Kiev rejiminden Müslümanlara İsrail markajı! (Gizli belgelerle)

Kiev rejimi Filistinlilere uygulanan soykırımı eleştiren Ukraynalı Müslüman din alimlerini, vatandaşları ve kurumları takip altında tutuyor, ihbar ediyor, ‘İslami terörizm’ ile ilişkilendiriyor.

Yiğit Saner

Ukrayna Devleti’nin iç yazışmaları, Zelenskiy rejiminin sıradan bir İsrail destekçisi olmadığını, efendilerine yaranmak için Ukrayna Müftüsü Ahmed Tamim gibi uzmanlığı bağnazlıkla mücadele olan, uluslararası saygınlığa sahip bir din adamını bile “aşırılıkçı” faaliyetlerle damgalayabildiğini gösteriyor. Dahası Tamim’in başkanlığını yaptığı kurumların finans kaynaklarını “terör örgütleri” ile ilişkili olduğu “şüphesiyle” inceliyor, baskı kuruyor.

Tamim rejim için makbül din adamı olduğu yıllarda Zelenskiy ile, 2019.

UKRAYNA MÜFTÜSÜ HEDEFTE

Ülkedeki en büyük İslami din örgütü olan Ukrayna Müslümanları Ruhani İdaresi’nin (DUMU) Başkanı Tamim, Kiev’in suçlamalarının aksine aşırılık yanlısı hareketlerle savaşan bir din adamı olarak karşımıza çıkıyor. Rejim ile de herhangi bir meselesi olmadığı anlaşılan hatta Donbas bölgesinde 70’ten fazla Ukraynalı mahkûmun serbest bırakılmasını sağlayan Ukrayna Müftüsü’nün Filistin’e arka çıkması fişlenmesine yetiyor.

Gazzelileri destekleyerek oluşturduğu “tehdit” nedeniyle Devlet içi yazışmaların öznesi haline gelen Ahmed Tamim, Lübnan doğumlu bir Ukrayna vatandaşı. 1976 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne (SSCB) gelen Tamim’in dikkat çekici bir eğitim geçmişi var. Kiev Politeknik Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri Fakültesinden 1982 yılında mezun olan geleceğin Ukrayna Müftüsü daha sonra doğduğu şehre geri dönerek, Beyrut Arap Üniversitesi İlahiyat Fakültesi “İmam Evza’i”de din eğitimi alır.

ABD Ukrayna Büyükelçisi Markarova, Zelenskiy’in eşi Olena, Joe Biden ve eşi Jill, Beyaz Saray, 2022.

İSLAM’I YAYMAK VE AŞIRILIKÇILIKLA MÜCADELE

1991 yılında Kiev Müslüman cemaatinin imamı seçilen Şeyh Tamim, bir yıl sonra ülkedeki Müslüman toplulukları, İslam’ı yaygınlaştırmayı ve aşırılıkçı faaliyetlerle mücadeleyi görev edinmiş DUMU bünyesinde birleştirir. Tamim, 1994’e gelindiğinde Ukrayna Müslümanları Birinci Kongresi’nde Ukrayna Müftüsü seçilir. Kendisi bu prestijli görevi halen sürdürüyor.

Fakat Kiev gözlerini yalnızca Şeyh Tamim’e değil DUMU gibi Müslümanların oluşturduğu diğer kurumlara da dikmiş durumda. Bunlar arasında Kiev’deki İslam Üniversitesi de var. Aslına bakılırsa Ukrayna Müftüsü’nün başında bulunduğu birçok İslami kuruluş Kiev’in nefesini ensesinde hissediyor gibi görünüyor.

Tamim, Ukrayna Patriği Filaret Denysenko.

UKRAYNA GİZLİ SERVİSİNE İHBAR EDİLİYOR

Aydınlık’ın ulaştığı belgelerden ilki Aralık 2023 tarihli fakat olaylar Kasım ayına uzanıyor. Washington’daki Ukrayna Büyükelçiliği- anlaşılan o ki Amerikalılardan azar işittikten sonra- Ukrayna Güvenlik Servisi’ne (SBU) bir yazı yazarak, tam da çatışmaların doruk noktasına ulaştığı, her gün yüzlerce Gazzeli sivilin katledildiği o günlerde Tamim’in bazı Amerikan şehirlerinde katıldığı toplantılarda işlediği “kabahatleri” bildiriyor. Üstelik sadece Ukrayna Müftüsü değil, bahsi geçen toplantılara katılan diğer Ukraynalılar da Büyükelçi Oksana Markarova’ya göre “özel bir ilgiyi hak ediyor.” Ukrayna Büyükelçiliği ayrıca Tel Aviv’i kızdırmamak için derhal İsrail Büyükelçiliğe’ne de durumu bildirerek, Ahmed Tamim’in görüşlerini paylaşmadıklarını iletiyor.

FİLİSTİN’İ SAVUNMASI YETTİ

Tamim’e atfedilen suçlamalarsa Kiev rejiminin Filistin’e karşı tahammülsüzlüğünü, nasıl da kraldan çok kralcı olduğunu acınası bir biçimde ortaya koyuyor. Ukrayna Müftüsü’nün kabahatleri birbirinden “ciddi”: İsrail’in gaddarlığının eleştirilmesine müsaade etmek, “inananları birleşmeye” çağırmak ve “zulme uğrayan insanların” yakınları için yardım kampanyası düzenlemeyi “teklif etmek.”

Tamim’in dosyası şu anda başında Tümgeneral Vasiliy Malyuk’un bulunduğu, Ukrayna Gestaposu SBU’da. Malyuk’un örgütü, karanlık suikastlerden 2022 yılında Kırım Köprüsü’ne düzenlenen ve 5 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısına kadar birçok eylemden sorumlu tutuluyor.

MAKBUL MÜSLÜMANDAN TEHLİKELİ MÜSLÜMANA

Meseleyi daha da ilginç kılan Tamim’in rejim için makbul Müslümandan tehlikeli Müslümana dönüşmesi. Yine Aydınlık’ın ortaya çıkarıp 14 Mayıs 2023 tarihinde yayımladığı, Ukrayna istihbaratının Kırım Tatarlarını hedef alan raporunda Şeyh Tamim’in de adı geçiyor.

Ukrayna Müftüsü’nün başında bulunduğu DUMU ile Kırım Müslümanlarının Ruhani Yönetimi taraftarları arasındaki ilişkilerin daha karmaşık hale geldiğinin belirtildiği raporda, Kırım merkezli dini örgütün Tamim’i İslam’ın gayri meşru akımlarını takip etmekle suçlayarak, itibarsızlaştırmaya çalıştığı belirtiliyor. Hemen ardından da “kendi dini liderliğini oluşturmak” isteyen ve “uzlaşmaz bir tutum” sergileyen Kırım Müslümanlarının “Kiev’in himayesindeki” dini liderleri tanımayı reddettiği aktarılıyor. Tamim böylece 2023 Kasım ayında ABD’ye gidip de “inananları İsrail’e karşı birleşmeye çağırınca”, ipler kopuyor, “himaye” bitiyor.

ELÇİLİK’TEN SBU’YA

Washington’daki Ukrayna Büyükelçisi Oksana Markarova’nın imzasını taşıyan ilk belgeyi dikkatinize sunuyoruz:

“Ukrayna’nın Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği
3350 M Street, NW, Washington, DC 20007 (+1 202) 349-2944,
(+1202) 333-0817 (faks), emb_us@mfa.gov.ua
“” Aralık 2023 No. 6147/414-129-.
Ukrayna’nın Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği
3350 M Street N.W., Washington, DC. 20007
usa.mfa.gov.ua
Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU)’ya
Kopyası Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Güvenlik Dairesi’ne
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Üçüncü Bölge Dairesi’ne
Belirlenen tehditler hakkında
SBU’nun 28.10.2023 tarihli ve 650/6161-110 sayılı genelgesi (“Filistin-İsrail krizinin tırmanması bağlamında İslami köktendinciliğe karşı alınacak bazı tedbirler hakkında”) uyarınca, Ukrayna Müslümanları Ruhani İdaresi (DUMU) Başkanı A. Tamim’in Kasım 2023’te yaptığı ziyaret hakkında sizi bilgilendiriyoruz (paragraf 1, 2, 8).
Dayton, Philadelphia, Houston ve Anaheim şehirlerindeki Müslüman toplulukların temsilcileriyle yapılan toplantılar sırasında DUMU Başkanı’nın, İsrail Devleti’nin Yahudi halkını Filistinli İslami radikalizmden korumak için aldığı önlemlerin mantıksız bir şekilde eleştirilmesine izin verdiğini size bildirmek isteriz. Konuşmalarında inananları “ortak bir tehdit” karşısında birleşmeye çağırdı. İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından Filistin’de düzenlenen özel bir operasyon sonucunda etkisiz hale getirilen aşırılık yanlılarını “zulme uğrayan masum insanlar” olarak nitelendirdi ve yakınları için bir bağış kampanyası düzenlemeyi teklif etti (ayrıntılar ekte yer almaktadır)
Rusya’nın geniş çaplı işgalinden sonra ABD’ye taşınmak zorunda kalan ve A. Tamim’i destekleyen Ukrayna vatandaşlarının bu etkinliklere katılma vakaları özel bir ilgiyi hak etmektedir (bkz. Ek).
Buna ek olarak, 26.11.2023 tarihinde ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle yapılan gayri resmi bir toplantıda Amerikalı ortaklar, DUMU Başkanı’nın faaliyetlerinin Orta Doğu’daki ortak politikamızla çeliştiğinden duydukları endişeyi dile getirmiştir.
Ukrayna Müslümanları arasında bir lider olduğunu iddia eden DUMU Başkanı’nın faaliyetlerinin İsrail Devleti ile ortaklığımızın ruhuna aykırı olduğuna ve bu ortaklığın bozulmasına yol açabileceğine inanıyoruz.
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İsrail Devleti Büyükelçiliği’ne, A. Tamim’in ilgili açıklamalarının şahsi görüşü olduğu ve Ukrayna Müslüman toplumunu uluslararası arenada temsil etme yetkisine sahip olmadığı konusunda önceden bilgi verdik.
Bilgilendirme amacıyla gönderilmiştir.
Ek: Bahsi geçen, 5 sayfa.
Saygılarımla,
Büyükelçi Oksana Markarova
Dışişleri Bakanlığı ASKOD Belgesi
İmza sahibi Oksana Markarova
Sertifika 2В6C7DF9A3891DA10400000034CE5700B6D96802
07.08.2023 1:03:37- 07.08.2024 23:59:59 tarihleri arasında geçerlidir
Dışişleri Bakanlığı
6147/414-129-25966 05.12.2023”
Washington Ukrayna Büyükelçiliği’nden SBU ve Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili kurumlarına.
Ukrayna Devlet Mali İzleme Servisi’nden Maliye Bakanlığı’na.
Ukrayna Devlet Mali İzleme Servisi’nden Maliye Bakanlığı’na.

REJİM HAREKETE GEÇİYOR

2. belge, Tamim’in başında olduğu dini kurumlar ile diğer Müslüman kuruluşlara karşı Kiev’in somut adımlar atmaya başladığını gösteriyor. Ukrayna Devlet Mali İzleme Servisi’nin, Maliye Bakanlığı’na Aralık ayında gönderdiği yazıda, “İslami radikalizmle yapılan mücadele” kapsamında “Filistin’de İslami terörizmle ilişkili olabilecek” kişi ve kuruluşların mali işlemlerinin askıya alınması gibi tedbirlerden söz ediliyor.

Ukrayna Müftüsü’nün yine başrolde olduğu 2. belgeyi ilginize sunuyoruz:

“UKRAYNA DEVLET MALİ İZLEME SERVİSİ

24, Belorusskaya Cad, Kiev, 04050, tel. (044) 594-16-01, fax (044) 594-16-00 E-mail: office@fiu.gov.ua, website: https://fiu.gov.ua , Ukrayna Birleşik Devlet İşletmeleri ve Kuruluşları Sicili (EDRPOU) kodu 37471802
Ukrayna Maliye Bakanlığına
12/2 Hruşevskoho Cad., Kiev, 01008
Ukrayna Maliye Bakanlığının 04.12.2023 tarih ve 26100-05-6/6667 sayılı yazısı uyarınca, Ukrayna Devlet Mali İzleme Servisi, Kasım 2023’te İslami radikalizmle mücadele için alınan önlemler hakkında ek bilgi vermektedir.
Ukrayna Devlet Mali İzleme Servisi, analitik faaliyetlerini, bilgi alışverişini ve Başsavcılık, Ulusal Polis ve diğer kolluk kuvvetleri ve istihbarat kurumları ile işbirliğini yoğunlaştırmaktadır. Filistin’de İslami terörizmle ilişkili olabilecek örgüt ve bireylerin finansman kanalları ortaya çıkarılmaktadır.
Devlet Mali İzleme Servisi, kolluk kuvvetleri ile işbirliği içinde, aşırılık yanlısı grupların finansmanına karışan kişi ve kuruluşların mali işlemlerini askıya almakta ve materyalleri kolluk kuvvetlerine aktarmaktadır.
Böylece, Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) ile ortaklaşa olarak, terör örgütlerine karıştığından şüphelenilen yapıların finansman şemasının işleyişine yönelik bir inceleme başlatılmıştır:
Dini kuruluş “Ukrayna Müslümanları Ruhani Merkezi ‘Ahmediyeh’”. EDRPOU kodu: 42751427. Adres: 204 Ranetna Cad, Kiev, 04128, Ukrayna. Müdür: Tokmak Lütfü;
Dini kuruluş “Ukrayna Müslümanları Ruhani İdaresi”. EDRPOU kodu: 21655254. Adres: 46 Lukyanivska Cad., Kiev, 04071, Ukrayna. Başkan: Tamim Ahmed Mohamad Mutih;
Dini organizasyon “İslam Üniversitesi”. EDRPOU kodu: 21655260. Adres: 46 Lukyanivska Cad., Kiev, 04071, Ukrayna. Başkan: Tamim Ahmed Mohamad Mutih;
Kamu kuruluşu “Ukrayna’daki Müslüman İhtiyarlar Konseyi”. EDRPOU kodu: 44557537. Adres: 46 Lukyanivska Cad., Kiev, 04071, Ukrayna. Organizasyon Başkanı: Tamim Ahmed Mohamad Mutih;
Kamu kuruluşu “Ukrayna Müslüman Kadınlar Derneği”. EDRPOU kodu: 41475519. Adres: 46 Lukyanivska Cad., Kiev, 04071, Ukrayna. Organizasyon Başkanı: Yurçenko Katerina Oleksandrivna;
Hayır kurumu “‘Umut Vermek’ Hayır Vakfı”. EDRPOU kodu: 43729832. Adres: 46 Lukyanivska Cad., Kiev, 04071, Ukrayna. Kuruluşun Başkanı: Bay Safiullin Ravil Safoviç;
İslam Üniversitesi dini organizasyonuna bağlı İrşad Ortaokulunun yan kuruluşu. EDRPOU kodu: 24093294. Adres: 16-A Popudrenka Cad., Kiev, 02100, Ukrayna. Müdür: Tamim Ahmed Mohamad Mutih;
Kamu kuruluşu “Ukrayna Müslümanları Birliği”. EDRPOU kodu: 39277247. Adres: 9 Hradynska Cad., ofis 35, Kiev, 02222, Ukrayna. Organizasyon Başkanı: Hayrullayev Elimdar İbazeroviç;
Kamu Birliği “Tüm Ukrayna Derneği ‘Ukrayna Müslümanları Birliği'”. EDRPOU kodu: 43370820. Adres: Ukrayna, 03057, Kiev, Dovzhenko Cad., 10, ofis 13. Organizasyon Başkanı: Saidahmetov Dilyaver Seitmamutoviç.
15.11.2023 tarihinde Ukrayna Devlet Mali İzleme Servisi, yukarıdaki kuruluşlarla bağlantısı olan mali işlemlerin mali denetimini artırmak için ortakların mali düzenleyicilerine bir dizi çağrı göndermiştir.
Birinci Başkan Yardımcısı Igor GAYEVSKİY
Alyona Lişinska (044) 594-16-43
Ukrayna Devlet Mali İzleme Servisi ASKOD Belgesi
İmza sahibi Igor Mikolayoviç Gayevskiy
Sertifika 58E2D9E7F900307B04000000B55A2A0009C69800
20.01.2023 16:33:41- 20.01.2024 16:33:41 tarihleri arasında geçerlidir
Ukrayna Devlet Mali İzleme Servisi
947/210-09 08.12.2023”

BU BELGELERDEN NE ANLAMALIYIZ?

7 Ekim tarihli Aksa Tufanı Operasyonu’nun hemen ardından Kiev’i boydan boya İsrail bayraklarıyla donatan Zelenskiy yönetiminin Tel Aviv yanlısı bir politika izlediğini biliyorduk ama Filistinlilere uygulanan soykırımı eleştirdiği için Müslüman din alimlerini, vatandaşları ve kurumları takip altında tuttuğunu, ihbar ettiğini, onlara karşı önlemler aldığını da bu belgeler sayesinde öğrenmiş olduk.

İster istemez akıllara şu sorular geliyor:

Ukrayna yönetimi Filistin’i destekleyen, Gazze’de yaşanan vahşetten şikayetçi olan Müslümanları “aşırılıkçı” olarak mı görüyor? Ya Müslüman olmayanları?

Savaşta yaşamını kaybeden Gazzelilerin yakınları için yardım kampanyası düzenlemeyi önermenin Büyükelçilik’in ifadesiyle “Filistinli İslami radikalizm” ile ilişkisi nedir?

Ukrayna vatandaşları Filistin meselesinde Tel Aviv’in siyasetini benimsemek mi zorundadır ve eğer karşıt fikirlerini dile getiriyorlarsa bu takip altına alınmak, SBU’ya ihbar edilmek için yeterli bir sebep midir?

Ankara’daki Ukrayna Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşayan Ukraynalı Müslümanları takip altında tutuyor mu, kendilerine Amerikalılardan bu yönde talepler geldi mi ve Filistin yanlısı olanları İsrail’e ya da SBU’ya bildiriyor mu?

İKİ YÜZLÜLÜK DERSİ

Ve son olarak şu soruyu soruyoruz: Bir yandan 2022’ye kadar Ukrayna Devleti tarafından işgalciliği sorgulanan, sadece altı ayda 35 bin insanı öldüren, Gazze’yi yakıp yıkan, çocukları yetim ve aç bırakan, Lahey’de soykırımla suçlanan, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin başbakanı hakkında tutuklama emri çıkartabileceğinden endişe eden ve kurulduğu günden bu yana Filistin topraklarını gasp eden İsrail’e şirin gözükmeye çalışıp, diğer yandan da işgale uğradığını söyleyerek, tüm dünyayı ayağa kaldırmak nasıl bir duygu?

AYDINLIK

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.