıldır üst ve alt yapıda önemli yatırımlar yaptık, yaptırdık yapmaya da devam ediyoruz.
ÇÖPÜ VE HAYVANİ ATIĞI ENERJİYE ÇEVİREN TESİS
Çöpü ve hayvansal atığı enerjiye çeviren; yalnızca yatırım değil aynı zamanda vizyondur. Zira devletin ve milletin cebinden bir kuruş harcamadan yap-işlet-devret yöntemi ile yapılmış devasa bir tesistir. Artık çöp değil lavanta kokan bir bölge cazibe merkezi olmuş ve devletimiz bu bölgede toplu konut yapımına bile başlamıştır.
“İÇME SUYU PROJESİ DSİ’NİN HİBESİ DEĞİLDİR; BORCUNU ÖDEMEYE BAŞLADIK”
İçme suyu projesi bizzat Burdur Halkının yani bizlerin borçlandığı bir proje olup 2021 yılında geri ödemesi başlamıştır. Yani sanıldığı gibi DSİ TARAFINDAN HİBE EDİLMEMİŞTİR.
ATIKSU ARITMA TESİSİ ELİ KULAĞINDADIR
Atık su arıtma tesisi projemiz bitmek üzeredir. Önemli bir çevre sorunu daha çözümlenmektedir. Araç makine parkı tamamlanmış; özel kampüsü ve kendi enerjisini üreten bir belediye olarak birilerini zengin etmek yerine halkından aldığını halkına tekrar geri döndürmektedir.
İçme suyu göl geçişi projesi revize edilerek 2022 yılında yeniden Burdur’un hizmetine sunulacaktır.
TBB İTFAİYE ARACI KONUSUNDAKİ
AÇIKLAMASI, SAPLA SAMANI KRIŞTIRDI; İKTİDAR
OLMAYLA DEVLET OLMANIN FARKINI ANLAYAMADIĞINI ORTAYA KOYDU
Geçtiğimiz günlerde Türkiye Belediyeler Birliği’nden talep ettiğimiz itfaiye aracının kazandırılması konusunda bize yakışanı yapmış olmamız belli ki birilerini rahatsız etmiş olmalı ki; sapı samanı karıştırdığı bir açıklamayla iktidar olmak ile devlet olmanın farkını anlayamadığını bir kez daha ortaya koymuştur.
Neden mi?
Türkiye Belediyeler Birliği, belediyelerin bütçelerinden yapılan kesintilerle oluşan kaynağı yine belediyelerinin faaliyet ve ihtiyaçlarının karşılanmasında görevli olan bir birliktir. 1945’te dernek olarak kurulmuş, sonra da yasal statü ile birlik olmuş orada biriken kaynağı da hakkaniyetli paylaşması gereken birliğe, Burdur Belediyesi bugüne kadar hakkına düşen payı ödemiş ve zaman zaman da halkına hizmet noktasında haklı taleplerini birliğe iletmiştir. Yani birilerinin sandığı gibi bu birlik siyasi iktidarın arka bahçesi değil hepimizin ortak malıdır.
AKP BURDUR İL BAŞKANININ ZİHNİYETİNİN
YAYGIN OLDUĞU ORTAMDA TAVASSUT MECBURİYETİ DOĞMUŞTUR
Yasal yolla yapılan talebin maalesef bu il başkanı zihniyetinin yaygın hale geldiği bir ortamda muhtelif zorluklar çıkartılmış ve bölge milletvekili ile görüşerek Burdur’un ihtiyacı ve hakkı olan bu aracın kazandırılması için işbirliği talebinde bulunulmuştur. Bölge milletvekili Sayın Özçelik’te elinden geleni yapmış, bu aracın Burdur’a kazandırılacağı bilgisi TBB tarafından bize verilmiştir. Biz de bu sevincimizi 5 Ocak’ta yapılan meclis toplantısında paylaşmış ve katkı sağlayan herkese teşekkür etmiştik.
AKP BURDUR İL BAŞKANI YAPILAN İŞLERİ VE
ALINAN  KARARLARI KENDİ BECERİSİYMİŞ GİBİ YANSITMAKTADIR
İhtiraslı il başkanı Burdur’umuza bugüne kadar kazandırılanlar için bize teşekkür etmesi gerekirken haberi bile olmadığı bu kazanımı da aklınca sahiplenmiş, kendi marifetleri gibi anlatmaya çalışmıştır. Hızını alamamış, mecliste alınan kararları kendi becerisi gibi anlatmaya çalışmıştır. Meclis üye sayımız yeterli olduğu halde oy birliği ile alınan kararlar için tüm meclis üyelerimize teşekkür ederim.
“İÇME SUYU ALTYAPI İŞLERİNDE ÇOK CAHİLSİN!”
İçme suyu alt yapı işine gelince çok cahilsin biraz araştırmacı ol, zahmetli geliyor ise sana “anlayabileceğin sadelikte” bilgi yazar ve gönderirim. Asbestli borulardan içme suyuna asbest geçtiğine ve bu nedenle hastalık olgusunun buna bağlanabileceğine dair kesin bir bilgi yoktur. Sizin sektörünüzde yıktığınız bir beton duvardan havaya daha çok asbest saçılmaktadır.
Kayıp kaçaklar senin sandığın gibi patlak çatlaktan değil, bir bölümü park bahçe ve kamusal alanların su ihtiyacının karşılanması, bir kısmı eskiyen sayaçların eksik ölçümlemesi, bir kısmı da bazı kötü niyetli kişilerin suiistimali kullanımlarından kaynaklanmaktadır.
“ŞEBEKE YENİLEME TALEBİMİZ İLLERBANK’TA MEVCUTTUR”
5 Ocak meclis toplantımızda da belirttiğim üzere 2018 yılında şebeke yenileme talebimiz İl Bank AŞ’de mevcuttur. Gelecek ay alacağımız bir kararla akıllı sayaç uygulamasına geçerek büyük ölçüde kayıp kaçağın önüne geçmiş olacağız.

BAŞKAN ERCENGİZ’DEN YAMAN SORULAR

Tüm bu anlattıklarımla sanırım il başkanını aydınlatmış bulunuyoruz. Şimdi bir şeyler de biz soralım.

1. Sayın Milletvekili Özçelik’in Burdur Belediyesi için çabası senin neden rahatsız etti?

2. Halkın temel sorunu ekonomik zorluklarken en son ne zaman alışverişe gittin?

3. Küçük esnafın derdi tasası boyunu aşmışken senin ekonomin iyi mi?

4. Çocuğuna bir ayakkabı bir mont alamayan hatta evinde yakacak odunu kömürü olamayan yurttaşımızdan haberin var mı?

5. Salı Pazarı akşamüstü neden kalabalık biliyor musun?

6. Siftah yapmadan dükkân kapatan esnaftan haberin var mı?

7. 2500 TL ile kira ödemeye çalışan emekliyi tanıyor olabilir misin?

8. Burdur Halkı sadece CHP’lilerden mi ibarettir?

9. Bir AKP’linin evi yansa gitmeyecek miyiz yâda gitmedik mi?

“KİBİRLİ VE HALKTAN KOPUK SÖZLERİNE HALK HAKETTİĞİN CEVABI VERECEKTİR”
Bu soruların onlarcasını sıralayabilirim ancak bunlara verebilecek bir cevabının olmadığını biliyorum. Bu nedenle sürekli şahsım ve Burdur Belediyesine saldırarak güya gündem değiştiriyorsun. Belli ki en yüksek desteği veren Burdur Halkın bu kararına tahammülün yok. Ama şunu da ifade etmeliyim ki; kadim Burdur Halkı, yapılan hizmetin yanında samimiyeti oylamıştır. Ne kadar çirkin siyaset yaparsan yap, konu Burdur çıkarı olduğunda ne gerekiyorsa yapmaya ve çalışmaya devam edeceğiz. Ülkenin yaşamakta olduğu zor günlerde birlik beraberlik mesajı vermek yerine kibirli ve halktan kopmuş sözlerine günü geldiğinde Burdur Halkı sana hak ettiğin cevabı verecektir.
Burdur’umuzu seviyor ve Burdur’umuz için çalışıyoruz. Hiç gereği yokken böyle bir açıklama yapmak zorunda kaldığımız için değerli Burdur Halkı’ndan özür diliyoruz. Geçen yüzyılın dili ile siyaset yapan halktan kopuk siyasetçileri de sizlerin takdire bırakıyoruz. Mutlu, keyifli, sağlıklı bir hafta sonu dileğiyle…

NOT: Okuma ve kavrama kolaylığı sağlansın diye ara başlıklar tarafımızdan konmuştur.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.