Koronavirüs mutasyonla daha tehlikeli hale mi geliyor? #evdekalburdur

Binlerce koronavirüs örneğinden elde edilen gen dizilimleri üzerinde yapılan farklı araştırmaların sonucuna göre SARS-CoV-2 virüsünün, mutasyona uğramaya devam ettiği ve yeni taşıyıcısı olan insanlara uyacak şekilde değiştiği ortaya çıktı. GISAID veritabanı kullanılarak LAU Laboratuvarı tarafından hazırlanan son raporlara göre, virüsün dışarı doğru çıkan tutamaç kısımlarında farklılıklar oluşmaya başladığı anlaşıldı.

SARS-CoV-2 virüsü, mutasyona uğramayı sürdürüyor.

Yeni taşıyıcısı insanların bünyesine adapte olacak şekilde değişikliğe uğruyor.

Bu gerçek, binlerce koronavirüs örneğinden sağlanan gen dizilimleri üzerinde yapılan farklı çalışmaların sonucunda anlaşıldı.

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı, ‘Tüm İnfluenza Verilerinin Paylaşımı Küresel İnisiyatifi’ (GISAID) adlı veritabanı kullanılarak rapor hazırladı.

Bu rapora göre, virüsün dışarı doğru uzanan tutamaç kısımlarında farklılıklar oluşmaya başladı.

Uzmanlar, bu şekilde 14 mutasyon saptadı.

Bu değişikliklerden birisi (D614G), hayli endişe verici bulundu.

D614G mutasyonu, daha baskın özellikler taşıyor; virüsü daha bulaşıcı hale getiriyor.

Aydınlık Gazetesi’nin EuroNews’e dayandırdığı haberine göre, London Collage’daki İngiliz bilim insanları da dünya genelinde 7 bin 500’ün üzerinde virüs örneği inceleyerek irili ufaklı 198 mutasyon saptamayı başardı. Ancak Los Alamos raporunun aksine bu mutasyonlardan hiçbirinin şimdilik endişe yaratacak bir özelliğe sahip olmadığı belirtiliyor.

İskoçya’nın Glasgow Üniversitesi’nde yapılan incelemelerde ise gerçekleşen mutasyonların hiçbirinin virüsü yeni bir virüs olarak tanımlamaya yeterli seviyede olmadığı kaydedildi. Ne var ki, bu çalışma da daha önce Çin’de yapılmış olan bir araştırmayla ters düştü. Çin’deki incelemeye göre daha en baştan virüs iki türü ile yayıldı ve bunlardan biri diğerine göre daha agresifti.

TÜM BU ÇALIŞMALAR BİZE NE SÖYLÜYOR?

Bazı uzmanlar aynı virüsün birden fazla türünün olması fikrini doğru bir yaklaşım olarak kabul etmiyor ve tek bir tür olduğunu ileri sürüyor. Bazı uzmanlar ise tek bir tür olduğunu ancak bunun sürekli hareket eden ve değişen bir tür olduğu şeklinde konuya yaklaşıyor.

Kimi uzmanlar ise bir mutasyon önemli bir değişikliğe neden oluyorsa artık bunun farklı bir virüs olarak düşünülmesi gerektiğine inanıyor.

Bazı uzmanlar da gendeki değişimler açık şekilde farklı sonuçlara neden olursa bunu farklı bir virüs olarak tanımlamaktan yana. Kısaca bu noktada bilim dünyası henüz ortak bir karara varmış değil.

SARS-COV-2 DAHA MI TEHLİKELİ HALE GELİYOR?

Genetik ve biyoloji uzmanları mutasyonlar tespit edebiliyor dahi olsa bunları anlamlandırmak ve kesin bir şey söylemek için hala çok erken olduğu konusunda görüş birliği içinde. Yapılan tahminler içerisinde virüsün zayıfladığı da var, daha tehlikeli ve bulaşıcı hale geldiği de.

İngiliz Warwick Üniversitesi’ndeki moleküler onkoloji uzmanlarının görüşüne göre virüs yüksek oranda ve hızda mutasyona uğramıyor ve daha agresif bir türe dönüşmesi senaryosu da şimdiye kadar spekülasyonun ötesine geçmiş değil.

BU MUTASYONLAR AŞI VE İLAÇ GELİŞTİRME ÇABALARINI NASIL ETKİLEYECEK?

London Collage’da bulunan mutasyonlar virüsün gen dizilimi üzerindeki yerlerinin homojenik olmadığı fark edildi. Yani gen yapısının bir bölümü geri kalanına göre daha çok mutasyona uğruyor.

Bu nedenle daha az değişen bölümlerini hedef alacak ilaç veya aşı çalışmalarına ağırlık verilebileceği tartışılıyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir