Kovid19 vakasında artış paniği; 81 il valiliğine “virüs” uyarısı

İçişleri Bakanlığı, Kovid19 vaka sayılarındaki artış sonrası 81 il valiliğini uyardı. Denetimlerin artırılması ve kontrollü toplumsal hayatın 3 mecburiyetine uymayan yerlere ceza verilmesi istendi.

81 il valiliğine tedbirlerle ilgili uyarı yapıldı.

Ulusal Kanal’ın haberine göre, İçişleri Bakanlığı, 15 Haziran’da valiliklere, Jandarma Genel Komutanlığı’na ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bir yazı gönderdi. Yazıda restoran, lokanta, kafeterya ile konaklama tesislerinin denetimi ele alındı.

VAKA SAYISI 30 MAYIS-11 HAZİRAN ARASI

BİNİN ALTINDA/ 12-13-14 HAZİRAN’DA BİNİN ÜZERÜNDE

Bakanlığın yazısında 30 Mayıs-11 Haziran arasında Kovid-19 vaka sayısının binin altına düştüğü belirtildi. 12, 13, 14 Haziran’da ise vaka sayılarının binin üstüne çıktığı vurgulandı. Sayılardaki artışın kurallara uyulmamasından kaynaklandığı belirtildi.

HAFTADA İKİ SEFER KONTROL

Bu kapsamda valiliklerden lokanta, restoran, kafe gibi işletmelere yönelik denetimlerin artırılması istendi. Bu tarz iş yerleri haftada en az 2 kez denetlenecek.

VATANDAŞLAR İHBAR EDEBİLECEK

Ayrıca vatandaşlar, kurallara uymayan işletmeleri ihbar edebilecek. Halk, anonslar aracılığıyla ihbara ilişkin bilgilendirilecek.

3 MECBURİYETE UYMAYANLARIN

GÖZÜNÜN YAAŞINA BAKILMAYACAK, CEZA UYGULANACAK

Vatandaşlar ihbar için 155, 156 ve 112 numaralarını arayabilecek. Bu kapsamda yapılacak ihbarlara tüm kolluk kuvvetleri gecikmeden müdahale edecek. Önlemlere uymayanlara ilgili kanun gereğince para cezası verilecek.

Bu kapsamda Burdur’da da Emniyet Müdürlüğü caddelerde araçlarla anonslu, polislerle mahfillerde, topluluk oluşturulan yerlerde ve işyerlerinde bilgilendirmeli uyarılara da başladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir