Kılıçdaroğlu Burdur’da

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, halkoylaması çalışmaları kapsamında Burdur’a geldi. Sanayi esnafıyla bir araya gelen Kılıçdaroğlu ardından Belediye Konferans ve sergi Salonunda STK’lar temsilcilerine ve halka hitabetti.

Toplantıya kitle örgütleri, sendika ve oda temsilcileri, Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Vatan Partisi İl Başkanı İbrahim Kılınç, vatandaşlar ve partililer katıldı. ‘Hayır’ cephesinin iki önemli kuvveti muhalif MHP’lilerle Vatan Partililerin toplantıya katılımları dikkat çekti.

Halkoylaması kapsamında çalışmalar yapmak üzere Burdur’a gelen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sanayide sanayi esnafını, Belediye Sergi ve Konferans Salonunda STK temsilcilerini, muhtarları, kanaat önderlerini, vatandaşları ve partililerini, parlamenter sistemi tasfiye eden, Meclisi etkisizleştiren ve ülkede tek adam rejimi getiren anayasa değişikliği halkoylamasında hayır vermenin gerekçeleri konusunda aydınlattı. Kılıçdaroğlu, konuşmasında, Cumhurbaşkanı’nın taraflı mı tarafsız mı olmasını, Cumhurbaşkanı’nın 80 milyonun mu yoksa kendisine oy verenlerin mi Cumhurbaşkanı olmasını istediklerini sorarak, “bir tercihte bulunacaksınız. Cumhurbaşkanı tarafsız olursa 80 milyonu temsil eder. Tarafsız değil de bir partizan olursa partisinin mensuplarını temsil eder” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, 2002’den beri iktidarda olduklarını, istedikleri yasayı çıkardıklarını, istedikleri kararları aldıklarını, hükümette bütün bakanların kendilerinden olduğunu belirterek ve “siz Türkiye’yi uçurdunuz da sizi engelleyen mi oldu? Siz herhangi bir karar aldınız da sizi engelleyen mi oldu?” diye sorgulayarak, “hiçbiri olmadı” diye cevapladı. Ve şöyle devam etti: “Bütün yetkiyi bir adama verecekler. Diyorlar ki çift başlılığı engelleyeceğiz, Türkiye’yi uçuracağız yok böyle bir şey. Efendim başbakan ayrı cumhurbaşkanı ayrı telden çalarsa. Ne zaman ayrı telden çaldılar. Bir araya gelirlerse oturur konuşurlar, sorunlara bakarlar, tartışılar kendi aralarında, doğru yolu bulurlar. Nerede çift başlılık var? Efendim Binali Bey ayrı Sayın Erdoğan ayrı telden çalarsa olmaz. Siz Binali Bey’in ayrı telden çalacağını düşünüyor musunuz? Adamı gerçekten güldürüyorlar. Ya 500 metreden öteden Sayın Erdoğan’ı görse önünde 80 düğme olsa 8 saniyede hepsini ilikler. Öyle ayrı telden çalma falan yok. Millete doğruları söylemek lazım.”

Kılıçdaroğlu, daha sonra Bucak’a geçti ve halk ve STK’larla buluştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir