Kılıçdaroğlu hangi partiye para desteği sözü verdi?

Yalanlar bumerang gibidir, döner dolaşır atanı da vurur

Sanki seçimin eli kulağındaymış gibi müthiş bir hareketlilik içinde bulunan ve doğurganlıkları da hızla artan irili ufaklı partiler, içlerinden çıkan yavru partilerin etkilerini asgariye düşürmek için ispatlanması imkânsız ya da zor çeşitli iddiaları ortalıkta dolaşıma sokuyor. Kılıçdaroğlu, partisinden ayrılanlar hakkında “saraya giden CHP’li” ve “saraydan para alan CHP’li” iddiasını ortaya atmasını müteakiben şimdi de kendisinin küçük bir partiye “para desteği” sözü verdiği kamuoyuna bomba gibi düştü. Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, “CHP, ittifak yaptığı, yanına almak istediği küçük partilere parasal destek verdi mi? sorusunu gündeme getirdi.

KILIÇDAROĞLU, HANGİ PARTİYE PARA DESTEĞİ SÖZÜ VERDİ?

Mahmut Övür, “Kılıçdaroğlu hangi partiye para desteği sözü verdi?” başlığı ile kaleme aldığı köşesinde Kılıçdaroğlu’nun “Yeni kurulacak partiler Saray’dan para alıyor” iddiası üzerinden yeni bir konuyu gündeme getirdi. Ortada seçimin olmamasına rağmen irili ufaklı bütün partilerde “sanki seçim varmış gibi müthiş bir hareketlilik” yaşandığını, bu durumun ise bütün siyasi partileri etkilediğini belirterek, “hatta yeni yeni partilerin kurulmasının önünü açıyor. Bu da siyasette yeni kırılmaları hızlandırıyor. Bu açıdan en kritik süreci Anamuhalefet partisi CHP yaşıyor. CHP, AK Parti karşısında İP ile HDP’yi yan yana, SP ile DP gibi küçük partileri de kapsama alanında tutmaya çalışırken, kendi içindeki ayrılıkları durduramıyor. Mustafa Sarıgül ve Muharrem İnce yeni partilerle CHP’den ayrılıp giderken istifalar da devam ediyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise bu gidişi durdurmak için aylardır her yolu “mubah” gören bir çaba içinde” diye yazdı.

CHP, İTTİFAK YAPTIĞI VE YANINDA TUTMAK İSTEDİĞİ KÜÇÜK PARTİLERE PARASAL DESTEK VERDİ Mİ?

“Önce İnce’nin gidişini itibarsızlaştırmak için ‘Saraya giden CHP’li’ yalanıyla siyaseti dalgalandırdı”ğını belirten Övür, “sonra, ‘yeni kurulacak partiler Saray’dan para alıyor’ gibi kanıtlanmayan bir iddiayı ortaya attığı”nı ileri sürerek, “peki, bu iddiaların tersi söz konusu olabilir mi? Yani CHP, ittifak yaptığı, yanına almak istediği küçük partilere parasal destek verdi mi?” ifadelerini kullandı.

“Bu soruya CHP ve ilgili partilerin ne cevap vereceğini doğrusu merak ediyorum” diyen Mahmut Övür, Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi ile aralarında geçen diyaloğu da şu ifadelerle aktardı:

“Hafta sonu Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi’yle partinin İstanbul İl Başkanlığı’nda buluşunca hem dünü hem de bugünü konuştuk. Kısa sohbette, Başkan Erdoğan’ın yeni anayasa önerisine sıcak baktığını, Türkiye’nin sivil yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Çelebi, son dönemde bir kez daha CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla buluştuğunu anlatırken, sözü 2017 referandumuna getirerek o süreçte yaşadığı ilginç bir olayı anlattı:

“O tarihte referanduma ‘hayır’ dediğimiz için Kemal Bey’le de bir araya geldik. Parti olarak mali gücümüzün yetersiz olduğunu, illeri dolaşmamız için bize destek olmalarını istedik. O da ‘Bir hesap çıkartın, ne gerekirse yardımcı oluruz’ dedi. Hatta TÜSİAD’ın da yardım ettiğini söyledi. Ben de bir hesap yaptırdım ve 450 bin liraya ihtiyacımız olduğunu söyledim. Bunu az bularak, ‘Biz, partimiz için 12 milyon lira ayırdık. Sizin için de gereken neyse arkadaşlar yapsın’ diye talimat verdi ve beni yetkili arkadaşlarına gönderdi. Ancak o yetkili arkadaşlarıyla birkaç kez görüşmemize rağmen o parayı alamadık.”

KILIÇDAROĞLU’NA SORU: SİZ KÜÇÜK PARTİLERE, TÜSİAD DA CHP’YE MALİ DESTEKTE BULUNDU MU?

Mahmut Övür köşesini CHP Genel Başkanı’na sorduğu soru ile sonlandırdı:

“Başta Muharrem İnce olmak üzere CHP’den ayrılanları ‘Saray’a giden ya da Saray’dan para alanlar’ olarak suçlayan Kılıçdaroğlu’na son soru: Siz küçük partilere, TÜSİAD da CHP’ye mali destekte bulundu mu?”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.