Turizm Bakanı Kurtulmuş Burdur’da

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin Maldivler’i olarak bilinen Salda Gölü’nde incelemelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Gölhisar Kibyra Antik Kenti’nde düzenlenen Kibyra Senfonik Türküler Konseri için Burdur’a gelen Bakan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Kibyra Senfonik Türküler Konseri programı kapsamında Türkiye’nin Maldivler’i Salda Gölü’nde incelemelerde bulundu.

Bakan Kurtulmuş’a Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) rektörü Prof. Dr. Âdem Korkmaz, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ve Reşat Petek, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek, yabancı ülkelerin büyükelçileri, maslahatgüzarları ve yaygın ve yerel basın temsilcileri eşlik etti.

Vali Yılmaz, eşsiz turkuvaz tonlarıyla görsel şölen sunan ve Türkiye’nin Maldivler’i olarak ün yapan Salda Gölü için yeni sloganın “SALDİVLER” olarak belirlediklerini, vatandaşları maviyle yeşilin içi içe olduğu, berraklığı, temizliği, derinliği ve eşine az rastlanır beyazlıktaki kumsallarıyla bu güzelliği görmeye davet ettiğini söyledi.

Göl kıyısında suda yürüyen Bakan Kurtulmuş da, basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Salda Gölü’nün Türkiye’nin saklı cennetlerinden birisi olduğunu belirterek, göldeki güzelliğin korunması gerektiğine vurguladı.

Salda Gölü’nü çok fazla tesislerle, binalarla doldurmadan güzelliğini ve bakir halini korumak gerektiğini belirten Bakan Kurtulmuş, bu yaz Salda’yı 250 bin kişinin ziyaret ettiğini açıkladı. Daha çok yerli turist ağırlayan Salda Gölü’nün yabancı turist açısından da çok ciddi bir cazibe merkezi olabileceğini dile getiren Bakan Kurtulmuş, gölün doğallığını kirletmeyecek şekilde burada turistik tesislerin yapılabileceğine işaret etti.

Bakan Kurtulmuş konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden Salda Gölü berraklığı, temizliği, derinliği ve eşine az rastlanır beyazlıktaki kumsalları ile adeta saklı kalmış bir tatil cenneti.

“Türkiye’nin Maldivler’i olarak da anılan doğa harikasının halk arasında cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenen kıyıları, Salda Gölü’nü sağlık turizmi için de bir cazibe merkezi haline getiriyor.

“Dünyada, Mars gezegeninin özelliklerini taşıyan iki yerden biri konumundaki göl, üzerinde endemik bitki ve hayvan türlerini barındıran, yapılaşmanın yasaklandığı bir sit alanı olarak bakir güzelliğini özenle koruyor.

Kil havuzlarında ziyaretçilerine çamur banyosu imkânı sunan Salda Gölü, bir kamp alanı olarak da özellikle yerli turistin göz bebeği… Daha çok yerli turist ağırlayan Salda Gölü, yabancı turist açısından da çok ciddi bir cazibe merkezi olabilir.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir