Kılıçdaroğlu’na çizik

İktidar yolculuğunu yabancılara dayandıranların hazin sonu

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 1,5 yıl gibi kısa bir zaman kalmışken, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylıkta kendini öne çıkaran tavrının temel nedeninin ABD’nin üstünü çizmiş olması olduğu belirtiliyor. ABD ve FETÖ tarafından CHP’nin dönüştürülmesi sürecinde başrol alan Kılıçdaroğlu’nun adının artık Atlantik’in iktidar planlarında geçmediği ileri sürülüyor.

Başarısızlığa mahkûm ABD planının detaylarına CFR yayı organı Foreign Affairs’de rastlanıyor. ABD Dış İlişkiler Konseyi’nin yayın organı Foreign Affairs’te “Erdoğan için oyunun sonu” başlıklı makalede dikkat çeken mesajlar olduğuna Aydınlık dikkat çekti. Satır arasında ABD’nin hedeflerini okumanın mümkün olduğu makalenin yazarı, ABD’nin sözcüsü makale yazarı Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nde kıdemli uzman Soner Çağaptay…

Aydınlık dün, makaledeki kaos planını sayfalarına taşıdı. Dikkat çekici bir başka ayrıntı da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Makalede söylenenden çok söylenmeyen bilgi veriyor. Makalede ABD’nin iktidar planlarında Kılıçdaroğlu’ndan söz edilmiyor.

ÜÇ ADAY İÇİNDE YOK

Çağaptay’a göre genel seçimleri Millet İttifakı kazanıyor, yazar “Mevcut kamuoyu yoklamalarına göre hem CHP’li belediye başkanları hem de milliyetçi İyi Parti’nin lideri Meral Akşener, Erdoğan’ı iki yönlü bir cumhurbaşkanlığı yarışında yenecek. Üçü de muhalefetin genel liderliği için yarışıyor, ancak yakın zamanda Türkiye’ye yaptığım bir gezide, her birinin ikinci turda Erdoğan’a karşı önde gideni destekleyeceğini öğrendim” diyor.

Çağaptay’ın sözünü ettiği üç isim ise İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş.

Yazar, CHP, İyi Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nden oluşan Millet İttifakı’na HDP’nin de gayriresmî olarak destek verdiği belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu’nun adaylar arasında adının geçmemesi son günlerde yaşanan gelişmeler ışığında anlamını buluyor. Millet İttifakı partileri arasında cumhurbaşkanı adayı kim sorusu üzerine uzun süre gerilim yaşandı. Tartışmalar hala dinmiş değil. Meral Akşener kendisinin ardından son zamanlarda aday olarak İmamoğlu’nu işaret ediyor.

BELEDİYE BAŞKANLARINA KARŞI AÇIKLAMA

Kılıçdaroğlu bu konuda iki belediye başkanının ismini çizen açıklamalar yapıyor. Kılıçdaroğlu son olarak Halk TV’ye yaptığı açıklamada İmamoğlu ve Yavaş’ın kendisiyle rekabet içinde olduğu yönündeki iddiaları yanıtladı, “Kimse kimseye rakip değil, herkes kendisine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmek için çaba harcıyor” dedi. Aralık ayında Cumhuriyet Gazetesi’ne verdiği demeçte de kesin bir dille iki başkanın adaylığına karşı çıkarak, “Sayın Yavaş ve İmamoğlu’nun ismi öne çıkarılıyor ama İstanbul ve Ankara’nın yönetimini bırakamayız. Seçmenimize anlatamayız” demişti.

Aydınlık 15 Ekim 2021’de yaşanan gerilimin arka planını yazmıştı. Ankara Temsilcimiz İsmet Özçelik’in kaleme aldığı “ABD Kılıçdaroğlu’nu harcıyor, gözdesi İmamoğlu” başlıklı manşet yazısını hatırlayalım:

“Bir tanıdığım uzunca bir süredir ABD’deydi. Yeni döndü. Etkili bir isim. Orada çeşitli temaslar yapmış. Birçok kesimle görüşmüş. İzlenimlerini şöyle anlattı: ‘ABD Kılıçdaroğlu’ndan umudu kesmiş. Beceriksiz buluyorlar. Onunla sonuç alamayacaklarını düşünüyorlar. Mezhepsel sıkışmışlığını engel olarak görüyorlar. Cumhurbaşkanı adaylığı hiç gündemlerinde değil. CHP’nin başı için de arayıştalar. Gördüğüm kadarıyla İmamoğlu’nu deneyecekler. ABD’nin yeni gözdesi Ekrem İmamoğlu. Adını çok

gündeme getirdiler. Ona oynamaya karar vermişler gibi.’ “Bu bilgiler bana yabancı değildi. Amerikalılarla, Avrupalılarla sık görüşen, HDP’lilerle arası iyi olan, CHP içinde de sözü geçen, ekonomik durumu çok iyi olan bir tanıdığım da söylemişti. ‘Kılıçdaroğlu CHP oylarını dondurdu. Ama Batılılar için önemli görevler yaptı. CHP tabanını PKK/HDP’ye ısındırdı. PKK/HDP Sünni Kürtlere sıkışıp kalmıştı. Onun sayesinde Alevilere açıldılar. Artık görevini tamamladı. Amerikalılar yeni arayış içinde. Ekrem İmamoğlu’na dikkat et.’ demişti.

“ABD’nin İmamoğlu ilgisi yeni değil. ABD derin devletinin en önemli kuruluşu RAND Corporation’ın, ‘Türkiye’nin Milliyetçi Rotası’ raporunda da öne çıkıyor. Arkadaşımız Serdar Üsküplü raporu Aydınlık’ta enine boyuna ele aldı. RAND’a göre Erdoğan’a karşı en şanslı aday İmamoğlu. Raporda özetle, ‘Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul belediye başkanı olarak kapsayıcı politikaları ve kararlı zaferi, 2023 genel seçimlerinde onu Erdoğan’ın en zorlu rakibi olarak öne çıkardı.’ deniyor. Washington’un önde gelen Türkiye uzmanlarından Steven A. Cook Pentagon politikalarında etkili Foreign Policy’de bir makale yazdı. O da makalesinde İmamoğlu’nu öne çıkardı.  “Bazı CHP’lilere göre, Kılıçdaroğlu durumun farkında. Eski bir genel başkan yardımcısı şu değerlendirmeyi yaptı: ‘Kılıçdaroğlu sıkıntılı. İmamoğlu’nu durdurmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanı adaylığını bu nedenle piyasaya sürdü.

Sorulara da açık kapı bıraktı. Olacağından değil. Altındaki halının kaymasını önleme çabası.’

YURT GEZİLERİYLE HAZIRLIK

“ABD için önemli olan kendisi. Türkiye’nin Asya’ya kayışını engellemek. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu, … fark etmez. Onun tek derdi seçimin kazanılması. Dediklerini aynen yapacak bir yönetimin gelmesi. Bütün hesaplarını buna göre yapıyor. Bu arada Akşener de tavrını belirlemiş gibi. İmamoğlu’na sıcak olduğu konuşuluyor. İmamoğlu’na gelince… Genel değerlendirme şöyle:

‘Koordineli çalışıyor. Demirtaş’a, HDP’ye ilgisi yüksek. ABD’nin istediği de bu. Plan yürürse adaylığı ilan edilecek. Yurt gezilerine başladı. Bu hafta sonu da Diyarbakır’da…’

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.