Koalisyonlar dönemi mi başlıyor?

Milli Mutabakat Hükümeti’nin Ayak Sesleri Geliyor

Son halkoylamasından önce yüzde 40 civarında oy alan bir parti kuvvetli partiydi. Siyasi dekatlonda atlama çıpası yüzde 32 seviyesiydi.  O dönemde AKP yüzde 34 ile yüzde 49 arası aldığı oylarla kuvvetli parti oldu.

Ancak şimdi durum değişti. Yeni sistemde kuvvetli partinin anlamı nedir? Cumhurbaşkanlığı sisteminde kuvvetli partinin anlamı yüzde 50 oy oranına ulaşmış parti demektir. Böyle bir parti ne yazık ki Türkiye siyaset sahnesinde görülmüyor. AKP’nin oyları yüzde 40-45 bandında seyrediyor. CHP yüzde 25’lerde dolanıyor. Bonkörlüğünden sağa sola oy ve milletvekili “plase etme”si sebebiyle aşağıya da düşebilir. Diğerlerini saymıyorum bile.  Yani yüzde 40’ı bulan ve aşan parti iktidara en yakın olan parti durumuna gelecektir. Hükümeti kurmaya aday olacaktır. Tabii ki, koalisyon…

Bu saptama, Türkiye halkının yarısının sindire sindire oy vereceği ve benim partim diyeceği bir siyasi partinin bulunmadığı anlamına gelmektedir. Hatta denebilir ki, mevcut partilerin tabanlarında önemlice bir kesim partilerine kerhen (“tıpış tıpış”, yani SS içine sindiremeden, başka çare bulamadığından) oy vermektedir. Hatta örneğin CHP’de partisinden memnun olmayan ya da sırf “Tayyip düşmanlığı”ndan perde inmiş gönlünü tatmin için HDP’ye oy verecek, İP’ye oy verecek çok sayıda insan bulunmaktadır. AKP’de 24 milletvekili aday adayı ve Bayram Özçelik karşıtı ve Reşat Petek yanlısı seçmen kitlesinin eski adres Saadet Partisi’ne, MHP’ye ve İP’ye oy vereceği ileri sürülüyor. Seçim çalışmalarında bulunan emekli öğretmenlerden duyuyoruz; CHP’lilere, “bu kez AKP’ye oy yok; ama size de vermeyeceğiz” diyen birçok AKP’li seçmen olduğu belirtiliyor.

Bizim tahminimiz, Bayram Özçelik ve Mehmet Göker’i sıraya koyarak ve yanlarına -her siyasi çevreden ve özellikle bonkör CHP’den bol miktarda oy alacak olan- Osman Kurt’u ekleyerek Burdur’da 1+1+1’dir.

Türkiye’nin her yanı Burdur gibi şimdi.

İşte AKP, bu şartları hesaba katmadan gitti tuzak halkoylamasına. Şimdi çıpa yüzde 50+1…

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Mehmet’in Gezegeni Seçim Özel” programında Gezegen Mehmet’in sorularına verdiği cevapta, yeterli sayıda ( 300’ün altında) milletvekili çıkarılamaması durumunda koalisyona gidilebilir açıklaması yaptı. Erdoğan, ”300’ün altında kalırsa o zaman bir koalisyon arayışına gidilebilir” dedi.

Buyurun cenaze namazına!

Hani koalisyonlar kötüydü.

Bu bizce milli mutabakat hükümetinin ayak sesleridir.

Türkiye’nin sorunları, tek bir partinin üstesinden gelebileceği seviyeyi çoktan aştı. Türkiye, beka sorunu yaşıyor. Ege ve Doğu Akdeniz’den Basra Körfezi’ne kadar olan coğrafi alandan kuşatılma altındadır; bölünme, parçalanma tehlikesi altındadır. Batı karşısında yalpalayan, Atlantik’ten rol talep eden güçler tek başlarına bu işin içinden çıkamazlar. Seçim bildirgelerini okuyoruz; hiçbirinin jeopolitik gelişmelerden ve yeni dünya düzeninden haberleri yok ya da habersiz görünüyorlar; vazife çıkmasın diye!

TEK YOL MİLLİ MUTABAKAT HÜKÜMETİ!

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.