Koronavirüs’ün toplumsal etkisi gitgide genişliyor; Burdur’da durum…

Çin’in Vuhan eyaletinde ortaya çıkarak Çin’de 3 bini aşkın Çin vatandaşının hayatını kaybetmesine sebep olan, giderek tüm dünyayı etkisi altına alan ve son olarak bir hafta önce ülkemize giren yeni tip Koronavirüs (Kovid19) pandemisi, ülkemizde gittikçe yayılıyor, toplumsal etkisi genişliyor; giderek daha çok insanı korkuya sürüklüyor. 

Çin’in Vuhan eyaletinde ortaya çıkarak Çin’de 3 bini aşkın Çin vatandaşının hayatını kaybetmesine sebep olan, giderek tüm dünyayı etkisi altına alan ve son olarak bir hafta önce ülkemize giren yeni tip Koronavirüs (Kovid19) pandemisi, ülkemizde gittikçe yayılıyor, toplumsal etkisi genişliyor; giderek daha çok insanı korkuya sürüklüyor. Bu kapsamda ilimizde de giderek vatandaşlar daha çok etkilenmeye başladı. Sokaklardan, caddelerden insanlar çekildi. Sokaklarda az sayıda işi elzem olan zorunluk nedeniyle sokağa çıkanlar kaldı. Bankalar içeriye insanları tek tek alıyor. Banka memurları maskeli ve ellerinde naylon eldivenlerle çalışıyor.

Ülkede bir haftada enfekte olan vatandaş sayısı 200’e ulaştı; 89 yaşında 1 ölü vardı.

Burdur Devlet Hastanesi’ndeki durumu öğrenmek için küçük bir soruşturma yaptık. “Henüz yok ama tetikteyiz, her an ortaya çıkabilir” denildi. Ayrıca Isparta Şehir Hastanesi’nde 61 yaşında bir vatandaşın Kovid19’dan öldüğü bilgisine de verdiler. Nitekim dün gece haberlerinde bu da açıklandı.

Burdur esnafı da dertli.

Dün 14,00’deki Cumhurbaşkanı’nın açıklamasına odaklanmıştı herkes.

Bütün esnaflar nakit ya da sıcak para beklentisi içindeydi.

Bu çıkmayınca dün akşam saatlerinde kıyamet koptu sosyal medyada.

Koronavirüs gerçekleri

Esnafın hali perişanı

Rıfat Yakar

Arkadaşlar, muhalefet olmak için sormuyorum; Cumhurbaşkanı’nın konuşmasından ben bir şey anlamadım. Esnafa veya işvereni sigortadan BAĞ-KUR’dan vergiden muaf mı etti yoksa vatandaşa elektrik doğalgaz ya da sudan ne gibi müjde verdi? Ciddi ciddi anlayan varsa lütfen bana da anlatsın yeminle hiçbir şey anlamadım…

Tuncay Yiğit

Valla kardeşim ben Esnaf Odası Başkanı’yım. Ben de anlamadım. Bakalım esnaflarımız hakkında hayırlısı olsun! Kimse esnafların halini düşünmüyor; zor valla bizim için…

Rifat Yakar

Tuncay Yiğit başkanım gerçekten polemik yaratmak için sormadım, sadece gerçekten bilmediğim anlamadım için sordum ama şu ana kadar kimse açıklayamadı.

Anladım ki hiç kimse anlamdı ya da anlatmak istemiyor. Allah hepimizin yardımcısı olsun!

Hasan Demirci

Rifat Yakar komşum ne yapacağız bilmiyorum; berbere gelen yok; yengengilin yeri tatile girdi, süresiz. Krediler, vay halimize!

Rifat Yakar

Hasan Demirci abi, vah ki vah, müşteri bıçak gibi kesildi. Algı vergi sigorta vs, ne yapacağım bilmiyorum.

Tuncay Yiğit (Esnaf Odası Başkanı)

Bir esnaf odası başkanı olarak bu zor zamanlarda esnaflarımızla ilgili hiç bir çalışmanın olmaması ve buna bağlı olarak kimsenin buna konuşmaması duyarsız kalması bizi kendi halimize bırakması beni ve esnaf arkadaşlarımı üzüntü içerisinde bırakmıştır. Küçük esnafın hali ne olacak, kim buna duyarlı kalacak, yazık valla, herkes kepenk kapatıyor. Borcu derdi var mı kimse sormuyor. Hakkımızda hayırlısı olsun, inşallah vatan sağolsun, devlet büyüklerin yanında küçükler ne hali varsa görsün arkadaşlar…

Koronavirüs gerçekleri

Açıklanan paketin içeriği ise şöyleydi.

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizasyon sektörleri için Muhtasar ve KDV Tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenecek.

2- Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelendi.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirilecek.

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

8- Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak, kredilerde öncelik gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.

9- Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarı yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartılacak, asgari peşinat yüzde 10’a düşürülecek.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesi sağlanacak.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin süreleri 3 ay ertelenecek.

13- Asgari ücret desteği devam edecek.

14- Mevzuattaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesi temin edilecek.

15- Kısa Çalışma Ödeneği devreye alınacak, bundan faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilecek, işverenlerin de maliyeti azaltılacak.

16- En düşük emekli maaşı 1.500 liraya yükseltilecek.

17- Emeklilerin bayram ikramiyesi Nisan ayı başında ödenecek. Yine emeklilerin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılması sağlanacak.

18- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayrılacak.

19- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkartılacak.

20- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlenen önceliklere göre alternatif kanallar geliştirilecek.

21- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılar için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programı devreye alınacak.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir