Korona günlerinde acılarımızı dayanılmaz boyutlara çıkaracak tehlike

Girit depremi sonrası Ercan Hoca’dan korkutan uyarı geldi

5 kent hazırlıklı olmalı!

Geçtiğimiz hafta sonu Cumartesi günü öğle saatlerinde Girit Adası’nın güneyinde meydana gelen ATAG ve KANDİLLİ’ye göre 4,9, AFAD’a göre 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından telaşa kapılan ve “başımız belada” yorumlaya yapan uzmanlardan ardardına açıklamalar geldi.

Girit’in güneyindeki “Helenik yayı”nda bulunan “dalma-batma zonu”nda, Afrika kıtasının Anadolu ve Ege’nin altına doğru dalması sonucu meydana gelen deprem korkuttu.

Haritalar yazının sonunda

BU 5 KENT BUGÜN DEPREM OLACAKMIŞ GİBİ HAZIRLIKLI OLMALI!

Girit depremi sonucu telaşa kapılan uzmanların açıklamaları sonucu Girit depreminin yarattığı korku ve panik, Göller Yöresine sıçradı. Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, “bu bölge gerginliğini yaklaşık 6-7 aydır sürdürüyor ve 2-3 ay daha süreceğini düşünüyorum. Korku vermek istemem ama Muğla, Antalya, Aydın, Burdur, Isparta bugün deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmakta yarar var” diye konuştu.

“GÖÇÜNTÜ BÜYÜK DEĞİL”

Girit depremi sonrası Sözcü’ye konuşan Prof. Dr. Ahmet Ercan, bu bölgede gerginliğin 6-7 aydır arttığını hatırlatarak, “bu depremin Ege Bölgesindeki dalma batma kuşaklarında göçüntüsü büyük olsaydı süpürtü dalgalarını oluştururdu. Bu dalgaların da geçmişte gerek adalar ve gerek Ege kıyılarında 5-10 bin kişiyi denize sürüklediği tarihin yapraklarında yazılı. 18 kilometre derinde olması nedeniyle deniz içinde büyük bir göçüntü olduğu beklenemez. Süpürtü oluşmuş olsaydı Marmaris, Bodrum ve Fethiye kıyılarında denizde bir çekilme ve arkasından da büyük bir dalga gelişini beklerdik. Önceki gün ve bugün Marmaris’teki deniz çekilmesinin bu depremle doğrudan ilişkili olduğunu düşünmüyorum ama hiçbir ilişkisi yoktur da diyemeyiz. Ama geçmişte bundan daha büyük 7,5 büyüklüğündeki depremlere bu bölge tanık olmuştu. Bu demektir ki gelecekte bu dalma batma kuşağında bu büyüklükte depremler beklenebilir” dedi.

“MUĞLA, ANTALYA, AYDIN, BURDUR VE ISPARTA HAZIRLIKLI OLMALI”

“Ege bölgesindeki dalma batma kuşağı çok etkin olduğu”nu vurgulayan Ahmet Ercan, “son 4 yıldır sizinle sürekli konuşuyoruz, Afrika anakarasının Ege Bölgesi ve Batı Anadolu Bölgesi altına dalış hızı yılda 3-4 santimetre iken şu anda bu 6-8 santimetreye kadar vardı. Yani Afrika’nın kuzeye doğru toslama hızı arttı. Bunun artması gerek Ege Denizi bölgesini, gerekse Mora Yarımadası ve Adriyatik’i ve gerekse Girit, Türkiye kanadını germeye başladı. 2018 de yaptığım açıklamada 2020-2022 yılları burada ve Anadolu’da depremler yılı olacak demiştim. Depremler siyasi sınır tanımaz. Girit Yunan sınırlarında demek yanlıştır. Siyasi olarak bizim dışımızda olsa da bu Güney Ege dalma batma kuşağının uzantısının karadaki devamı Fethiye, Çameli üzerinden Denizli, Burdur, Isparta göller bölgesine kadar gidiyor. Bütün bu saydığım yerler deprem çekincesi altında. İrili ufaklı devam edecek. Korku vermek istemem ama Muğla, Antalya, Aydın, Burdur, Isparta bugün deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmakta yarar var” diye konuştu.

“BU DEPREMİN ARTÇILARI 100-150 KM ÇAPINDAKİ YERLERDE OLABİLİR”

Bölgenin gerginliğini 6,4’lük depremle boşaltmış olabileceğini düşünmediğini de belirten Prof. Dr. Ercan, “bu bölge gerilmeyi sürdürecektir. Bu depremin 100 ve 150 kilometre yarıçapında artçı depremleri en az 2-3 ay daha devam edecektir. Bunların özellikle Türkiye kıyılarında yıkıcı olacağını düşünmüyorum. Ancak bu bölgenin gergin olduğunu unutmamak gerekir. Menteşe yarımadası özellikle güney batı kısmı gergindir ve bu gerginlik uzun yıllar sürecek. Kaş, Finike, Fethiye, Dalaman, Ula, Marmaris, Bozburun, Datça ve Bodrum gerginlikten etkilenecek alanlar. Geçen günlerde Ula’da meydana gelen deprem Gökova Kırığının özellikle doğu yakasında bir gerginlik boşalması olmuştu. Bütün bu depremler Menteşe Yarımadası’nın güney batısının gerginliğini gösteriyor. Korkutucu bir şey söylemiyorum. Hem de ülke genelinde koronavirüs gerçeği varken” ifadelerini kullandı.

“BİRİ İÇERİ GİR DİĞERİ ÇIK DİYOR”

Koronavirüs ile yaşamaya neredeyse alışmaya başladığımızı hatırlatan Ercan Hoca’nın söylediklerinin satırbaşları şöyle:

-Nasıl ki koronavirüs bu ülkeden 3-4 yıl gitmez deniliyorsa bu bölgedeki deprem gerginliğinin de kısa bir süre içinde atılmayacağını düşünüyorum.

-Gelecek 10 yıl içinde bu bölgede depremler sürecek.

-Bir tarafta salgın içeride dur derken diğer yanda depremler dışarı çık diyor.

-Sanki yarın deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmamız gerekiyor.

-Salgın depremi unutturdu. Deprem diyor ki ben normal yaşantımı sürdürüyorum.

-Depremlerin yüzde 52’si Kuzey Anadolu kırığı üzerinde olurken yüzde 33’ü da Batı Anadolu’da oluyor. Bu oran çok ciddi; yani depremi göz ardı etmememiz gerekiyor.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir