Kibyra’da muhteşem Senfonik Türküler Konseri

Bir zamanlar Lidya ve Roma medeniyetinin en önemli kentlerinden, gladyatörlerin ve “uçan atlar”ın şehri, M.Ö. 300’lü yıllarda Milaslı göçmenler tarafından şimdiki bulunduğu bölgede kurulduğu düşünülen, bölgedeki diğer 3 kentle birlikte kurulan ittifaka 30 bine piyadeyle 2 bine yakın süvari gönderebilme yeteneğine sahip önemli bir askeri kuvvet olan Kibyra Antik Kenti, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımlarıyla düzenlenen Senfonik Türküler Konserine ev sahipliği yaptı.

Bir zamanlar Lidya ve Roma medeniyetinin en önemli kentlerinden, gladyatörlerin ve “uçan atlar”ın şehri, M.Ö. 300’lü yıllarda Milaslı göçmenler tarafından şimdiki bulunduğu bölgede kurulduğu düşünülen, bölgenin yargı merkezi, demir işçiliğinin bir meslek olmaktan öte sanatsal bir boyuta ulaştığı, ünlü coğrafyacı Strabon’un bilgilerine göre, bölgedeki diğer 3 kentle birlikte kurulan ittifaka 30 bine piyadeyle 2 bine yakın süvari gönderebilme yeteneğine sahip önemli bir askeri güç olan Kibyra Antik Kenti, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımlarıyla düzenlenen Senfonik Türküler Konserine ev sahipliği yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen konsere katılmak ve bazı inceleme ve görüşmelerde bulunmak üzere Burdur’a gelen Bakan Kurtulmuş, konser öncesi Kibyra Antik Kentinde incelemelerde bulundu.

Yabancı ülkelerin büyükelçi ve maslahatgüzarlarının da yer aldığı Kibyra ziyaretinde Bakan Kurtulmuş’a Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, AKP Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ile Reşat Petek, Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Gölhisar Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Gölhisar Belediye Başkanı Ramazan Canural ve Genel Sekreter Servet Olpak eşlik etti.

Antik Kenti ziyaretinde Bakan Kurtulmuş ve beraberindeki heyete Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru rehberlik ederek, Roma dönemine ait Agora çarşı merkezi, tam ortasında Medusa figürü olan Odeon ve şehrin yerin altından geçen içme suyu ve kanalizasyon sistemleri hakkında bilgi verdi.

Daha sonra Bakan Kurtulmuş ve beraberindeki heyet, Senfonik Türküler Konserine geçti.

Türkiye’nin önemli turizm zenginliklerinden olan antik kentlerin ulusal ve uluslararası bilinirliğini artırmak üzere Türk Halk Müziğinin en sevilen ezgileri ile konserin gerçekleştirildiği yöreye ait türkülerden bir seçkinin şef Burak Tüzün yönetiminde senfoni orkestrası eşliğinde sunulduğu Senfonik Türküler Konserleri’nin ikincisi Kibyra’da gerçekleştirildi. Senfonik Türküler Konseri geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin bir başka önemli antik kenti Aizanoi’de gerçekleştirilmişti.

Çok sayıda yerli ve yabancı misafire görkemli bir atmosferde müzik ziyafeti sunan İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu Hüdayda’dan Gönül Dağı’na, Çanakkale Türküsü’nden Hekimoğlu’na, Erik Dalı’ndan Telli Turna’ya unutulmaz 15 eseri senfoniyle seslendirdiler.

İlimiz ve Gölhisar adına tarihsel bir gün yaşadığımızı belirten Vali Yılmaz yaptığı konuşmada, “böyle güzel bir günde, binlerce yıllık tarihi ile önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış ilimizin, önemli bir tarihi değeri olan Kibyra Antik Kentimizde, bu programa ev sahipliği yapmanın gururunu ve onurunu yaşadığımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

 

 

Vali Yılmaz şu görüşleri savundu:

“Burdur el değmemiş tabi güzellikleri, renkli kültürü ve kendine has yapısıyla Anadolu’nun şirin bir kentidir. Teke Yöresinin Kültür Başkenti olarak anılan ilimiz, Sipsi, cura ve kabak kemane gibi Burdur’a özgü yöresel çalgıları ile en ağırından, en hızlısına zeybek türleri ve oyun havaları ile 7’den 70’mişe folklor kültürünü yaşatan önemli illerdendir.

“Yörük ve Yayla Kültürünün yaşatıldığı ender illerden biri olan Burdur, tarihi ve kültürel varlık açısından da zengin bir ildir. İlimizde Bakanlar Kurulu kararı ile başlatılan ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızın destekleriyle devam eden üç kazı çalışması bulunmaktadır. Devam eden çalışmalardan bir tanesi şuan içinde bulunduğumuz, Mehmet Akif Ersoy Üniversite Arkeoloji Bölümü hocaları tarafından kazı çalışmaları yürütülen, hızlı atların ve kahraman savaşçıların şehri Kibyra Antik Kenti’dir. Ağlasun ilçemiz sınırları içerisinde bulunan Sagalassos Antik Kenti ve ilimiz merkeze bağlı Hacılar köyü sınırları içerisinde yer alan Hacılar Höyüğü’nde kazı çalışmaları devam etmektedir. Şunu ifade etmem gerekirse, kazı çalışmalarına yeni başlanmasına rağmen Kibyra, ülkemiz için çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu bu kısa zaman diliminde göstermiştir. Gerek şuan içerisinde bulunduğumuz stadyum olsun, gerekse odeon olsun, ülkemizde ki türlerinin en önemlileri arasındadır. Ayrıca Odeon’ın tabanında yer alan “MEDUSA” başı yapım tekniği açısından günümüze ulaşmış dünyada tek örneği bulunan önemli bir eserdir. Sagalassos Antik Kentimizin 2009, Kibyra Antik Kentimizin de 2016 yılı Eylül ayında UNESCO geçici dünya mirası listesine alındığını belirtmek istiyorum.

“Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından ören yeri düzenlemesi onaylanan ve proje ihalesine çıkılan Kibyra’da, yapılacak Ziyaretçi Karşılama Merkezi ve çevre düzenlemesi ile birlikte inanıyorum ki ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz turizmine büyük katkı sunacaktır. Projenin kabul edilmesi ve onaylanması, proje için bütçenin ayrılması sürecinde bizden desteklerini esirgemeyen Sayın Bakanımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş beye ayrıca teşekkür ediyorum.

“Şunu ifade etmemiz gerekirse bacasız fabrika olarak nitelendirdiğimiz turizm, ülkemiz açısından çok önemli bir sektördür. Bizim amacımızda doğal güzellikler, tarihi ve kültürel değerler açısından zengin bir varlığa sahip ve konum itibariyle de önemli bir kavşak konumunda bulunan İlimizin bu sektörden azami faydalanmasıdır. Turizmin başkenti olan Antalya’nın hemen yanında bulunan Burdur’un turizm pastasından hak ettiği değeri almasıdır. Bununla ilgili çalışmalarımız, arayışlarımız devam ediyor.

Türkiye’nin Maldivleri olarak ün yapan yeni slogan olarak da SALDİVLER dediğimiz, bu yaz 250 bine yakın kişinin ziyarette bulunduğu Salda Gölü ve Salda Kayak Merkezi başta olmak üzere, Kibyra, Sagalassos Antik Kentlerimiz ve Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçilerin ve Dünyanın çeşitli ülkelerinden gönüllülerin geldiği Lisinia Yaban Hayatı Koruma Merkezi projesi kapsamında oluşturulan lavanta deresini en iyi şekilde tanıtma çalışmalarını aralıksız sürdürmekteyiz.”

Bakan Kurtulmuş yaptığı konuşmasında bölgenin en önemli tarihi yerleşim yerlerinden biri olan Kibyra’daki kazılarda ortaya çıkarılan ve Senfonik Türküler Konseri’nin verildiği alt alanda böylesi güzel bir etkinliğe şahit olduklarını dile getirerek, Anadolu’nun engin kültürel zenginliklerinden birisinin Kibyra olduğunu kaydetti.

Likyalılar, Frigyalılar, Psidialılar, Helenistik Dönem ve Roma Dönemi’nde 150 bin civarında nüfusu olan bir kentte olduklarına dikkati çeken Bakan Kurtulmuş, “buranın 11 bin kapasitelik bir tribün olduğunu biliyoruz. Ayrıca suyolları, kanalizasyon yolları, çarşılarıyla muazzam bir tarihi şaheserin üzerindeyiz”diye konuştu.

 

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir